Přehled kulturního dění na Moravě: o čem byste měli vědět a co byste si neměli nechat ujít

Obsah dílu

Přehrát vše
Portrét

Fotografka Kristýna Erbenová

O obsahu a zaměření své tvorby fotografka Kristýna Erbenová říká: „Mým hlavním tématem je člověk a krajina a člověk v krajině. Být sám, uvnitř sebe, což zahrnuje i melancholii a smutek. Momenty, které nás vedou k hlubšímu prožití místa a prostoru kolem nás i sebe sama.“ Barevné fotografie čtvercového formátu jsou foceny na filmový materiál, který zvýrazňuje melancholické motivy a působivou atmosféru.


Nenechte si ujít

Actis effector v Květné zahradě

Rotunda Květné zahrady, národní kulturní památka zapsaná do seznamu světového dědictví UNESCO inspirovala tvůrce Stanislava Vajceho, kroměřížského rodáka, absolventa Akademie výtvarného umění v Mnichově, k výstavě Actis effector (Stvořeno světlem), kde sofistikovaně využívá nových technologických možností 21. století.


Reportáž

La Nascita del Diamante

V kroměřížském arcibiskupském archivu se vzácně zachovaly partitury dvou oper, provozovaných na konci 17. století na dvoře kurfiřta Johanna Wilhelma v Düsseldorfu. Jednou z nich je alegorická narozeninová oslava kurfiřta s názvem La Nascita del Diamante (Zrození diamantu). Hudbu napsal Johan Hugo von Wilderer a libreto Giorgio M. Raparini. Operu provedl soubor Ensemble Daman, v rolích Feba a Zefíry se zaskvěli sopranistka Markéta Večeřová a kontratenorista Jan Milušek.


Kritická židle

Divadelní kritik Luboš Mareček

Divadelní kritik Luboš Mareček srovnává dvě inscenace inspirované životem výrazných osobností – Leoše Janáčka a fotografa Miroslava Tichého.


Rozhovor

Olomoucká kapela Nylon Jail

Psychedelické elektro, industriální kytary, prach Divokého západu. Chladná něha. Olomoucká kapela Nylon Jail vznikla na počátku roku 2012 na popud dvou výrazných hudebních osobností - zpěváka Jiřího Jiráka a multiinstrumentalisty Romana Vičíka. Zkušená dvojice spolu se spřátelenými muzikanty záhy složila sestavu hudebníků s žánrově rozdílnou minulostí, které spojuje kromě nadšení ze zvukových experimentů také inspirace starými westerny z Divokého západu.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín