Mozaika z regionů: Hořovice-zámek, Kovárna v Těšanech, ZOO Brno – 60. narozeniny, Rusínský kostel – Dobříkov, Turistická cesta Vojta Náprstka, Sbírka vojenských předmětů F. Hlavatého ze Šumperka.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hořovický zámek

Hořovický zámek Jedním ze zámků zdobících okolí hlavního města je ten hořovický. Panské sídlo v podobě dvorce tu vyrostlo už ve 13. století zásluhou pánů ze Žerotína. Zámek ale pochází ze století sedmnáctého a je dílem tehdejších majitelů panství, pánů z Vrbna. Ti na něm pobývali zhruba 150 let, po nich se tu usadila hrabata z Hanau, jimž zámek patřil až do konce druhé světové války. Podporovali v kraji výrobu litiny, dodnes je připomíná Hanavský pavilon v Praze, v němž při Jubilejní zemské výstavě v roce 1890 předváděli právě výrobky z litiny. Ale zpátky do hořovického zámku. Můžeme si tu prohlédnout prostory, v nichž žilo panstvo, ale i místa vyhrazená služebnictvu. Dozvíme se třeba to, co se zámeckým pánům vařívalo. A ve sklepení se pak vypravíme do světa hraček.

MapaHořovický zámek
videoHořovický zámek
...
video video

Hořovický zámek

Kovárna v Těšanech

Kovárna v Těšanech Jednou z chloub Těšan na jihu Moravy je stará kovárna. Mistři černého řemesla v ní vládli několik století, na počátku 18. století byl objekt přestavěn ve venkovském barokním stylu. Současné vybavení pochází z přelomu 19. a 20. století, kdy tu ještě bývalo pořádně rušno. Dnes je v objektu zřízená expozice kovářství a také kolářství. Při návštěvě se dozvíte spoustu zajímavých věcí, třeba to, že dřív se kromě koní kovaly taky krávy. A protože mají dva prsty, tak podkova nemohla být jednolitá, ale skládala se ze dvou půlměsíčků. A džbán, který patřil k nezbytné výbavě mistra kováře, nebyl možná překvapivě na vodu ani na pivo, ale na mléko? Proč právě to kováři popíjeli? I to vám prozradíme. A ukážeme a taky povíme spoustu dalších zajímavostí.

MapaKovárna v Těšanech
videoKovárna v Těšanech
...
video video

Kovárna v Těšanech

ZOO Brno

ZOO Brno V brněnské zoologické zahradě dnes najdeme na tři stovky druhů zvířat. A v budoucnu by jich mělo ještě přibývat. Nicméně momentálně se zahrada soustředí na oslavu svého jubilea – šedesátých narozenin. A my nemůžeme chybět. První pokus dopřát jihomoravské metropoli ZOO přišel už dva roky před druhou světovou válkou, jenže Němci mu nedopřáli dlouhého života, a tak si místní museli ještě pár let počkat. V roce 1953 vzniklá ZOO zabírala plochu jen nějakých 17 hektarů a byla domovem 170 zvířat. Časy se měnily, k ne moc příjemnému období patřila osmdesátá a devadesátá léta, ale s příchodem nového tisíciletí se začalo blýskat na lepší časy a došlo na postupnou rekonstrukci. Návštěvníky těší například nový pavilon Beringie, kde najdou hlavně severská zvířata. Místními hvězdami rozhodně jsou malá lední medvíďata.

MapaZOO Brno
videoZOO Brno
...
video video

ZOO Brno

Rusínský kostelík

Rusínský kostelík V naší zemi najdeme celkem pět rusínských kostelíků, které se sem přestěhovaly z Podkarpatské Rusi. My vás zavedeme k tomu v Dobříkově. Jeho původním domovem byla Velká Kopaň, kde vyrostl v roce 1669. O dvě stovky let se lidová stavba se šindelovou střechou stěhovala do Cholmovce. Tam ji v roce 1930 už chátrající a částečně rozebranou objevil prvorepublikový politik Václav Klofáč a postaral se o její záchranu. Nechal ji rozebrat a převézt do Dobříkova. V roce 1931 byla otevřena a vysvěcena. Václav Klofáč ji daroval Církvi československé husitské, které patří dodnes. Prohlédneme si interiér, dozvíme se, k čemu sloužily jednotlivé části a také to, jak to v něm fungovalo při bohoslužbách. Muži tu například byli striktně odděleni od žen a své místo měli i hříšníci.

MapaRusínský kostelík
videoRusínský kostelík
...
video video

Rusínský kostelík

Turistické značení

Turistické značení Toulat se po naší vlasti pod vedením turistických značek můžeme už přes sto let. První trasu členové tehdejšího Prvního označovacího družstva Klubu českých turistů vyznačili ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Turisté se domnívali, že skončila díky vzniklé přehradě pod vodou, ale zjistili, že to tak není. Velmi záhy se vyznačení dočkala i cesta z Karlštejna, tehdy nazývaného Karlovým Týnem, ke Svatému Janu pod Skalou. Na tu vyrazíme společně a cestou se dozvíme, jak vlastně naše slavné turistické značení v prvopočátcích vypadalo. Víte, že se používala jen červená barva a teprve krátce před pádem monarchie se s ohledem na přibývající počet tras přidala třeba zelená, žlutá nebo modrá? Prozradíme vám i to, jak vlastní značení probíhalo.

MapaTuristické značení
videoTuristické značení
...
video video

Turistické značení

Muzeum vojenské historie

Muzeum vojenské historie František Hlavatý už jako kluk sbíral různé věci, které v jeho rodišti zbyly po válce. Rád třeba běhal po dvoře ve vojenské uniformě. Pár svých dětských pokladů si schoval a později k nim i díky kamarádům a známým začaly přibývat další. Nakonec jich bylo tolik, že se rozhodl vytvořit muzeum. V Šumperku pro něj našel prostory bývalého krytu civilní obrany. Zdůrazňuje, že rozhodně nemá v úmyslu vyzdvihovat válku, spíš chce připomenout historii a její hrdiny. V jeho velké sbírce najdeme kromě uniforem a součástí výzbroje také třeba bednu na munici, ale i kola wehrmachtu. Na ta prý přišla řada na konci války, kdy německé armádě docházel benzín. Obdivovat ale můžeme kupříkladu taky vázy vyrobené z nábojnic, doklad, že i ve válce vznikaly takřka umělecké předměty.

MapaMuzeum vojenské historie
videoMuzeum vojenské historie
...
video video

Muzeum vojenské historie

Stopáž30 minut
Rok výroby 2013
 P ST