91 minut
Celnice

7/13 Mluví Bůh česky/slovensky?

Obsah dílu

České a slovenské pátrání po víře a Bohu

Části dílu

06:29
Anatomie Bezvěrova
  V období velkých protestů proti církevním restitucím a spektakulární národní svatováclavské mše se ocitáme ve vesnici BEZVĚROV, v jejíž blízkosti stojí televizní vysílač a trapistický klášter. Proč nikdo z místních myslivců nestřelí albína, čemu věří paní hostinská, která se setkala s Ježíšem a čemu pán, který na silnici nafilmoval ducha? Bezvěrov se ve filmu stává sociologickým vzorkem české společnosti, kde víra rozhodně není vyřízené téma. Překvapivý pohled na její možné podoby nabízí i bývalý ateista a člen Akademie věd ČR, který pracuje na vědeckém důkazu boží existence.
  38:31
  Chrám prepevný
   Co se dá říct o Bohu? Nic, jen pokorně mlčet. Buď věříme v jeho existenci, nebo v jeho neexistenci. V tom prvním případě se nám může stát "hradem přepevným", jak se zpívá ve známé luteránské písni. Je však Bůh ten, který dává smysl lidskému žití? Jediný, kdo pozná záměr lidského života (a smrti)? Film o zázracích, potřebě transcendentna, i iluzi víry a prostotě konce.
   64:59
   Talkshow
    V čem vězí odlišná náboženská tradice a současnost dvou sousedních a natolik provázaných zemí? Věří Češi v něco jiného než v Boha? A jsou Slováci opravdu věřící, nebo jde jen o setrvačnou tradici? V co všechno jsou dnes lidé schopni věřit, čemu se klaní a co vyznávají? O tom budou diskutovat teoložka Ivana Adamcová, sociolog Miroslav Tižík a kněz a zároveň vědec Marek Orko Vácha.
    Přehrát celé video
    Stopáž90 minut
    Další díl
    8/13 Národní mantinely

    Napište nám