Zpravodajství Brno

Archeologové objevili hrob největšího tankového esa 2. světové války

Velikost textu:
aktualizováno 9. 4. 2013 15:00

Vrbovec (Znojemsko) – Archeologové z Moravského zemského muzea objevili ve Vrbovci na Znojemsku hrob německých vojáků, kteří padli ve 2. světové válce. Jedno z těl patří Kurtu Knispelovi, který je považován za vůbec nejlepšího tankového střelce této války.

Kurt Knispel
Kurt Knispel
Otevřít galerii
 • Kurt Knispel zdroj: www.kurt-knispel.webnode.cz https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/46/4555/455402.jpg?1365488346
 • Archeologové našli u koster jen pár drobností - třeba knoflíky zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/46/4556/455512.jpg?1365512353
 • Archeologové objevili hrob Kurta Knispela a dalších vojáků zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/46/4556/455510.jpg?1365512349
 • Archeologové objevili hrob Kurta Knispela a dalších vojáků zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/46/4556/455511.jpg?1365512351

"Nález Knispelova těla je skutečně úspěch, protože se do poslední chvíle nevědělo, jestli v tom hrobě skutečně je a pokud ano, jestli bude možné jeho pozůstatky identifikovat," potvrdila Eva Pánková z Moravského zemského muzea. U kostry Knispela se našla jeho identifikační známka.

Knispel byl příslušníkem německého 503. oddílu těžkých tanků, který bojoval tady na území Moravy, zejména v okolí Mušova, Vlasatic a Nové Vsi. "Zajímavostí je, že Knispel se narodil v Československu, v obci Salisov u Jeseníku. Národností byl ale Němec," řekl archeolog Moravského zemského muzea Vlastimil Schildberger.

Záhy poté, co ho Němci odvedli do armády, se ukázalo, že je mistrným střelcem. Bývá považován za jednoho z nejlepších tankových střelců 2. světové války – v bojích dosáhl 168 potvrzených vítězství. Podle archeologů tento počet asi už nikdo nepřekoná.

přehrát video
NO COMMENT: Exhumování těl Kurta Knispela a dalších vojáků

Archeolog Vlastimil Schildberger o Knispelově povaze

Kurt Knispel s přáteli"Byl odveden, asi si moc vybrat nemohl, ale nacistou patrně nikdy nebyl. Nebyl totiž vyznamenán těmi nejvyššími německými řády, dostal pouze Železný kříž 1. a 2. třídy a Řád Německa. Měl totiž osobní problémy s výstrojí a ukázněností, nosil dlouhé vlasy a plnovous. V osobních záznamech německé strany má napsané, že se zastal nějakého ruského zajatce, když ho bil příslušník SS na východní frontě. Toho příslušníka SS Knispel dokonce zbil. Kvůli incidentu přišel o šanci na nějaké povýšení."

Knispel bojoval v Normandii, u Budapešti, a nakonec zemřel na Moravě, kam jeho jednotka ustoupila. "V bojích u Vlasatic nebo u Nové Vsi byl těžce zraněn, údajně měl utrpět průstřel břicha. Byl převezen do vrbovecké školy, kde se nacházel lazaret a kde následující den zemřel," vysvětlil Schildberger. Knispel ale pravděpodobně nezemřel v důsledku průstřelu břicha, protože archeologové po exhumování jeho těla našli v jeho lebce střepinu.

Knispel byl pohřben spolu s dalšími německými vojáky vedle hřbitovní zdi. Dnes na místě roste jabloňový sad.

Němečtí vojáci budou pohřbeni na Ústředním hřbitově v Brně

Jabloňový sad ve Vrbovci začali archeologové prozkoumávat už vloni na podzim. O umístění Knispelova hrobu se sice vedly dohady, ale podle německých historiků to mělo být právě tady. Za pomoci sond a detektorů archeologové nakonec v hloubce 1,5 metru objevili první tělo.

V hrobu se má podle německých záznamů nacházet 12 až 14 německých vojáků. Brněnským archeologům se zatím podařilo exhumovat sedm těl. "U některých se našly i identifikační známky, které nám pomohou určit jejich jméno a z jaké jednotky pocházeli. Tito vojáci přišli z lazaretu, proto u sebe neměli skoro nic – jen pár knoflíků, lžičku, několik osobních věcí po kapsách," řekl Schildberger.

Všichni budou po exhumaci pohřbeni na Ústředním hřbitově v Brně v části německého polního hřbitova.

Kurt Knispel

Narodil se 20. Září 1921 ve vesnici Salisov na Jesenicku jako československý občan německé národnosti. O 17 let později se Sudety staly součástí nacistického Německa a z Kurta se v rámci kolektivního udělování občanství stal Němec.

Kurt KnispelV létě 1940 vstoupil devatenáctiletý mladík do Wehrmachtu. Výcvik ukončil jako tankový nabíječ a střelec. O rok později už Knispel bojoval v oblasti Minska a Smolenska, od září 1941 do ledna 1943 bojuje také před Leningradem, u Volchova a Ladoze. Za toto období má jako střelec přiznaných dvanáct zničených tanků.

V dubnu 1943 byl Knispel převelen k 1. Kompanie, schwere Panzer-Abteilung 503. S ní se zapojil do bojů v Kurském oblouku v rámci operace Citadela. Podle členů posádky byl Knispel brilantní střelec, který dokázal zasáhnout tank až na vzdálenost tří kilometrů. Na podzim 1944 se jednotka z Francie přesouvá na východní frontu do Budapešti, kterou chtěli Němci ve své poslední ofenzivě dobýt.

Po těžkých bojích v Maďarsku Knispelova jednotka ustupuje přes Rakousko na území Protektorátu Čechy a Morava. Podle dostupných pramenů zemřel 28. dubna 1945. Kde a za jakých okolností zemřel, ale není jasné. Podle jednoho ze zdrojů byl těžce zraněn u vesnice Stronsdorf v Dolním Rakousku a zemřel v nedalekém Vrbovci na Znojemsku, kde byl také pochovaný. Jiná verze ale říká, že byl zabit ve Vlasaticích.

Celkem Kurt Knispel dosáhl 168 potvrzených vítězství, z toho 42 jako velitel tanku a 126 jako tankový střelec.

(zdroj: www.kurt-knispel.webnode.cz)

přehrát video
Vstup Barbory Lukšové

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Jarda Plesl čte rytířské báchorky
    Jarda Plesl čte rytířské báchorky vydáno před 3 hodinami ​V těchto dnech jsme v brněnském studiu ČT natočili 10 příběhů cyklu Báchorky blanického rytíře, které letos na podzim odvysílá Déčko v rámci cyklu Čtení do ouška. Štáb ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Myšák Anymaus naučí děti animovat
    Myšák Anymaus naučí děti animovat vydáno 11. 5. 2020 11:20 Jak vzniká loutka a jak zařídit, aby se hýbala? Jak udělat bouřku nebo vítr? Nejen to odhalí nový pořad Animační školička. Pro Českou televizi ji natočil tvůrce populárních ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.