Zpravodajství Brno

Za nákup lékárniček do vojenských vozů padla podmínka

Velikost textu:

Kroměříž - Dvouletý podmíněný trest uložil soud bývalému veliteli Základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem Jiřímu Pláškovi. Muž se zpovídal z nákupu autolékárniček pro armádní vozidla. Čtyřiapadesátiletý muž údajně potvrdil jejich převzetí, lékárničky a k tomu i defibrilátory byly však dodány se zpožděním. Obviněný tak podle státního zástupce ošidil stát o smluvní pokutu za prodlení ve výši 362 tisíc korun. Plášek u soudu připustil porušení armádních předpisů, trestný čin prý ale nespáchal.

Jiří Plášek
Jiří Plášek
Otevřít galerii
 • Jiří Plášek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Lékárnička autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Obsah nové autolékárny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Kontrola lékárničky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Na počátku případu stála zakázka za zhruba 15 milionů korun, kterou na nákup zdravotnického materiálu vypsalo Ministerstvo obrany. Byl vybrán dodavatel a podepsána smlouva. Materiál měl do 30. listopadu loňského roku převzít na bystřické základně její velitel. "Z celkem více než sta položek bylo dodáno vše až na dva druhy lékárniček a defibrilátory. Nedodané zboží za 9,8 milionu Kč však tvořilo dvě třetiny zakázky," upozornil  státní zástupce Pavel Pukovec.

Celkem šlo o 5 a půl tisíce kusů lékárniček do osobních automobilů, z nichž jedna stála asi 880 korun, 3 tisíce kusů lékárniček do nákladních vozidel – jedna asi za 1260 Kč, a 30 defibrilátorů po 40 tisících korunách za kus. Firma je nepřivezla najednou, ale postupně s poslední dodávkou 20. ledna letošního roku, tedy 48 dnů po termínu. "Obviněný přesto podepsal předávací protokol a zahájil fiktivní reklamační řízení. Umožnil tak pozdější dodávku materiálu," přiblížil Pukovec.

Jiří Plášek se hájí tím, že byl pod velkým tlakem. O zakázce se podle svých slov dozvěděl den před uskutečněním dodávky. "Devadesát procent dodávky dorazilo včas. Museli jsme autolékárničkami vybavit všechna vozidla Armády České republiky, protože od nového roku platila nová pravidla silničního provozu s novými autolékárničkami. Dohodli jsme se s kolegy na převzetí dodávky, aby zakázka nepropadla. Tím by armáda ztratila celou zakázku za 15 miliónů korun. Zbytek zakázky měl být dodán  poloviny ledna 2012," vysvětloval svůj postup před soudem Jiří Plášek.

Policie prověřuje i další případy

Pražská firma, která byla dodavatelem zakázky, podle státního zástupce v průběhu trestního řízení smluvní pokutu sama dobrovolně uhradila. Trestní oznámení ve věci podala loni v červnu Inspekce ministra obrany. Ta od ledna vyšetřovala také zadávání dalších zakázek na bystřické základně. Ministr obrany Alexandr Vondra tehdy uvedl, že čtyři společnosti reprezentované dvěma dodavateli zde získaly jen za roky 2009 až 2010 zakázky ve výši 51 milionů korun. Vyšetřování v této věci stále neskončilo.

Policie kromě toho také prověřuje údajné zneužívání prostor zámečku v Bystřici, kde základna sídlí. Plášek je prý dával bezplatně k dispozici svým známým a přátelům na různé oslavy. Vysvětloval to tím, že se snažil svým lidem kompenzovat často náročnou službu. Ani prověřování této kauzy není dosud uzavřeno. Plášek stál v čele základny od roku 1994, zproštěn funkce byl loni v lednu.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Bitva u Ořechova předznamenala osvobození Brna
    Video
    Bitva u Ořechova předznamenala osvobození Brna aktualizováno 26. 4. 2014 17:20 Ořechov (Brněnsko) - Bitva z konce druhé světové války, která se udála u malé obce na Brněnsku, předznamenala osvobození moravské metropole. Stovky nadšenců si dnes za doprovodu ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Pohádky a malé hry
    Pohádky a malé hry vydáno 11. 5. 2016 10:11 Brněnské studio České televize natočilo další cyklus čtení pro nejmenší diváky. Má název Pohádky a malé hry a ČT: D ho vysílá od pondělí 16. května 2016 vždy ve 12:40 a 19:45.
   • Inspirace hudbou. Dokument ČT představuje současnost moravského Slovácka
    Inspirace hudbou. Dokument ČT představuje současnost moravského Slovácka vydáno 27. 4. 2016 10:57

    Jedinečný hudební dokument Slovácká suita inspirovaný skladbou Vítězslava Nováka nabídne divákům ČT art v neděli 8. května 2016. Od 20:20 hodin mohou nahlížet očima režiséra

    ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.