Přehled kulturního dění na Moravě: o čem byste měli vědět a co byste si neměli nechat ujít

Obsah dílu

Přehrát vše
Reportáž

D'EPOG

Divadlo D‘EPOG bylo založeno na jaře 2010 několika studenty a absolventy Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Jeho cílem je velmi prostě a pokorně vyprávět vlastní příběhy prostřednictvím divadelních představení, která mohou být inspirována čímkoliv od osudu velšského básníka, přes wawelskou katedrálu, až k lístku na vlak do Nezvěstic. Místem pro taková divadelní setkání se pak může stát vagón vlaku, tovární hala, rajský dvůr nebo vypuštěná přehrada… Divadlo D‘EPOG tvoří Julie Goetzová, Lucia Repašská, Eva Rysová, Petr Maška, Ondřej Novotný a Tomáš Soldán.

Facebookový profil skupiny D'EPOG


Portrét

Výtvarnice Jitka Brůnová-Lachmann

Obrazy s názvy Velký třesk, Planckova konstanta, Femtosekunda nebo Pocta Einsteinovi. Autorkou těchto prací je matematička, fyzička, výtvarnice a básnířka Jitka Brůnová-Lachmann. Výtvarnice se zaměřila na fyzikální a matematické vztahy, přírodní zákony a filozofické teorie. „Na svých obrazech se snažím zachytit krásu myšlenkových konstrukcí a ukázat, že i složité axiomy se dají znázornit jednoduchým způsobem.“


Nenechte si ujít

Stripy v univerzitní knihovně UP

V olomoucké univerzitní knihovně nyní během pár okamžiků „přečtete“ řadu děl české i světové literatury, pochopíte děj i hlavní myšlenku. To vše díky nápadu zaměstnankyně knihovny Zuzany Kelnarové přiblížit čtenáři vybrané knihy tzv. stripy – třemi černobílými obrázky. Z profilu knihovny na Facebooku se tyto počítačové kresby úspěšně šíří internetem.

Facebookový profil Knihovny UP


Kritická židle

Václav Burian – SEFO

Středoevropské forum Olomouc (SEFO), dlouhodobě připravovaná kulturně sbírková instituce nadregionálního významu, po mnoha peripetiích, letech příprav a nemalých investicích, pravděpodobně vůbec nevznikne. Mohou za to evropské dotace a ministerské zmatky… Kriticky se nad situací zamýšlí redaktor časopisu Listy Václav Burian.


Rozhovor

Jiří Trávníček

S profesorem Jiřím Trávníčkem, autorem knihy Čtenáři a internauti, jsme si povídali o čtenářství v České republice. Kdy se vytváří vztah ke knížce? Jak jsme na tom v porovnání s jinými zeměmi? Jak ovlivňuje čtenářství internet?


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín