Jak se zachovat, když zeměkouli okupují mimozemšťané? Fiktivní drama Jindřišky Smetanové oceněné na festivalu Prix Italia
Režie: Antonín Moskalyk. Scénář: Jindřiška Smetanová. Hrají: Jana Dítětová, Ferdinand Krůta, Vladimír Šmeral, Martin Růžek a další.

Televizní hra měla na obrazovce premiéru v březnu 1966. Pak na dlouhá léta zůstala v trezoru, protože věrně zobrazila společenské klima šedesátých let a vlastně předvídala srpen 1968. Fiktivní příběh je umístěný do všedního dne pražské kavárny. Jsou tu štamgasti, dva staří šachisté, taxikář, instalatér, milenci, mladík v džínsech, dvě důchodkyně, ale i servírka Evička a číšník. Uprostřed zvláštního, nepojmenovaného napětí se ozve z televize zpráva, že zeměkouli obsadili okupanti – obyvatelé jiné planety. Ve městě ustává provoz, nikdo nesmí vycházet. Hosté musí vyřešit základní životní stanovisko: vykročit z obklíčení, byť s rizikem, nebo bezbranně setrvat v "jistotách" vnucené klece. Autorka Jindřiška Smetanová spolu s režisérem Antonínem Moskalykem za inscenaci obdrželi v roce 1966 Cenu kritiky na festivalu PRIX ITALIA a Hlavní cenu za dílo Trilobit 1966. V hlavních rolích se objevila řada skvělých herců jako např. J. Dítětová, F. Krůta, V. Šmeral, M. Růžek, V. Brodský, V. Ráž, B. Waleská, D. Kolářová či L. Dostalová.

Napište nám