Boris Rösner

herec

* 25. ledna 1951

† 31. května 2006

Přišel jsem na svět za pět minut dvanáct. Máma rodila tři dny, už jí docházely síly. I na hodinách bylo za pět minut dvanáct,“ napsal v autobiografické knize Boris Rösner. A kde se vzalo tehdy ne příliš obvyklé jméno Boris?

Rodiče – šéf operety v Opavě a operetní herečka – čekali dceru. Měla se jmenovat Doris. Když se narodil kluk, vyřešili to jednoduše: Když nemáme Doris, tak to bude Boris! Divadlo měl v krvi. Na jevišti stál už jako dítě. Na DAMU byl přijatý napoprvé. Měl předpoklady nejen herecké, ale i pohybové. Sám říkal: „V životě mě ovlivnily tři věci – máma, divadlo a tanec.“ Dovedl si představit, že by byl tanečníkem, ale herectví zvítězilo. Po pěti letech v divadle F. X. Šaldy v Liberci nastoupil do Městských divadel pražských a v roce 1986 přijal angažmá v Národním divadle. Pohostinsky se do „Ábíčka“, jak se divadlo dnes jmenuje, vracel i později.

Boris Rösner ztvárnil i desítky filmových a televizních rolí. Často hrál „záporáky a nezkrotné individuality“. Přispělo k tomu i zranění oka, které prodělal v dětství a dodávalo mu někdy až démonický výraz. Od roku 1989 byl jedním z předních pedagogů pražské DAMU. V roce 2005 získal Cenu Thálie a Cenu Alfréda Radoka za roli Harpagona v Molierově Lakomci, které uvedlo ND, Cenu kritiky Divadelních novin za titulní postavu Fredericka v Divadle ABC, exceloval v Cyranovi v Divadle pod Palmovkou. O rok později, 31. května 2006 prohrál boj s rakovinou.

Odkazy