Zpravodajství Brno

Nad Rožnovem stojí nová Jurkovičova rozhledna

Velikost textu:
aktualizováno 28. 4. 2012 16:23

Rožnov pod Radhoštěm - V Rožnově pod Radhoštěm dnes byla poprvé představena nová Jurkovičova rozhledna. Stavba vysoká 31 metrů vznikla podle původních plánů slavného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1896. Rozhledna z kamene a dřeva stojí na Karlově kopci nad skanzenem, pro veřejnost bude přístupná od soboty. Lidé, kteří na ni vystoupají, se budou do okolí dívat z plošiny umístěné 19 metrů nad úrovní terénu.

Jurkovičova rozhledna
Jurkovičova rozhledna
Otevřít galerii
 • Jurkovičova rozhledna zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Jurkovičova rozhledna zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Jurkovičova rozhledna zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Jurkovičova rozhledna zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

"Veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů," uvedl mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Na stavbu rozhledny bylo použito 200 metrů krychlových kulatiny, barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách.

Vybudování rozhledny si vyžádalo 12,2 milionu korun, z toho 8,4 milionu získalo město z evropských dotací, přes dva miliony věnovala Nadace Děti-kultura-sport. 

přehrát video
NO COMMENT: Jurkovičova rozhledna

Rozhledna bude lidem přístupná denně od 09:00 do 17:00, základní vstupné je 30 korun, snížené 15 Kč.

Výhled zatím budí spíše rozpaky

Zatímco rozhledna nabízí alespoň částečný výhled na Javorníky, hlavní beskydský hřeben odsud nespatříte. "Mrzí mě, že kvůli vrcholkům stromů není moc vidět," potvrdila návštěvnice Marie Jeníčková.

Může za to spor radnice a ochránců přírody, který zastavil vykácení stromů v blízkosti rozhledny. Původní projekt počítal s vykácením šesti stromů. Později se ukázalo, že kvůli výhledu by k zemi mělo jít dřevin přibližně sto. O tom, zda budou tyto stromy vykáceny, se nyní rozhoduje ve správním řízení. Případně se ale bude kácet až v zimě, v období vegetačního klidu.

Dušan Samo JurkovičDušan Jurkovič je hlavním představitelem osobité secesní architektury inspirované lidovým stavitelstvím a výtvarným uměním. Narodil se v roce 1868 ve slovenské obci Turá Lúka. Na Valašsku, konkrétně ve Vsetíně, působil v letech 1889 až 1899. V tomto období vznikl mimo jiné známý soubor výletních ubytoven Maměnka a Libušín na Pustevnách na Radhošti. Obě stavby jsou národní kulturní památkou. Rozhlednu navrhl Jurkovič na objednávku turistického spolku ve Valašském Meziříčí, původně měla stát v Brňově u Valašského Meziříčí, na realizaci se však nenašly peníze. Jurkovič v regionu realizoval také lázeňské domy v Luhačovicích. Zemřel v roce 1947 v Bratislavě.

Zdroj: ČT Brno, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Boží mládí s Veronikou, Ondrou a Vladimírem
    Boží mládí s Veronikou, Ondrou a Vladimírem vydáno 19. 11. 2020 10:36 Pohled na současný svět očima tří mladých lidí přináší nový časosběrný dokumentární cyklus Boží mládí. Jeho protagonisty spojuje víra, dobrovolnická činnost a chuť pomáhat.
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Španělská chřipka
    Španělská chřipka vydáno 16. 11. 2020 21:50 V brněnském studiu České televize momentálně natáčí režisér Pavel Šimák dokumentární film Španělské chřipka. Diváci jej uvidí příští rok na jaře na ČT2.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.