Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pravidelný magazín o počasí – smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků.

Mozaika

V mozaice zavítáme do Austrálie, Ameriky, Antarktidy i Evropy. V Austrálii se konají závody aut na solární pohon, v Texasu řádila píseční bouře, v Antarktidě komplikovalo počasí záchranu americké vědkyně ze základny McMurdo na antarktickém pobřeží Rossova moře. Sledovat budeme i zbytky německého satelitu ROSAT, které o víkendu vstoupily do atmosféry Země.

přehrát video

Téma

Pochází ze slavné rodiny dobrodruhů a vynálezců. Před 12 lety obletěl v balónu Zemi za 20 dnů. A jeho nejnovější plán? Obletět ji letadlem čistě na sluneční pohon. Možná už víte, že řeč je o Švýcarovi Bertrandu Piccardovi. Mimochodem, jeho pradědeček uměl česky a zasloužil se o vznik Československa. Bertrand sám sem občas taky zavítá. Naposledy to bylo začátkem října na festival Tourfilm do Karlových Varů. My jsme toho využili a pokusili se zjistit nejen to, jakou roli při jeho létání hraje počasí.

přehrát video

Rozhovor

Pro rozhovor jsme vybrali jedno čistě podzimní téma. Možná jste, podobně jako naši facebookoví přátelé, měli to štěstí a pozorovali úžasný mrak, připomínající při troše fantazie létající talíř či dlouhý hladký válec nebo čočku. Jmenuje se Altocumulus lenticularis, v českém překladu vyvýšená kupa čočkovitého tvaru. Nejspíš jste ho viděli někde v blízkosti hor. A možná vás zaujalo, že i navzdory silnému větru zůstává stát na místě. Více o něm a také o vlnovém proudění a fénu s doc. Jaroslavem Kopáčkem z Katedry meteorologie a ochrany prostředí MFF UK.

přehrát video

Týden ve světě

Vrátili jsme se k nejhorším záplavám za posledních 50 let, které postihly kvůli silným monzunovým dešťům jihovýchodní Asii. Nejhorší situace je v Thajsku. Kromě těch nejdůležitějších aktuálních věcí bude řeč také o uprchlých krokodýlech i o tom, jak záplavy vyvolaly módní spor o značku gumovek premiérky.

přehrát video

Na cestách

Na cesty jsme se tentokrát vypravili do Asie. Na ostrov, který možná není tak často cílem turistů ze střední Evropy, přesto si pozornost zaslouží. Ať už kvůli zajímavé přírodě, horám, moři nebo velmi přátelským lidem. Řeč bude nyní o Tchaj-wanu, respektive o podnebí na tomto ostrově.

přehrát video

Nebe nad Evropou

Silné bouře a následní záplavy, sněžení, požáry i rozbouřené moře. To vše působilo starosti obyvatelům starého kontinentu. Řím se ocitnul po přívalových deštích pod vodou, na rumunském pobřeží Černého moře způsobil silný vítr vysoké vlny, v Bulharsku a Rumunsku sněžilo, v Bosně řádil požár, který zničil velkou část největší ptačí rezervace v Evropě. A ještě Turecko – v této zemi, ležící na pomezí Evropy a Asie najdete skoro všechno – na jihu je vedro a slunečno, u Istanbulu větrno a v horách napadl sníh. A protože se nakonec Bulharsko a Turecko nevešlo do vysílání, zařadíme tyto reportáže sem na náš web.

přehrát video

Váš námět

Mezi vašimi fotkami a videozáznamy nás tentokrát zaujal Martin Popek a jeho Altokumulus lenticularis a halo v jednom. Líbila se i mlžná duha, kterou vyfotil Patrik Trnčák na meteorologické stanici v Holešově.

přehrát video

Co se do pořadu nevešlo

Vítr v Bulharsku

Záplavy v Turecku

Stopáž: 25 minut – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
25 % 412 hl. jaro 33 % 530 hl. léto 21 % 346 hl. podzim 21 % 342 hl. zima

Celkem 1630 hlasů

Další zdroje