iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
23. 6. 2012
11:55 na ČT2

1 2 3 4 5

3 hlasy
1315
zhlédnutí

Kultura.cz

Fotografka Kristýna Erbenová — Actis effector v Květné zahradě — La Nascita del Diamante — Divadelní kritik Luboš Mareček — Olomoucká kapela Nylon Jail

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Reportáž: La Nascita del Diamante

  1:07 do playlistu

  Reportáž: La Nascita del Diamante
  V kroměřížském arcibiskupském archivu se vzácně zachovaly partitury dvou oper, provozovaných na konci 17. století na dvoře kurfiřta Johanna Wilhelma v Düsseldorfu. Jednou z nich je alegorická narozeninová oslava kurfiřta s názvem La Nascita del Diamante (Zrození diamantu). Hudbu napsal Johan Hugo von Wilderer a libreto Giorgio M. Raparini. Operu provedl soubor Ensemble Daman, v rolích Feba a Zefíry se zaskvěli sopranistka Markéta Večeřová a kontratenorista Jan Milušek.

 • Portrét: Fotografka Kristýna Erbenová

  5:36 do playlistu

  Portrét: Fotografka Kristýna Erbenová
  O obsahu a zaměření své tvorby fotografka Kristýna Erbenová říká: „Mým hlavním tématem je člověk a krajina a člověk v krajině. Být sám, uvnitř sebe, což zahrnuje i melancholii a smutek. Momenty, které nás vedou k hlubšímu prožití místa a prostoru kolem nás i sebe sama.“ Barevné fotografie čtvercového formátu jsou foceny na filmový materiál, který zvýrazňuje melancholické motivy a působivou atmosféru.

 • Buďte v obraze
 • Nenechte si ujít: Actis effector v Květné zahradě

  12:45 do playlistu

  Nenechte si ujít: Actis effector v Květné zahradě
  Rotunda Květné zahrady, národní kulturní památka zapsaná do seznamu světového dědictví UNESCO inspirovala tvůrce Stanislava Vajceho, kroměřížského rodáka, absolventa Akademie výtvarného umění v Mnichově, k výstavě Actis effector (Stvořeno světlem), kde sofistikovaně využívá nových technologických možností 21. století.

 • Buďte v obraze
 • Kritická židle: Divadelní kritik Luboš Mareček

  18:18 do playlistu

  Kritická židle: Divadelní kritik Luboš Mareček
  Divadelní kritik Luboš Mareček srovnává dvě inscenace inspirované životem výrazných osobností – Leoše Janáčka a fotografa Miroslava Tichého.

 • Rozhovor: Olomoucká kapela Nylon Jail

  22:21 do playlistu

  Rozhovor: Olomoucká kapela Nylon Jail
  Psychedelické elektro, industriální kytary, prach Divokého západu. Chladná něha. Olomoucká kapela Nylon Jail vznikla na počátku roku 2012 na popud dvou výrazných hudebních osobností - zpěváka Jiřího Jiráka a multiinstrumentalisty Romana Vičíka. Zkušená dvojice spolu se spřátelenými muzikanty záhy složila sestavu hudebníků s žánrově rozdílnou minulostí, které spojuje kromě nadšení ze zvukových experimentů také inspirace starými westerny z Divokého západu.

Přehrát vše