Zpravodajství Brno

Vláda schválila nové národní kulturní památky

Velikost textu:
aktualizováno 8. 2. 2010 16:55

Praha/Brno - Vláda dnes schválila 38 národních kulturních památek. Je mezi nimi 5 památek z Jihomoravského a 2 ze Zlínského kraje. Prohlášení kulturních památek za národní kulturní památku (NKP) znamená jejich přeřazení do vyšší hodnotové kategorie, deklaruje se jejich mimořádný kulturní význam.

Hotel Avion v Brně
Hotel Avion v Brně
Otevřít galerii
 • Hotel Avion v Brně zdroj: www.avion-hotel.cz https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Větrný mlýn - Kuželov autor: Antonín Vrba, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Ilustrační foto zdroj: Wikipedia.org https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg
 • Porta coeli autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/default.jpg

Statut NKP, tedy nejvyšší památkové ochrany, znamená například to, že v případě rekonstrukce stavby je třeba daleko více dbát na zachování její autenticity. To se bude aktuálně týkat třeba dlouho připravované restaurace brněnské vily Tugendhat a funkcionalistického hotelu Avion, který je mezi novými NKP. Za špatnou péči mohou vlastníci kulturních památek dostat pokutu až dva miliony korun, vlastníci NKP až čtyři miliony.

Klášter Porta coeli v Předklášteří

Porta coeli (Brána nebes)je ženskýcisterciáckýklášter ze 13. století, ve kterém i v dnešní době žije komunita sester cisterciaček. Proslavenými dominantami tohoto kláštera jsou bohatě zdobený gotický portál v západním průčelí románsko-gotické baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kapitulní síň a křížová chodba. Tyto unikátní umělecké skvosty jsou přístupné celoročně.

Hotel Avion v Brně

Hotel byl postaven v roce 1928 známým architektem Bohuslavem Fuchsem. Svou funkcionalistickou architekturou patří mezi významné památky Brna. Patří mezi nejužší hotely v Evropě.

Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat jihovýchodně nad obcí Kuželov a jihozápadně od Velké nad Veličkou. Je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Byl pravděpodobně postaven v roce 1842 a více než sto let sloužil zemědělcům z Kuželova, Hrubé Vrbky a dalších vesnic.

Naleziště v Dolních Věstonicích a v Pavlově

Archeologická expozice podává přehled poznatků o archeologických lokalitách ze starší doby kamenné, které byly zkoumány v katastrech Dolních Věstonic a sousedního Pavlova. Světovou proslulost věstonickému nalezišti přinesly systematické výzkumy, které v letech 1924 - 1938 prováděl Karel Absolon. K jeho nálezům patří také jedinečná Věstonická venuše, soška ženy z pálené hlíny.

Světelský oltář v Adamově

Světelský oltářje částí bývalého hlavního oltáře zasvěceného NanebevzetíPanny Marie, který byl vytvořen pro cisterciáckýklášterveZwettlu(Světlá) vDolním Rakousku. Nyní je součásti výzdobyadamovskéhokostela Svaté Barbory. Jedná se o významnou památku pozdněgotickéhořezbářství.

Barokní hřbitov ve Střílkách

Střílecký hřbitov byl zbudován bývalým majitelem stříleckého, buchlovského a tovačovského panství, Antonínem Amandem Petřvaldským z Petřvaldu, v letech 1730 -1743. Autor sochařské výzdoby byl nadaný moravský sochař Bohumír (podle matriky Gottfried) Frič, žák a spolupracovník slavného sochaře Jiřího Rafaela Donnera, u něhož pracoval ve Vídni a v Bratislavě po svých studiích v Itálii.

Fojtství ve Velkých Karlovicích 

Karlovské fojtství je dřevěný dvorec s patrovou obytnou budovou stojící na začátku údolí Bzové. Postavil ho roku 1793 vyhlášený tesařský mistr Jan Žák (stavěl také např. fojtství na Solanci). Fojtství je spolu s kostelem nejhonosnější stavbou v Karlovicích.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Jarda Plesl čte rytířské báchorky
    Jarda Plesl čte rytířské báchorky vydáno 3. 6. 2020 13:08 ​V těchto dnech jsme v brněnském studiu ČT natočili 10 příběhů cyklu Báchorky blanického rytíře, které letos na podzim odvysílá Déčko v rámci cyklu Čtení do ouška. Štáb ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Myšák Anymaus naučí děti animovat
    Myšák Anymaus naučí děti animovat vydáno 11. 5. 2020 11:20 Jak vzniká loutka a jak zařídit, aby se hýbala? Jak udělat bouřku nebo vítr? Nejen to odhalí nový pořad Animační školička. Pro Českou televizi ji natočil tvůrce populárních ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.