Přehled kulturního dění na Moravě: o čem byste měli vědět a co byste si neměli nechat ujít

Obsah dílu

Přehrát vše
Reportáž

Otevřená zahrada v Brně

Nadace Partnerství vybudovala v Brně na úpatí brněnského Špilberku budovu poradenského centra, které využívá řadu unikátních technologií a stává se tak živou učebnicí stavění v pasivním standardu s ekologicky šetrným provozem. Přilehlé svahy se promění ve vzdělávací zahradu. Přírodní živly jako je voda, vítr, oheň a slunce jsou výtvarně zpracovány a děti je mohou zkrotit a využít na hravých stanovištích kaskádovité zahrady. Od jara 2013 bude Otevřená zahrada v plném provozu.


Portrét

Keramička Pavlína Wolfová

Pavlína Wolfová se profesionálně věnovala keramice dlouho, ale přestávala ji bavit. Pak objevila technologii japonské keramiky raku. Vypálené střepy se vkládají do redukčních lůžek z rýže, obilí, pilin, jehličí či listí. Pak se zchladí ve vodní lázni a vzniklé šrámy a jizvy se vysoce cení. Vzniklý střep je vnímán jako obraz života. Tento přístup se stal silným impulsem pro její tvorbu.


Nenechte si ujít

Na procházce s mamutem

Různí básníci různých ražení a povah dostali zadání napsat básničku o mamutovi, o zvířeti již desítky tisíc let vyhynulém, ale přesto něčím v dnešní době výjimečném. Mamut je navenek silný a budící hrůzu, ale přitom křehký a vyhynul. Procházeli jsme Brně a Marián Palla, Petr Váša, Petr Hrbáč, Jana Soukupová a Martina Jahodová četli své verše. Knihu s názvem Na procházce s mamutem vydalo brněnské nakladatelství Větrné mlýny.


Reportáž

Memory

Kolekce modelů přední české módní návrhářky a designérky L. Rochové Memory I. vznikla speciálně pro světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji. Její základní myšlenkou je paměť, vzpomínka – zaznamenání paměti tradic a řemesla. Druhá část kolekce Memory II. ukazuje folklórní kostým v prolínání se soudobým oděvem.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín