Ve stínu sv. Víta

Kostel v Krči
Raritní dřevěný kostel svatého Františka z Assisi v Krči vyrostl na atraktivním místě s výhledem do okolí před více než osmdesáti lety jako provizorium. Pochlubit se může velmi živou farností, v jejímž čele je španělský misionář Alberto Giralda.

Večerní Praha
1. dubna 1955 vyšlo první číslo Večerní Prahy, později velmi populárního periodika. Přestože byla Večerka stranickým listem, její obsah se od ostatních deníků dost lišil. Přinášela totiž běžné pouliční zprávy a zajímavá témata. Součástí byla i široká síť jejích kamelotů.

Karlův most
Před 120 lety přestala po Karlově mostě jezdit koňka a na krátké tři roky přijela elektrická tramvaj. Na mostě se dlouhá staletí konaly svatojánské oslavy, po nich sem přišli stánkaři. Ti se tu definitivně usadili až po ukončení autoprovozu na této památce.

Šimsovo sanatorium
Secesní budovu sanatoria vybudoval v Krči doktor Šimsa v roce 1910. O dvanáct let později tu pak za asistence prezidenta Masaryka otevřeli vůbec první kojenecký ústav v Československu. Dětem slouží objekt dosud, teď těm s hendikepy.

Království železnic
Na Smíchově se nachází místo, které se jmenuje Království železnic. Už několik let tu parta nadšenců vytváří zjednodušený železniční model České republiky se spoustou dominantních staveb nebo přírodních útvarů. Teď mají v práci Královéhradecký a Pardubický kraj.

Rudolfinu je 140 let
Hudebníci, výtvarníci, konzervatoristé, ale taky váleční veteráni nebo politici, těm všem za dobu své existence sloužilo Rudolfinum. S velkou slávou ho otevřeli přesně před 140 lety. Budovu nechal postavit peněžní ústav Böhmische Sparkasse.

Čajová kultura
Vůbec první čajovna v Praze vznikla v Paláci Lucerna. Podnik v roce 1908 otevřel cestovatel Joe Hloucha spolu se svým bratrem. Skutečný rozkvět čajoven přišel ale až po Sametové revoluci. Mezi těmi prvními byl podnik s názvem Dobrá čajovna na Václavském náměstí.

Vycházky Malou Stranou
Projdeme se dvěma kláštery s přilehlými kostely. Tím prvním je Svatý Josef, rozsáhlý komplex se zahradou ze sedmnáctého století. Druhým pak Augustiniánský klášter s Kostelem svatého Tomáše. Oba zaznamenal ve své nové knize i pragenzista Vladimír Kokšal.

Staroměstské průchody
Redaktorka Amálie Knotová podnikla s Radomírem Kočím ze spolku Prázdné domy procházku staroměstskými průchody, které odpradávna zkracovaly Pražanům cestu městem. Jsou to místa, která většina návštěvníků města nezná a jsou tak liduprázdnější než okolní ulice.

Vycházka Novým Městem
Skrytá oáza na Novém Městě. Ví o ní málokdo. Bývalý hřbitov u kostela svatého Michala už léta neslouží svému účelu. Nejen toto místo je zmíněno v knižní novince Vladimíra Kokšala Vycházky po Praze se zvláštním zaměřením na Nové Město.

Tematické seriály























