Obsah dílu

Přehrát vše

Velikonoce

Velikonoce Den před Velikonočním pondělím nemůžeme samozřejmě začít jinak, než Velikonocemi. Tušíte, proč byste neměli vejce vyfukovat nebo k čemu by vám mohlo být dobré SAVO? Co je to vyškrabování nebo drátování? Jestli chcete nalézt odpovědi na tyto otázky, pak si vyslechněte vyprávění maléreček ze severomoravského Bruntálu.

MapaVelikonoce
videoVelikonoce
...
video video

Velikonoce

Křtiny

Křtiny Na Moravě zůstaneme i v dalším toulání. V Křtinách jsme si prohlédli Mariánský chrám a v něm pak Pannu Marii Křtinskou. Jde o jednu z nejznámějších světic i známou poutní zastávku obestřenou pověstmi a záhadami. O příběhu tohoto místa, o jeho geniu locci, nám bude vyprávět páter Tomáš Prnka, děkan místního chrámu s patnácti hlasitými zvony.

MapaKřtiny
videoKřtiny
...
video video

Křtiny

Paškál

Paškál Pak potěšíme všechny filology a možná nejen je. Už si vás vzal někdo někdy na paškál? A víte, co tohle jméno vlastně znamená, co označuje a jak vzniklo? Jestli ne, pak se podívejte, jak to vypadá, když v Palonínu u Olomouce vyrobí paškálů rovnou čtyřicet. A nedivte se, že o tom mluvíme i v Toulavé kameře v tento velikonoční čas – paškál totiž s Velikonocemi souvisí.

MapaPaškál
videoPaškál
...
video video

Paškál

Mořské akvárium

Mořské akvárium Představte si, že se někdo jmenuje Cedivoda. A za svůj koníček si zvolil vodu, tedy lépe řečeno živočichy, kteří by bez vody nemohli žít. Takovýmto jménům se říká nomen omen. Ostravský pan Cedivoda, vášnivý akvarista, jednoho dne zjistil, že se se svými akvárii už nikam nevejde, a tak se rozhodl zřídit velké mořské akvárium přístupné veřejnosti. Nám přiblíží život všech těch murén a pavích oček.

MapaMořské akvárium
videoMořské akvárium
...
video video

Mořské akvárium

Pohřební roucho

Pohřební roucho Antropologové jsou lidé zkoumající lidské ostatky a konzervátoři pak ti, kteří se snaží zachovat nálezy v takovém stavu, v jakém byly nalezeny, pro další generace. V předposledním povídání se pojďme podívat do Mikulova. Archeologové tam objevili nečekaně zachovalé pohřební roucho Markéty z Dietrichsteinu, která zemřela při porodu svého prvního dítě v roce 1617. A paní Vendulka Otavská, zkušená a šikovná konzervátorka, nám o tomto nálezu i o své práci bude vyprávět.

MapaPohřební roucho
videoPohřební roucho
...
video video

Pohřební roucho

Plzeňská dráha

Plzeňská dráha Cílová stanice Plzeň. Vystupujte prosím. I takhle bychom mohli uvést poslední příspěvek. V Plzni jsme se seznámili s panem Václavem Simbartlem – 14 let řídil vlak parní, pak přesedlal na moderní techniku, strojvůdcoval mašiny elektrické. Teď už je v důchodu a ve svém domě si zřídil vlastní železničářské muzeum. Pojďme tedy zavzpomínat spolu s ním, jak se dříve cestovalo po kolejích.

MapaPlzeňská dráha
videoPlzeňská dráha
...
video video

Plzeňská dráha

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3