Tiskový servis pro novináře

Archiv tiskových zpráv

26. 4. 2004

MS LH 2004: Nejvíce diváků o víkendu zajímalo utkání Česko-Lotyšsko

Ostravské utkání Slovenska s Ukrajinou v sobotu 24. dubna 2004 bylo prvním z 29 zápasů, které Česká televize odvysílá přímým přenosem z letošního mistrovství světa v ledním hokeji. Z utkání sehraných během jeho prvních dvou dnů Česká televize přiblížila pět střetnutí - v sobotu již zmíněné klání Slovenska s Ukrajinou, dále první vystoupení české reprezentace v utkání s Lotyšskem a zápas Finska s USA a v neděli pak zápasy Ruska s Dánskem a Rakouska s Kanadou.

Z pěti nabídnutých přenosů patřila podle očekávání největší přízeň diváků hře našich národních barev s Lotyši. Celkem 173 minuty přenosu sledovalo 1 457 000 tisíc, tj. 17,2 % dospělých a 111 tisíc, tzn. 9,2 % dětí ve věku 4 až 14 let. V případě dospělých to představovalo 54 z každé stovky dospělých, kteří v době od 16:00 do 18:52 hodin trávili svůj čas ve společnosti televizorů, a v případě dětí pak každé druhé z nich v danou dobu u televize. Jak to při hokejových přenosech téměř vždy bývá, největšímu zájmu se těšila hra českého mužstva ve 3. třetině: sledovalo ji 1 718 000, tj. 20,3 % dospělých a 131 tisíc, tedy 10,8 % děvčat a chlapců ve věku 4 až 14 let.

Z dalších přenosů zaznamenala největší sledovanost ve výši 8,2 % dvě utkání - Slovensko versus Ukrajina a nerozhodným výsledkem končící hra Rakouska s Kanadou. Zápas Rusko-Dánsko zaujal 8 % dospělých a kupodivu nejméně diváků (8,0 %) získalo střetnutí Finů s Američany.

Zajištění přímých přenosů z letošního šampionátu je nejrozsáhlejším výrobním projektem v historii České televize. Diváci shlédnou 29 utkání z celkových 56 v přímém přenosu za použití 23 kamer v pražské Sazka Areně a 20 kamer v ostravské ČEZ Aréně. ČT bude také poprvé používat pohyblivé čipové kamery v brankách a elektronickou tužku při grafických analýzách hry s experty.

Česká televize připravila pro fanoušky hokeje společně se serverem Sportovní Noviny speciální hokejovou internetovou stránku věnovanou letošnímu šampionátu: www.hokej04.cz.

Martin Krafl
Tiskový mluvčí ČT

Podrobné informace ke sledovanosti zápasů:
V publiku všech přenosů jednoznačně převažovali muži nad ženami. Nejmenší převahu měli při utkání Česko-Lotyšsko, kdy na jednu ženu připadlo v publiku 1,8 muže. Naopak největší přesilu měli muži při přenosech zápasů Slovensko-Ukrajina a Rakousko-Kanada, kdy jich na jednu ženu připadlo shodně 2,7.

Z hlediska věku se zájem o přenosy stupňoval do 44 let a pak zvolna klesal. Například první třetinu zápasu Česko-Lotyšsko sledovalo 17,4 % 15-24letých, 18,3 % 25-34letých, 21,8 % 35-44letých, 17,9 % 55-64letých a 17,8 % seniorů od 65 let výše.

Podle vzdělání se první přenosy z letošního mistrovství světa těšily relativně největší pozornosti mezi vyučenými bez maturity. Například utkání Slovensko-Ukrajina sledovalo 9,4 % vyučených, 7,7 % diváků s úplným středním vzděláním, 7,5 % diváků se základním vzděláním a 5,9 % diváků s vysokoškolským vzděláním.