Odvážil se jim nastavit zrcadlo s jejich křivými ústy. A oni ho za to povýšili… Česká satirická komedie s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.
Režie: František Filip. Scénář: Jaroslav Dietl. Hrají: Rudolf Hrušínský, Ladislav Pešek, Jiří Sovák, Rudolf Deyl ml. a další.

Honza Vavřinec (R. Hrušínský) je jeden z těch nenápadných úředníků pracujících v investičním odboru, na kterého je velmi jednoduché zapomenout. Jednoho dne se mu ozve stavař jeřábů František (J. Moučka), co si jej splete s poslancem, a žádá jej o pomoc. Byl totiž neprávem vyhozen za pochybení svého nadřízeného, který potřeboval na někoho hodit vinu za spadlý jeřáb. Honzovi se skutečně podaří vedoucímu domluvit a takové „spravedlivé“ jednání jej uspokojí a namotivuje k podobným činům. A v jeho práci se v tu dobu stane skutečně něco obdobného – za spadlou halu v Brodě nikdo konkrétní nenese přímou odpovědnost, ale viník se najít musí, a tím má být ustrašený vedoucí Hofmánek (L. Pešek). Právě Honza se jej jediný zastane a jako hrdinný rytíř pak začne bojovat za spravedlnost, až situace na odboru připomíná absurdní frašku a Honzu vedení nakonec dosadí na místo Hofmánka.

Divadelní hru Jaroslava Dietla s názvem Nehoda převedl na filmové plátno začínající režisér na Barrandově František Filip, který v těchto dnech oslaví významné životní jubileum. Vzhledem ke své satirické kritice socialistické společnosti se dostal po roce 1969 do tzv. trezoru a jeho obnovené projekce se dočkal až v roce 1990.

Režie: František Filip. Scénář: Jaroslav Dietl. Hrají: Rudolf Hrušínský, Ladislav Pešek, Jiří Sovák, Rudolf Deyl ml. a další.

Napište nám