Obsah dílu

Přehrát vše

Vlašský dvůr

Vlašský dvůr Praha se stala sídelním městem už v dobách přemyslovských Čech. Mince si ale nechala razit v Kutné Hoře a tam začíná naše putování. Zavítali jsme do Vlašského dvora. V něm se už od začátku 14. století razil pražský groš a šikovný pregéř se musel umět pořádně ohánět, aby ho jeho šmitna uživila. A cože znamenají tahle slova? Víc se dozvíte od našeho průvodce pana Vlastimila Pospíšila.

MapaVlašský dvůr
videoVlašský dvůr
...
video video

Vlašský dvůr

Automuzeum Praga Piccola

Automuzeum Praga Piccola Ve 40. letech minulého století brázdily naše silnice Pragovky Piccolo. Patnáct těchto krasavců na nás čekalo v soukromém muzeu pana Grmela v Dobrochově na Prostějovsku. Zhruba 3000 hodin – tolik času zabere panu Grmelovi to, než dá dohromady jednoho veterána, takže zná každý zákrut, šroubek a těsnění. O proměnách automobilového průmyslu a voňavém koníčku bude naše druhé povídání.

MapaAutomuzeum Praga Piccola
videoAutomuzeum Praga Piccola
...
video video

Automuzeum Praga Piccola

Společnost pro výzkum kamenných křížů

Společnost pro výzkum kamenných křížů A pak se podíváme na baby. I tak se totiž říká smírčím křížům – různě velkým kamenům, které už od středověku lemovaly některé naše cesty a měly mnoho různých významů. Dnešní badatelé rozdělují tyhle vzácné kameny do tří typů a Radek Rolek nám poví o těch, které jsme objevili na Náchodsku a Broumovsku.

MapaSpolečnost pro výzkum kamenných křížů
videoSpolečnost pro výzkum kamenných křížů
...
video video

Společnost pro výzkum kamenných křížů

Cvičná škola dolu

Cvičná škola dolu Ve cvičné štole dolu Paskov se uhlí nikdy netěžilo, ale klid tu nebyl. V dobách ne tak nedávných slibovala právě severní Morava - Ostravsko slibnou budoucnost horníkům, kterých sem přicházelo za prací hodně. A tito novopečení havíři se učili právě v této výukové štole. V téměř dvou stech metrech důlních chodeb staříčské štoly si tak prohlédneme techniku a zařízení, na které bychom hned tak nenarazili.

MapaCvičná škola dolu
videoCvičná škola dolu
...
video video

Cvičná škola dolu

Berounští měšťané

Berounští měšťané Pak přeladíme na středověkou atmosféru. A to proto, že jsme se vypravili za skupinou historického šermu na hrad Červený újezd u Prahy. Tu založil před šestnácti lety Stanislav Dupač. Dnes už sehraná parta nejen šermuje, ale předvede nám různé dobové tance, hudbu a pravou atmosféru dotvoří záhadná cikánečka. Kromě taktických šermířských chvatů dostane slovo i trocha romantiky.

MapaBerounští měšťané
videoBerounští měšťané
...
video video

Berounští měšťané

Kyjov

Kyjov Víte, že Kyjov můžete najít i v Čechách? Podél říčky Křinice, která jimi protéká, vyrazíme na túru k největšímu skalnímu hrádku v Čechách - do Českého Švýcarska. Kdysi tu prý bývali loupežníci a podle pověsti k jejich vymýcení prý přispěla místní šikovná kuchařka. A jaký trest ji za to potkal? A jak to tady vypadalo kdysi? O tom všem bude naše poslední reportáž. Jejím průvodcem bude archeolog Fr. Gabriel.

MapaKyjov
videoKyjov
...
video video

Kyjov

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3