Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Viktor Polesný — Lidé — Česká televize

režisér a scenárista

narozen 13. května 1948

Viktor Polesný, filmový a divadelní režisér, scenárista a milovník boxu, se narodil 13. května 1948 v Praze. Jeho otec byl prvorepublikovým důstojníkem a přísně dbal na synovu výchovu, od mala ho např. posílal na vojenské tábory, kde si Viktor připadal jako v koncentráku.

V šedesátých letech Viktorovi učarovaly film a muzika. Do roku 1968 zpíval v kapele The Beasts (později The Awe), ve které působil i Jiří Schmitzer. Po vystudování Sladkovského gymnázia v Praze, kde mimo jiné potkal budoucího vynikajícího střihače a kamaráda Zdenka Patočku, začal pracovat jako asistent ve filmovém štábu, později strávil dlouhý čas jako asistent režie. Proti vůli svého otce se ve čtyřiadvaceti letech přihlásil na FAMU. Během studia oboru dokumentární tvorba, který zdárně dokončil v roce 1977, se seznámil s Olgou Sommerovou a Ferem Feničem.

Do podvědomí diváků se Viktor Polesný dostal svými dokumenty Poločas rozpadu (1986) na motivy knihy Radka Johna, medailonkem Nešťastná Hana Hegerová (1990), mnoha cenami ověnčenou inscenací Milenec lady Chatterleyové (1998), filmem Milenci a vrazi (2004), nebo seriálem Nemocnice na kraji města – nové osudy (2007-2008). Své volné chvíle režisér tráví se svou ženou Lenkou, poloviční Korejkou, na chalupě v brdských lesích.

Odkazy

Fotografie