iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
23. 6. 2013
21:50 na ČT2

1 2 3 4 5

19 hlasů
5849
zhlédnutí

Celnice

Ruce v hlavě

Ruky v hlave — Útočiště interiérového člověka

89 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Ruky v hlave

  6:32 do playlistu

  Ruky v hlave
  Dne 13. února 1992 se Československo, prostřednictvím pražského ČVUT (České vysoké učení technické), připojilo k internetu. Cesta digitálním vědomím lidstva, křemíkovými a biologickými sítěmi. Pokus o hledání smyslu ve hmotě, procházka absurdními zákoutími materialismu. Úvaha nad tím, kam nás dostanou ruce a nakolik se dá vystoupit z vlastního mozku. Epitaf druhu homo sapiens. Triumf vegetace je totální. Internetová esej s biologem, botanikem, kognitivním vědcem, kybernetikem a sofiologem v jedné osobě, designérem, kryptoanarchistou a virtuálními identitami.

 • Útočiště interiérového člověka

  40:14 do playlistu

  Útočiště interiérového člověka
  Život vznikl před miliardami let, lidstvo před miliony let, zemědělství před stovkami tisíc let a poslední desetiletí se lidstvo stěhuje do interiérů. To bylo základní poselství jedné z klíčových postav českého ekologického hnutí v její promluvě na smrtelné posteli, natočené před několika lety, které se stalo východiskem tohoto filmu. Plody lidské práce nám umožňují vytvářet souvislá stabilní prostředí pro naše těla, která tak mohou trávit drtivou většinu času mimo otevřenou přírodu. Jaký úběžník mají naše činnosti ve vzdálených horizontech? Není snaha o zajištění a zbavení se strachu a nejistot někdy nasměrováním k odumírání, než pokračováním života? Lze najít rovnováhu mezi péčí o zajištění prostředí, která si vytváříme, a biologicky danými potřebami života? Esej s ekoložkou Emilkou Strejčkovou, filosofem Miroslavem Petříčkem, bývalým eurokomisařem pro otázky práce Vladimírem Špidlou a dalšími.

 • Talkshow

  65:49 do playlistu

  Talkshow
  O fenoménu radikální změny podoby práce od manuální práce k intelektuální a důsledcích tohoto jevu na řivot jednotlivce ve společnosti budou diskutovat ekonom Ján Marušinec, generální ředitel společnosti Vítkovice, a.s. Jan Světlík a ředitel slovenského Googlu Rastislav Kulich.

Přehrát vše