26 minut

16. dubna 2006

Část: Soutěž

Obsah dílu

Velikonoce — Křtiny — Paškál — Mořské akvárium — Pohřební roucho

Části dílu

01:09
Velikonoce
  Den před Velikonočním pondělím nemůžeme samozřejmě začít jinak, než Velikonocemi. Tušíte, proč byste neměli vejce vyfukovat nebo k čemu by vám mohlo být dobré SAVO? Co je to vyškrabování nebo drátování? Jestli chcete nalézt odpovědi na tyto otázky, pak si vyslechněte vyprávění maléreček ze severomoravského Bruntálu.
  05:14
  Křtiny
   Na Moravě zůstaneme i v dalším toulání. V Křtinách jsme si prohlédli Mariánský chrám a v něm pak Pannu Marii Křtinskou. Jde o jednu z nejznámějších světic i známou poutní zastávku obestřenou pověstmi a záhadami. O příběhu tohoto místa, o jeho geniu locci, nám bude vyprávět páter Tomáš Prnka, děkan místního chrámu s patnácti hlasitými zvony.
   09:04
   Paškál
    Pak potěšíme všechny filology a možná nejen je. Už si vás vzal někdo někdy na paškál? A víte, co tohle jméno vlastně znamená, co označuje a jak vzniklo? Jestli ne, pak se podívejte, jak to vypadá, když v Palonínu u Olomouce vyrobí paškálů rovnou čtyřicet. A nedivte se, že o tom mluvíme i v Toulavé kameře v tento velikonoční čas – paškál totiž s Velikonocemi souvisí.
    12:44
    Mořské akvárium
     Představte si, že se někdo jmenuje Cedivoda. A za svůj koníček si zvolil vodu, tedy lépe řečeno živočichy, kteří by bez vody nemohli žít. Takovýmto jménům se říká nomen omen. Ostravský pan Cedivoda, vášnivý akvarista, jednoho dne zjistil, že se se svými akvárii už nikam nevejde, a tak se rozhodl zřídit velké mořské akvárium přístupné veřejnosti. Nám přiblíží život všech těch murén a pavích oček.
     15:59
     Pohřební roucho
      Antropologové jsou lidé zkoumající lidské ostatky a konzervátoři pak ti, kteří se snaží zachovat nálezy v takovém stavu, v jakém byly nalezeny, pro další generace. V předposledním povídání se pojďme podívat do Mikulova. Archeologové tam objevili nečekaně zachovalé pohřební roucho Markéty z Dietrichsteinu, která zemřela při porodu svého prvního dítě v roce 1617. A paní Vendulka Otavská, zkušená a šikovná konzervátorka, nám o tomto nálezu i o své práci bude vyprávět.
      19:40
      Plzeňská dráha
       Cílová stanice Plzeň. Vystupujte prosím. I takhle bychom mohli uvést poslední příspěvek. V Plzni jsme se seznámili s panem Václavem Simbartlem – 14 let řídil vlak parní, pak přesedlal na moderní techniku, strojvůdcoval mašiny elektrické. Teď už je v důchodu a ve svém domě si zřídil vlastní železničářské muzeum. Pojďme tedy zavzpomínat spolu s ním, jak se dříve cestovalo po kolejích.
       23:38
       Soutěž
        Zámek v Hradci nad Moravicí zažil svatbu královny Kunhuty a Záviše z Falkenštejna nebo koncertování Ludvika van Beethovena či Ference Liszta. Už v devátém století stálo na jeho místě slovanské hradiště, vystřídané v polovině 11. století knížecím a o dvě stě let později královským přemyslovským hradem. Historie památky je ale spojována především s knížecím rodem Lichnovských, kteří jí dali novogotický kabát.
        Přehrát celé video
        Stopáž25 minut
        Další díl
        23. dubna 2006

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        7. dubna

        Zbrašovské aragonitové jeskyně — Pravoslavný chrám v Olomouci — Vitráže z Domažlic — Motýlí dům Karlovy Vary — Muzeum Škoda — Vodňany a okolí

        7. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        31. března

        Křížová cesta Bohutice — Paškály — Horácké kraslice — Výrobce pomlázek — Chození s jedličkou — Řehtačky

        31. 3. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        24. března

        Poutní areál Římov — Kraslice Zuzany Königové — Výstava o Josefu Hardmuthovi v Lednici — Putování Frýdlantským výběžkem — Lomeček — Vila Engelsmann

        24. 3. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám