Přehled kulturního dění na Moravě: o čem byste měli vědět a co byste si neměli nechat ujít

Obsah dílu

Přehrát vše
Nenechte si ujít

Architektura je atentátem na dobrý vkus!

Muzeum moderního umění v Olomouci stvořilo poučnou a vtipnou expozici s názvem Architektura je atentátem na dobrý vkus! Je zaměřena na stavby provokující svou podobou zavedené představy o architektuře. Výstava přináší příklady takových střetů starého a nového ze zahraničí i z domova a zároveň poukazuje na fakt, že většina dnes obdivovaných skvostů moderní architektury byla v době jejich vzniku kritizována odbornou i laickou veřejností.

Muzeum moderního umění Olomouc


Rozhovor

Miloš Štědroň

Miloš Štědroň je nejen přední český hudební vědec a znalec díla Leoše Janáčka či Claudia Monteverdiho. Na svém autorském kontě má stovky orchestrálních nebo vokálních skladeb. Mimo to mu ale vždy bylo blízké divadlo. S Divadlem Husa na provázku spolupracuje od jeho založení – proto se náš rozhovor točil kolem spolupráce s divadelními režiséry, o legendární Baladě pro banditu, ale i nejnovější hře Leoš aneb tvá nejvěrnější. V únoru oslavil sedmdesátku.


Reportáž

Tichý Tarzan

V brněnském Divadle Husa na provázku připravili původní autorský opus věnovaný osobě podivínského kyjovského fotografa Miroslava Tichého a nazvali ho Tichý Tarzan. Na jevišti zdejší sklepní scény ožily v režii Anny Petrželkové osudy muže, který měl pověst zanedbaného šmíráka kyjovských paní a dívek a který se v závěru života stal ozdobou světových galerií a mimo svou vůli vlastně také velkou mediální hvězdou. V hlavní roli exceluje Ivana Hloužková.

Divadlo Husa na provázku


Portrét

Milan Kohout

Milan Kohout česko-americký performer, akční umělec, básník spisovatel. V roce 1986 byl za svou politickou a kulturní činnost vyhoštěn z Československa. Ve své angažované tvorbě vyjadřuje kritiku americké ekonomiky, náboženství, mediální manipulace, ropné politiky, rasismu. V roce 2007 byl v USA za svou akci Oprátky na prodej kritizující chování amerických bank zatčen a postaven před soud.


Kritická židle

Alexandr Jančík – PAF

Ředitel Přehlídky animovaného filmu v Olomouci Alexandr Jančík zhodnotil poslední ročník, okomentoval vítězné filmy a pokusil se postihnout trendy v animované tvorbě nejmladší generace.

Přehlídka animovaného filmu v Olomouci


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín