Vladimír Šmeral

herec

* 16. října 1903

† 15. března 1982

Byl to muž s výjimečným talentem a silným charismatem, osobní život ale poznamenala jeho slabost a lidská selhání. Vladimír Šmeral dostal lásku k divadlu do vínku. Hrál temperamentní a romantické hrdiny, byl obdařen kultivovaným dramatickým hlasem. Patřil k odhodlaným představitelům předválečné levicové avantgardy. Ale na jeho životě se tragicky podepsala válka. Vladimír Šmeral měl za manželku Židovku jménem Marianne, jelikož se s ní odmítl rozvést, skončili oba v transportu do koncentračního tábora v Polsku.

Ještě před tím se ale Šmeral seznámil s božskou Adinou Mandlovou při zkoušení divadelního představení. Jejich osudový vztah začal vášnivým okouzlením. Adina později ve své knize psala: „Než jsem poznala jeho pravý charakter – ten se vyjevil až v době, kdy už mě nepotřeboval – viděla jsem ho jen v nejlepším světle. A protože jsem milovala jeho, začala jsem na chvíli sympatizovat i s komunistickou doktrínou, již on slepě sledoval. Byla jsem bláhová, když jsem si myslela, že mi Vladimír kdy patřil.

Adina Mandlová přišla se Šmeralem do jiného stavu. Když ho odveleli do transportu, usilovala o jeho propuštění, posílala mu zásilky potravin, pokoušela se i o audienci u Franka. Když se Šmeralovi podařilo z koncentráku utéct, skrývala ho u sebe. V té době už za sebou měla tragický předčasný porod. Když byl po válce proces s Adinou Mandlovou, Vladimír Šmeral mohl svědčit v její prospěch, odmítl a odvrátil se od ní. Víc se o její osud nestaral.

Odkazy

Fotografie