Tajemství pražských dvorků


Tibet Open House

Pradědeček Jana Mayera pracoval před mnoha desítkami let na výzdobě Domu U rytířů. A Jan Mayer, aniž to tušil ve stejném domě nedávno otevřel v bývalé galvanické pokovovně Tibet Open House.

Dvorek Všehrdova 11

Všehrdova ulice a její okolí patří k málo známým částem Malé Stran, přitom historie tohoto koutu je dlouhá a bohatá. Zrovna tak jako domu číslo 11 v této ulici. S mimořádně zajímavým dvorkem.

Zbořenec

Lokalita, která se od 19. století jmenuje Na Zbořenci patří k nejstarším a nejcennějším částem Nového Města. Osada Zderaz tu stávala dávno před tím, než tu městskou enklávu založil Karel IV.

Žižkovské mezidvorky

I letos se tradiční žižkovské sousedské akce zúčastnily některé dvorky vůbec poprvé. Lidé tak mohli znovu nahlédnout do míst, kam se za normálních okolností nepodívají.

Dům U Ježíška

Barokní perla na vrcholu malostranské ulice Tržiště je opředena mnoha bájemi. Má dlouhou a bohatou historii i živou současnost.

Pamatkovykatalog.cz: Dům U Ježíška

Rouškohraní

Žižkov a Libeň. Hned na dvou dvorcích se domluvili muzikantské partičky a zpříjemnily sobě i sousedům koronavirové karanténní časy.

Umělecké ateliéry a dílny

Litografická dílna

Víc než stoletá je historie litografické dílny v Říční ulici. Teprve nedávno to zjistili zdejší umělci. Dílna, která měla před pár lety namále, funguje dál a o její služby je velký zájem.

Umělecké ateliéry a dílny

Ateliér Hany Wichterlové

Zatímco její bratr profesor Otto Wichterle se nejen díky vynálezu gelových kontaktních čoček stal světoznámým, ona, sochařka Hana Wichterlová se za svého života slávy nedočkala. Teď se rehabilitace dočká aspoň její ateliér.

ČT24: Zahradu sochařky Wichterlové zvěčnil Sudek, její ateliér snad zachrání magistrát

Kampus Hybernská

Sedmidomí. To je neoficiální název zdánlivě neuchopitelného shluku budov na samotném začátku Hybernské ulice, pokud do ní vstupujeme od Prašné brány. Už tři roky tu funguje ojedinělý projekt spolupráce města s Karlovou univerzitou.

Oficiální stránky Kampus Hybernská

Braunův dům

Příběh známého Braunova domu na Karlově náměstí. Ale nejen jeho. Slavný sochař vlastnil po Praze víc zajímavých objektů.

Wikipedie: Braunův dům