26 minut
Kultura.cz

21. leden 2012

Část: Nenechte si ujít: Stripy v univerzitní knihovně UP

Obsah dílu

D'EPOG — Výtvarnice Jitka Brůnová-Lachmann — Stripy v univerzitní knihovně UP — Václav Burian – SEFO — Jiří Trávníček

Části dílu

01:00
Nenechte si ujít: Stripy v univerzitní knihovně UP
  V olomoucké univerzitní knihovně nyní během pár okamžiků „přečtete“ řadu děl české i světové literatury, pochopíte děj i hlavní myšlenku. To vše díky nápadu zaměstnankyně knihovny Zuzany Kelnarové přiblížit čtenáři vybrané knihy tzv. stripy – třemi černobílými obrázky. Z profilu knihovny na Facebooku se tyto počítačové kresby úspěšně šíří internetem.
  06:06
  Portrét: Výtvarnice Jitka Brůnová-Lachmann
   Obrazy s názvy Velký třesk, Planckova konstanta, Femtosekunda nebo Pocta Einsteinovi. Autorkou těchto prací je matematička, fyzička, výtvarnice a básnířka Jitka Brůnová-Lachmann. Výtvarnice se zaměřila na fyzikální a matematické vztahy, přírodní zákony a filozofické teorie. „Na svých obrazech se snažím zachytit krásu myšlenkových konstrukcí a ukázat, že i složité axiomy se dají znázornit jednoduchým způsobem.“
   11:26
   Buďte v obraze
    11:50
    Rozhovor: Jiří Trávníček
     S profesorem Jiřím Trávníčkem, autorem knihy Čtenáři a internauti, jsme si povídali o čtenářství v České republice. Kdy se vytváří vztah ke knížce? Jak jsme na tom v porovnání s jinými zeměmi? Jak ovlivňuje čtenářství internet?
     15:15
     Reportáž: D'EPOG
      Divadlo D‘EPOG bylo založeno na jaře 2010 několika studenty a absolventy Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Jeho cílem je velmi prostě a pokorně vyprávět vlastní příběhy prostřednictvím divadelních představení, která mohou být inspirována čímkoliv od osudu velšského básníka, přes wawelskou katedrálu, až k lístku na vlak do Nezvěstic. Místem pro taková divadelní setkání se pak může stát vagón vlaku, tovární hala, rajský dvůr nebo vypuštěná přehrada… Divadlo D‘EPOG tvoří Julie Goetzová, Lucia Repašská, Eva Rysová, Petr Maška, Ondřej Novotný a Tomáš Soldán.
      21:18
      Buďte v obraze
       22:41
       Kritická židle: Václav Burian – SEFO
        Středoevropské forum Olomouc (SEFO), dlouhodobě připravovaná kulturně sbírková instituce nadregionálního významu, po mnoha peripetiích, letech příprav a nemalých investicích, pravděpodobně vůbec nevznikne. Mohou za to evropské dotace a ministerské zmatky… Kriticky se nad situací zamýšlí redaktor časopisu Listy Václav Burian.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        22. leden 2012

        Kultura.cz na sociálních sítích

        Napište nám