Příběh malíře, jehož umělecký i osobní úděl je vystaven těžké životní zkoušce. Televizní hra na motivy Malířských povídek Františka Langera.
Režie: Antonín Moskalyk. Scénář: Ivo Pelant. Hrají: Pavel Trávníček, Eduard Cupák, František Husák, Ladislav Frej a další.

Adaptace jedné z Malířských povídek Františka Langera je zasazena do Paříže šedesátých let minulého století, do období po alžírské válce. Abstraktní malíř Renast (P. Trávníček) má výstavu, na kterou přijde sběratel a znalec umění Tessier (L. Frej). Koupí od něj sadu obrazů a rozradostněný malíř spěchá domů, za svou milou (J. Riháková). Nenajde ji ale samotnou. Nejdřív vyhodí milence (K. Roden), pak shodí ze schodů i ženu. Ta pád nepřežije a malíř je odsouzen na osm let do káznice. Setká se tam s farizejským ředitelem, kterého nevědomky urazí hned při prvním setkání. Neboť ředitel se považuje také za malíře a Renast jeho kýčovité obrazy zkritizuje, aniž tuší, kdo je jejich autorem. Ředitel mu sjedná zdánlivě lehkou službu lakýrníka, ale vlastně v něm vědomě zabíjí tvůrčí představivost...

Roli hodného dozorce hrál František Husák, od jehož narození 24. 5. uplynulo 85 let.

Napište nám