Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pravidelný magazín o počasí – smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků

Mozaika

Africké Maroko zasáhl mráz a poškodil úrodu rajčat. I když se dotkl jen ranních teplot, způsobil veliké škody. Na severovýchodě USA naopak přinesl začátek nového roku počasí s jarními teplotami a sever i centrální část Argentiny dokonce zasáhla vlna veder. Podíváme se i do Číny. Zatímco města se dusila smogem, z horských masivů v provincii Kuej-čou se nabízel nádherný pohled na oblačné moře nízkých mraků.

přehrát video

Téma

Severoatlantická oscilace (NAO, North Atlantic oscillation) je komplexní klimatický jev v severní části Atlantského oceánu. Je převážně charakterizována cyklickými změnami tlaku vzduchu a změnami v drahách bouří v severním Atlantiku. Podobně jako jev El Niňo v Pacifiku je NAO jedním z nejdůležitějších řídících prvků klimatických změn v severním Atlantiku, Evropě, Středozemním moři a severních částech střední Asie. Antonín Šimůnek opět vyrazil do terénu a těšit se můžete na zajímavou reportáž o tomto klimatickém jevu.

přehrát video

Rozhovor

Do studia přijde tiskový mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák a budeme hodnotit uplynulý rok 2011. Jaký byl z hlediska teplot a srážek? Čím překvapil meteorology a klimatology, jaká očekávání se nakonec naplnila a co odborníci naopak postrádali?

přehrát video

Týden ve světě

Husté sněžení pokračovalo začátkem týdne na severu Indie. V horských státech Džammú a Kašmír jsou sice na zimní počasí zvyklí, letos je tam zima ale drsnější než obvykle. Sněžení v tomto týdnu trhalo rekordy i na jihu Aljašky. A podíváme se i na hotel z ledu, který postavili v Rumunsku.

přehrát video

Nebe nad Evropou

Nejvíc sněhu napadlo v uplynulých dnech především v Rakousku a ve Švýcarsku. Vydatně sněžilo i v Bulharsku a husté sněžení zkomplikovalo dopravu na jihu Turecka. Turecko ale ochromil především silný déšť a vítr. V Antályi se dokonce objevilo tornádo.

přehrát video

Na cestách

Omán, oficiálně Sultanát Omán, je arabský stát v jihozápadní Asii, přesněji v jihovýchodní části Arabského poloostrova, ležící na pobřeží při Arabském moři a Ománském zálivu. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty, na jihozápadě s Jemenem a na západě se Saúdskou Arábií. Zláká-li vás cesta do této země, vybavíme vás potřebnými informacemi o počasí v průběhu celého roku.

přehrát video

Váš námět

Na závěr se podíváme tradičně na nejlépe hodnocené fotografie týdne na facebookové zdi Turbulence. Nejvíc se líbila rudá obloha od Radka Bachtíka, fotogenické oblaky altocumulus lenticularis od Jaroslava Řeháka a sídliště v mlze pod zbarvenou oblohou od Jana Smékala.

přehrát video

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2012 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
25 % 412 hl. jaro 33 % 530 hl. léto 21 % 346 hl. podzim 21 % 342 hl. zima

Celkem 1630 hlasů

Další zdroje