Zpravodajství Brno

Brnu možná zůstane železniční stanice v centru města

Velikost textu:
aktualizováno 7. 11. 2007 22:45

Brno - Brno možná nepřijde o železniční zastávku v centru města, na kterou přijíždí regionální spoje z okolí města. Brněnský zastupitel Jan Veselý (KDU-ČSL) dnes představil nové řešení rekonstrukce železničního uzlu Brno, které počítá s tím, že z nového hlavního nádraží posunutého o 800 metrů na jih by vedla mimoúrovňová rychlodráha napříč brněnským centrem v trase stávající železnice. Návrh postoupí do pracovní skupiny města, která má do konce listopadu předložit možná řešení přesunu nádraží.

Vlak ČD v brněnském hlavním nádraží
Vlak ČD v brněnském hlavním nádraží

"Toto řešení odstraňuje hlavní nedostatky dvou dosavadních variant. Oproti ponechání nádraží ve stávající poloze se výrazně odlehčí centru města, na druhou stranu se předejde nákladnému přemístění tramvajového uzlu městské hromadné dopravy k novému nádraží," řekl dnes v Brně novinářům Veselý.

Návrh počítá s tím, že po novém železničním koridoru, který vede mimo centrum města, pojedou jen nákladní a dálkové spoje. Regionální linky se v místě nového nádraží převedou na mimoúrovňovou dvojkolejnou rychlodráhu, která bude kopírovat trasu současné železnice a povede na stávající hlavní nádraží.

"Díky tomu se v centru města výrazně sníží počet kolejí. Po odhlučněné rychlodráze, která povede nad povrchem ve výšce 7 metrů, budou jezdit zpočátku běžné regionální příměstské vlaky, v budoucnu předpokládáme že se objeví nové kratší vozy. Na nový koridor se po průjezdu městem napojí opět v nádraží v Brně-Židenicích," dodal Veselý.

Projekt rekonstrukce železničního uzlu v Brně spojený s odsunem nádraží o necelý kilometr na jih zahájilo minulé vedení Brna v čele s ODS. Po volbách, kdy v Brně přešla ODS do opozice a do koalice se dostali hlavní kritici odsunu ze Strany zelených, se objevila druhá varianta projektu s nádražím v původní poloze. O prázdninách si město nechalo zpracovat odbornou analýzu, která měla posoudit klady a zápory obou variant. Na základě jejích výsledků se nyní upravuje původní projekt. Celkové náklady rekonstrukce se zatím podařilo snížit z 30 na asi 20 miliard korun.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Přijďte na projekci nového cestopisu
    Přijďte na projekci nového cestopisu vydáno 16. 4. 2019 09:58 Už 25. dubna 2019 bude mít na ČT2 premiéru nový 10dílný cyklus Krajinou vína. V brněnském studiu České televize ho natočil režisér Jan Těšitel. Všechny zájemce zveme na ...
   • ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky
    Video
    ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky vydáno 28. 4. 2014 17:50 Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní ...
   • Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1
    Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1 aktualizováno 10. 1. 2017 23:00 Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers ...
   • Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt
    Jeden svět ocenil dokument Dobrá smrt vydáno 22. 3. 2019 09:29 Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskutečnil v březnu 2019 v Praze, ocenil koprodukční snímek České televize Dobrá smrt režiséra Tomáše Kroupy.

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.