25 minut

23. dubna 2006

Obsah dílu

Zámek Zbiroh — Rokytova výstavní síň — Ostatky v Českých Lhoticích — Maříž — České Švýcarsko

Části dílu

01:17
Zámek Zbiroh
  Západní okraj Prahy byl vždy víc ceněn než jiné okrajové části. Bylo to hlavně proto, že od křivoklátských hvozdů sem vane čistý vzduch. A z těchto rozsáhlých lesů zavane i naše první reportáž. Vydáme se v ní na zbirožský zámek. První zmínky o tomto původně hradu pocházejí už ze začátku dvanáctého století, po jeho chodbách se procházel třeba Přemysl Otakar II., Karel IV. nebo císař Rudolf II. S kastelánem Martinem Drhovským si budeme povídat o jeho proměnách středověkých i těch neblahých lidovědemokratických. Dnes se však skví v plné kráse a těší se na další sezonu.
  05:04
  Rokytova výstavní síň
   Pavel Zuber z Plzně bude naším dalším průvodcem. Vlastně jen náhoda a chuť ho přivedla k jeho velké sběratelské vášní. Pravda, je trochu kuriózní - kdo z nás sbírá lebky, umí je vypreparovat a ještě z nich číst? Pan Zuber to dokáže. Je totiž zoolog a o lebkách umí navíc i velmi zajímavě vyprávět. Třeba o těch žraločích. Jeho sbírka čítá na čtrnáct set kousků těchto „zaoblených kostí“ a je na co se koukat.
   08:10
   Ostatky v Českých Lhoticích
    Na nějakou lebku bychom teoreticky mohli narazit i v dalším zastavení. V Českých Lhoticích mají zbytky dávného keltského oppida. Pro Kelty bylo příznačné uctívání božstev a víra v posmrtný život. Nadto byli nesmírně zruční a pracovití. A i na obnovu vydané lidské energie měli své rituály. Tak se pojďte podívat a nechte se inspirovat: po tak dlouhé a vyčerpávající zimě to třeba mnohým přijde vhod. Jsme potomky Keltů - a jejich život skrýval velké kultovní i myšlenkové možnosti.
    12:02
    Maříž
     Paříž proslavila její Eiffelovka. A víte, čím proslula Maříž? Vy nevíte, kde Maříž najít? Hned vedle jihočeských Slavonic - původně malinká osada, která se známá stala díky své keramice. Keramická dílna a v ní šikovní a zapálení keramici s originálními náměty a veselými motivy, které přenášejí na své výrobky, brzy začali dobývat nejen okolí, oblíbené se staly i v cizině. Zaposlouchejte se tedy do vyprávění paní Trubáčkové, která po smrti manžela nenechala keramickou dílnu padnout a v tradici svého manžela pokračuje. Příběh poetický se tu kloubí s tím lidským.
     15:14
     České Švýcarsko
      S archeologem Františkem Gabrielem pak vystoupáme na Dolní Chřibskou, Falkenštejn a Saunštejn. Jde o středověké skalní hrady, na které narazíte v Národním parku České Švýcarsko. Bude to sice místy hrdinný, téměř horolezecký výkon, ale odměnou nám bude nejen krásný rozhled do krajiny, ale především zajímavé povídání. On totiž každý ten hrádek byl postaven tak trochu z jiných důvodů.
      19:11
      Zmizelá Praha J.Minaříka
       Architekt a herec David Vávra dostane slovo v poslední reportáži. Muzeum hlavního města Prahy pořádá zajímavou a atraktivní výstavu. Byla nazvána Zmizelá Praha a tematicky se zaměřuje především na Staré Město, Podskalí a Josefov. Dnes velmi dobré adresy k bydlení však tvořily dřív spíš tu chudší část Prahy a právě v různých pohledech doby je zachycují obrazy Jana Minaříka, známého mařákovce. Autorka výstavy Pavla Státníková vás těmito místy provede a snad se jí podaří ukázat vám, že tahle reportáž ani zdaleka není určena jen Pražákům.
       22:52
       Soutěž
        Baťův kanál najdeme na jižní Moravě. Původně mělo jít o průplav, který by spojil Dunaj, Labe a Odru. Tak velkolepé dílo se ale nezdařilo. Krátce před druhou světovou válkou vzniklo jen torzo, které mělo sloužit k zavlažování. Tomáš Baťa ale vodní cestu s mnoha plavebními komorami využil jinak.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        30. dubna 2006

        Přehled dílů

        1006 dostupných
        Stopáž30 minut

        7. července

        Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

        7. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        30. června

        Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

        30. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. června

        Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

        23. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám