Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Babí lom

Babí lom Vrchol Babího lomu v Adamovské vrchovině začal lákat turisty už koncem 19. století. A tehdy na něm také vyrostla rozhledna. Vlastně hned dvě, jedna také trochu stranou na hřebeni. Za první republiky začaly ale chátrat a zdálo se, že krásný výhled z nich bude zapomenut. Až v šedesátých letech vznikl nápad postavit rozhlednu novou. Nikdy by ale nevyrostla bez nadšení desítek místních sokolů. Ti zhruba sto metrů pod stavbou umíchaný beton v kbelících vynášeli nahoru. Takže nebyla potřebná žádná mechanizace. Z rozhledny dohlédneme k vrcholkům Bílých Karpat a za ideálních podmínek prý až k Alpám. A pokud vás zajímá, jak Babí lom přišel ke svému jménu, tak i na to se zeptáme. Nabídneme hned dvě verze.

MapaBabí lom
videoBabí lom
...
video video

Babí lom

Čertí muzeum

Čertí muzeum Do nefalšovaného pekla vás pozveme v Úštěku. Zdejší Čertí muzeum v podzemních chodbách vytesaných do skály je unikátem nejen u nás, ale i v celé střední Evropě. Děti se úšteckých pekelníků bát nemusí, protože jejich dušičky jsou čisté, zato dospělí by měli podumat nad svými hříchy. Celé Luciferovo království se zrodilo v hlavě výtvarníka Jaroslava Stejného, který pak ke spolupráci přizval další kolegy z branže a pekelníci sem dorazili i ze zahraničí, dokonce třeba až z Mexika. V neobyklém muzeu jde z některých exponátů opravdu hrůza. Kdo by se nebál kotlů nebo čertovy koule, která odhalí nevěru. A nechybí ani pověstná váha pro hříšníky.

MapaČertí muzeum
videoČertí muzeum
...
video video

Čertí muzeum

Historické tance

Historické tance Do historie tance nás zavedou naši průvodci ze souboru Villanella. Pokud si myslíte, že tance našich předků byly vlastně docela jednoduché, vyvedeme vás z omylu. Zjistíme, že naučit se krokové variace není vůbec snadné a je to často i docela náročný fyzický výkon. Budeme si povídat o tom, co všechno se třeba o takových renesančních tancích dozvíme z historických záznamů a o tom, kolik je potřeba fantazie při přípravě takového vystoupení připomínajícího dávný ples. K historickému tanci patří i dobové kostýmy a také účesy. I o inspiraci k jejich výrobě bude řeč. A zeptáme se také na to, jaká představení pro své příznivce soubor historických tanců Villanella připravuje.

MapaHistorické tance
videoHistorické tance
...
video video

Historické tance

Zámek Žinkovy

Zámek Žinkovy Zámek Žinkovy zatím není veřejnosti běžně přístupný. Otevřen bude v rámci Dnů evropského dědictví a my vám ukážeme, na co se při návštěvě můžete těšit. Do přestavby investoval na konci 19. století Karel Wesselý celý milion korun a pozval si na ni vídeňské architekty. Východní část zámku reprezentuje novogotický styl, další část pak pro změnu novorenesanční. Prohlédneme si unikátní schodiště, které se neopírá o žádný nosný sloup, lidová boží muka a také bývalou zámeckou kapli. Pokud vám budou prostory zámku nebo parku připadat trochu povědomé, tak proto, že se tu občas usadili i filmaři. Právě v parku se dokonce natáčely některé záběry do pohádky Pyšná princezna.

MapaZámek Žinkovy
videoZámek Žinkovy
...
video video

Zámek Žinkovy

Jezerní slať

Jezerní slať Přírodního bohatství Jezerní slatě mezi Kvildou a Horskou Kvildou si cenili už Schwarzenbergové,kteří část rašeliniště chránili. Dnešní rozloha chráněného území je podstatně větší, přes 100 hektarů, a ukrývá celou řadu zajímavostí. Ze sedm metrů vysoké rozhledny, na kterou narazíme hned na začátku cesty, se nám naskytne pěkný výhled na rašeliniště. Najdeme v něm rostliny, které bývají spíš doma ve skandinávské přírodě. Například břízu zakrslou. Připomeneme si i časy nedávno minulé, kdy tudy s oblibou mířili uprchlíci směrem na západ. A zastavíme se také u zoo parku, kde žijí zvířata ve svém domovském prostředí a občas se ukáží návštěvníkům.

MapaJezerní slať
videoJezerní slať
...
video video

Jezerní slať

Muzeum silnic Vikýřovice

Muzeum silnic Vikýřovice Jedním z nováčků mezi muzejními expozicemi je ta věnovaná historii cestářského a silničářského řemesla. Nedávno ji otevřeli ve Vikýřovicích na Šumpersku. Dozvíte se v ní, jak se budovaly cesty, kdy se proměnily v silnice. A také třeba to, že vývoj budování našich silnic ovlivnil i patent z doby vlády Marie Terezie, který stanovoval šířku silnic a také se věnoval jejich povrchu. Čekají vás samozřejmě i zajímavé exponáty. Jedním z těch nej je kololis, který dřív býval běžným vybavením kováren. Sloužil k utahování loukoťových kol povozů a kočárů. K vidění je v muzeu samozřejmě i další vysloužilá technika, bez které by se dřív cestáři ani silničáři neobešli.

MapaMuzeum silnic Vikýřovice
videoMuzeum silnic Vikýřovice
...
video video

Muzeum silnic Vikýřovice

Stopáž25 minut
Rok výroby 2011
 P ST