Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pravidelný magazín o počasí – smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků.

Mozaika

Tropická bouře Nock tento týden zesilovala nad Filipínami. Připsala si sedm obětí a pohřešuje se ještě 11 rybářů. Hlavní ostrov Luzon byl prakticky paralyzován. V Moskvě naměřili až 35 °C. A její obyvatelé se snažili zchladit, kde se dalo. Na severu Ruska a na Dálném východě je velké sucho a vysoké teploty příčinou rozsáhlých lesních požárů. Ledovec Medvěžij v Tádžickém Pamíru sklouzl letos v létě do údolí nejvíc za posledních 22 let.

přehrát video

Na cestách

Mezi častými prázdninovými cíli Evropanů je i jedna asijská destinace. Není od Evropy daleko, hned na hranici evropského kontinentu. Řeč je pochopitelně o Turecku. Jeho klima prozkoumáme nejenom na oblíbeném středomořském pobřeží, ale i ve vnitrozemí.

přehrát video

Téma

V rubrice Téma se tentokrát zaměříme na oblasti, kde více než jinde ovlivňuje počasí život místních obyvatel. Věnovat se tedy budeme jednak suchu v Bolívii a také pákistánským záplavám.

přehrát video

Nebe nad Evropou

Na přelomu týdnů se do rakouských Alp zatoulalo opravdové zimní počasí. I přesto, že je polovina léta, v Salcbursku sněžilo. Několik dní silných dešťů vyvolalo lokální povodně v Polsku, a to zejména v oblasti Swietokrzyskie. Silné bouře na území Polska velmi špatně snášejí čápi.

přehrát video

Rozhovor

Nároky vodáků na počasí jsou mnohdy protichůdné: voda se příjemně sjíždí, když svítí slunce. Aby se ale vůbec dalo na vodu vyrazit, musí voda napršet. O aktuální situaci na řekách i o tom, za jakých podmínek je bezpečné se na vodu pustit, si budeme povídat s Vojtěchem Jančarem.

přehrát video

Týden ve světě

V Jižní Koreji silně pršelo od začátku týdne. Déšť komplikoval dopravu a způsobil rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy, které se vyžádaly životy 44 lidí. První odhady hodnotí povodně jako stoletou vodu.

přehrát video

Váš námět

Rubrika Váš námět nabídne povedené divácké fotografie. Ukážeme si obrázky Martina Popka a jeho blesky zvané anvil crawler, bouřkové oblaky Ireny Tiché, neskutečnou fotografii Břetislava Onderky a velmi pozoruhodné snímky Michala Poláka i s komentářem Jana Kondziolky.

přehrát video

Co se do pořadu nevešlo

V Jihoafrické republice napadne jednou nebo dvakrát do roka poprašek sněhu. Na začátku posledního červencového týdne ho ale v některých oblastech spadlo až 60 cm.

Centrální část Balkánského poloostrova zažila letos podobně jako severní Itálie poměrně chladný a deštivý červenec.

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
25 % 418 hl. jaro 33 % 535 hl. léto 21 % 346 hl. podzim 21 % 347 hl. zima

Celkem 1646 hlasů

Další zdroje