Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pravidelný magazín o počasí – smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků.

Mozaika

V mozaice jsme zavítali do Chorvatska – v Jadranu je stále teplá voda, a tak se turisté i na počátku listopadu mohou koupat. V Chile hrozí výbuchem sopka Hudson. V Japonsku je nedostatek elektrické energie a vláda přistoupila k málo populárním opatřením. V Ománu řádila tropická bouře Keila. Aktuálně jsme zařadili přívalové srážky a bleskové povodně, které postihly Itálii a Francii.

přehrát video

Téma

Spojené státy vypustily do vesmíru meteorologický satelit NPP, který má zpřesnit předpovědi počasí a monitorování klimatických změn. Projekt NPP (The National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System Preparatory Project) v hodnotě 1,5 miliardy dolarů spočívá v měření teploty zemské atmosféry a hladiny moří, vlhkosti v různých výškách, v monitorování biologické aktivity na zemském povrchu a v oceánech a ve sledování vlastností mraků. Více se dozvíte od Michala Žáka. Natáčel na pracovišti ČHMÚ v Praze-Libuši, kde se data z družic přijímají. A podrobné informace mu poskytl RNDr. Martin Setvák, vedoucí družicového oddělení.

přehrát video

Rozhovor

Pro rozhovor jsme vybrali další čistě podzimní téma. Mlhy a nízká oblačnost – noční můra meteorologů. Těžko se předpovídá nejen jejich vznik, ale i to, kdy se rozpustí. Hostem ve studiu bude Mgr. Martin Novák, vedoucí prognózy na pobočce v Ústí nad Labem.

přehrát video

Týden ve světě

Do této rubriky se tentokrát nabízí bilance škod po sněhových bouřích, které minulý týden přinesly do USA až 60 cm sněhu. A také zemětřesení, které zaznamenaly seismické stanice na Kanárských ostrovech. Aktuálně jsme zařadili i mlhy, které trápí východ Číny.

přehrát video

Na cestách

Země, do které se tentokrát vypravíme v rubrice Cestování, se nachází ve východní Africe v oblasti zvané Africký roh, poblíž jižní části Rudého moře. Dominuje jí rozsáhlá náhorní plošina nacházející se ve středu země, rozdělená na dvě části Velkou příkopovou propadlinou. Výška plošiny se průměrně pohybuje mezi 1 500 a 3 000 m n. m., celý masiv je charakterizován horskými hřebeny rozdělenými hlubokými roklemi a říčními údolími, a to převážně v severní části. Hádáte-li, že vás tentokrát vezme Michal Žák do Etiopie, pak je to správně.

přehrát video

Nebe nad Evropou

Jak počasí ovlivnilo sportovní klání v Evropě? To je téma rubriky Nebe nad Evropou. FIS odložila druhý závod sezóny ve sjezdovém lyžování – v Levi není sníh. Podobně je na tom i Norsko, pořadatelé úvodního závodu běžců na lyžích hledají náhradní místo. A ještě jachty – bouře na francouzském pobřeží posunuly začátek transatlantického závodu.

přehrát video

Váš námět

Do této rubriky jsme tentokrát zařadili kouzelné obrázky namrzlých květin. Jíní se tvoří při stejných podmínkách jako rosa, jen teplota musí být pod bodem mrazu.

přehrát video

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
25 % 412 hl. jaro 33 % 530 hl. léto 21 % 346 hl. podzim 21 % 342 hl. zima

Celkem 1630 hlasů

Další zdroje