54 minut

3. března 2023

Část: Pomoc terénních pracovníků

Obsah dílu

Headlines — Mimořádná schůze sněmovny o důchodech — Hádky o valorizaci penzí — Čtvrtý den jednání poslanců o penzích — Jednání premiéra s odbory o důchodech — Vývoj české ekonomiky — Boje o Kupjansk a Bachmut — Opravy poničené energetické sítě — Odložená regulace aut se spalovacími motory — Konec zákazu volného pohybu drůbeže — Porucha trakčního vedení — Nové výstavy v Národním muzeu — Návrh na zavedení regulačních poplatků na ambulancích — Nový člen týmu nově zvoleného prezidenta — Onemocnění streptokokem A — Vracení přeplatků za teplo — Nedostatek míst v domovech pro seniory — Plné kapacity pečovatelských zařízení — Nedostatek míst v pečovatelských zařízeních — Pomoc terénních pracovníků — Vláda zvažuje zvyšováí daní — Opravy D1 v úseku Všechromy–Mirošovice — Setkání Miloše Zemana s maďarskou prezidentkou — Případ vraha z vlivné rodiny Murdaughů — Trest pro Bjaljackeho — Nehody kvůli ledu z velkých aut — Podmíněný trest pro Josefa Skálu — Upouštění Novomlýnské nádrže — Kalifornie pod sněhem — Chlumec n.C.uspěl s dovoláním — Mobilní velvyslanectví pro Ukrajince — Crew Dragon u ISS — Motivace francouzských dětí k zájmu o historii

Části dílu

00:16
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:49
  Mimořádná schůze sněmovny o důchodech
   Čtvrtým dnem pokračuje mimořádná schůze sněmovny o nižší červnové valorizaci důchodů. Opozice obstrukcemi blokuje vládní návrh, který místo tisíce sedmi set sedmdesáti korun penzistům v průměru přidá 760 korun.
   01:54
   Hádky o valorizaci penzí
    Vládu tlačí čas. Pokud novela nevyjde ve sbírce zákonů do 22. března, důchody vzrostou původním skoro dvoutisícovým tempem. Sněmovní maraton nejspíš hlasováním skončí tento víkend.
    05:10
    Čtvrtý den jednání poslanců o penzích
     Živý vstup redaktorky Karolíny Jelínkové.
     06:39
     Jednání premiéra s odbory o důchodech
      Pro dlouhodobou udržitelnost je podle premiéra financování důchodů největší výzvou. Řekl na konferenci, kterou spoluorganizovala Asociace samostatných odborů. Omezení nadcházející valorizace podle Petra Fialy v horizontu deseti let ušetří stovky miliard.
      07:56
      Vývoj české ekonomiky
       Ekonomické potíže potvrdila i dnešní data statistiků. Růst hospodářství podle nich vloni zpomalil na 2,4 procenta. Číslo je druhé nejnižší za posledních osm let.
       11:18
       Boje o Kupjansk a Bachmut
        Ukrajinské úřady doporučily rodinám a lidem se zhoršenou mobilitou opustit město Kupjansk. Důležitý zásobovací uzel, ve kterém před válkou žilo 25 tisíc lidí, je v posledních dnech pod neustálým bombardováním ruské armády.
        12:54
        Opravy poničené energetické sítě
         Živý vstup zpravdodaje Andrease Papadopulose.
         18:04
         Odložená regulace aut se spalovacími motory
          Evropská unie odkládá konečné schválení návrhu, který by znemožnil nákup automobilů se spalovacími motory po roce 2035. Shodli se na tom velvyslanci členských zemí. Proti schválení nových emisních standardů se staví hned několik zemí v čele s Německem.
          18:53
          Konec zákazu volného pohybu drůbeže
           Veterináři zrušili mimořádná opatření vyhlášená kvůli ptačí chřipce. Situace ohledně nákazy se zlepšila, takže chovatelé opět můžou pustit drůbež do venkovních výběhů.
           21:16
           Porucha trakčního vedení
            Rozsáhlá porucha trakčního vedení odpoledne zdržela odjezdy vlaků z pražského hlavního nádraží. Spoje na Beroun a Benešov nabíraly až hodinové zpoždění. Incident ovlivnil i cestující v jiných směrech – nedočkali se přistavení vlaků ze stanice Praha-Jih.
            21:35
            Nové výstavy v Národním muzeu
             Národní muzeum má za sebou úspěšný rok. Loni přivítalo více než milion návštěvníků ((1 008 283 )). A na letošek už připravuje pět nových velkých výstav. Ta první bude o módě a stylu československých a českých prvních dam.
             24:07
             Návrh na zavedení regulačních poplatků na ambulancích
              Zneužívání zdravotnických služeb na nemocničních urgentních příjmech. Ministerstvo zdravotnictví hledá řešení, jak ho omezit. Národní ekonomická rada vlády podle ministra Válka navrhuje třeba regulační poplatky pro lidi s neakutními obtížemi.
              26:17
              Nový člen týmu nově zvoleného prezidenta
               Zvolený prezident Petr Pavel oznámil další jméno do hradního týmu – bezpečnostní ředitelkou jeho kanceláře bude Mlada Princová, někdejší náměstkyně civilní rozvědky.
               26:41
               Onemocnění streptokokem A
                V Česku přibylo případů angín a spály. O častějších nákazách streptokokem typu A informoval Státní zdravotní ústav. Víc než dřív mají taky závažnější příznaky. Invazivní onemocnění lékaři v lednu evidovali u tři a dvaceti pacientů.
                27:05
                Vracení přeplatků za teplo
                 Břeclavské teplárny, které zdražily loni na podzim teplo kvůli výpovědi smlouvy ze strany dodavatele plynu, budou lidem vracet na přeplatcích víc než 15 milionu korun. Důvodem je mírná zima, klesající cena plynu i úsporná opatření.
                 29:18
                 Nedostatek míst v domovech pro seniory
                  Lidí v důchodovém věku přibývá a míst v domovech pro seniory není dost. Kvůli stárnutí populace kapacity dál klesají.
                  30:08
                  Plné kapacity pečovatelských zařízení
                   Žádostí o umístění do domovů je podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb sice až 70 tisíc – ale řada lidí jich podává hned několik – do různých zařízení.
                   32:20
                   Nedostatek míst v pečovatelských zařízeních
                    Podle informací ČT jsou obsazeny domovy pro seniory ve všech krajích. Nejvíc žadatelů o místo – přes 17set je ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Volná místa nejsou ani v Praze, Jihočeském, Libereckém a Pardubickém kraji – přesná data o počtu čekajících tam ale nemají. Naopak saturovaná je poptávka na Ústecku.
                    33:19
                    Pomoc terénních pracovníků
                     Zejména v menších městech a obcích chybí taky terénní péče. Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb je pečovatelů málo a dosavadní nastavení financování sociální služeb neumožňuje rozvoj.
                     35:50
                     Vláda zvažuje zvyšováí daní
                      Koalice zvažuje zvyšování i jiných daní než té z hazardu. V rozhovoru pro pořad Týden v politice to připustil první místopředseda lidovců Jan Bartošek. Stát podle něj ale musí pokračovat i v úsporných opatřeních.
                      36:32
                      Opravy D1 v úseku Všechromy–Mirošovice
                       Živý vstup redaktorky Karolíny Nové.
                       37:47
                       Setkání Miloše Zemana s maďarskou prezidentkou
                        Dosluhující prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě maďarskou hlavu státu Katalin Novákovou. Setkání proběhlo s vojenskými poctami a Nováková českého prezidenta vyznamenala Maďarským záslužným křížem.
                        38:45
                        Případ vraha z vlivné rodiny Murdaughů
                         V americkém státě Jižní Karolína skončil dramatický soudní proces, který připoutal pozornost doma i ve světě. Právník z mocné rodiny prokurátorů Alex Murdaugh byl odsouzený na doživotí za vraždu manželky a syna.
                         40:57
                         Trest pro Bjaljackeho
                          Soud v Minsku odsoudil na deset let do vězení ochránce lidských práv a držitele Nobelovy ceny za mír Alese Bjaljackého. Tresty dostali i další tři obžalovaní. Bjaljacký vede nevládní organizaci Vjasna, která informuje o porušování lidských práv v Bělorusku.
                          41:20
                          Nehody kvůli ledu z velkých aut
                           Škody za miliony korun každoročně způsobují nehody, při kterých z osobních aut, dodávek, nebo nákladních vozidel odletí kus ledu a poškodí jiné auto. Podle silniční vyhlášky za stav vozidla odpovídá řidič.
                           43:21
                           Podmíněný trest pro Josefa Skálu
                            Podmíněný trest pro bývalého místopředsedu KSČM Josefa Skálu. Podle nepravomocného rozsudku v internetovém vysílání popíral masové vraždění polských zajatců v Katyni v roce 1940. Válečný zločin spáchala sovětská tajná policie NKVD.
                            44:32
                            Upouštění Novomlýnské nádrže
                             13 milionů krychlových metrů z Novomlýnské nádrže na Břeslavsku zalilo nedalekou oboru Soutok. Povodí Moravy vodu upustilo, aby pomohla tamním lužním lesům.
                             45:16
                             Kalifornie pod sněhem
                              Kalifornie bojuje s nebývalými přívaly sněhu. Některá města v horách jsou zcela odříznuta od zásobování, nebo dostupná jen velmi složitě. Uzavřený je Yosemitský národní park i velká část silnic spojujících nad Los Angeles západ a východ státu.
                              47:26
                              Chlumec n.C.uspěl s dovoláním
                               Nejvyšší soud zrušil povinnost radnice uklízet na soukromé zahradě listí spadlé z městských javorů. Vyhověl dovolání radnice.Případ se vrací k okresnímu soudu.
                               47:58
                               Mobilní velvyslanectví pro Ukrajince
                                Začaly fungovat pojízdné kanceláře pro uprchlíky. Do Česka je poslala ukrajinská vláda. Zájem o vyřízení dokladů je velký. Ve frontách čekají nejen běženci, ale i Ukrajinci, kteří v tuzemsku žijí dlouhodobě.
                                49:45
                                Crew Dragon u ISS
                                 Obměna posádky na Mezinárodní vesmírné stanici. Po pět-a-dvacetihodinovém letu k ní dorazila loď Crew Dragon se čtveřicí astronautů. Ti nahradí členy předchozí mise, která se má na Zemi vrátit do konce měsíce.
                                 50:10
                                 Motivace francouzských dětí k zájmu o historii
                                  V Paříži otevřeli muzeum Město historie, kde se děti i dospělí seznamují s dějinami země. Cestou v čase je přitom provázejí profesionální herečky a herci. Podle průzkumů zájem dětí a mládeže o historii upadá, instituce proto hledají způsob, jak ji zatraktivnit.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž49 minut
                                  Další díl
                                  4. března 2023

                                  Přehled dílů

                                  8331 dostupných
                                  Stopáž54 minut

                                  24. července

                                  Headlines — Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost — Zvýšení platů ve veřejném sektoru — Jednání o zvýšení platů — Šéf ukrajinské diplomacie v Číně — Správa EK o stavu právního státu — Budoucnost huti Liberty — Stavba reaktorů v Dukovanech — Přibylo lidí se žloutenkou — Netanjahu promluví v americkém Kongresu — Oběti zneužívání na Novém Zélandu — Německo zakázalo Islámské centrum v Hamburku — Obchvat Českých Budějovic bez poplatku — Podzimní program České televize — Vláda o příštím eurokomisaři — V Yellowstonu vytryskl gejzír — Nová část městského okruhu přes Tomkovo náměstí — Výstava korunovačních klenotů — Nabídek brigád je méně — Průměrná hodinová odměna brigádníků — Zájem o brigádníky — Prezident na schůzi vlády — Novela zákona o léčivech — LOH v Paříži provázejí bezpečnostní opatření — Výročí obnovy ikonického mostu v Mostaru — Noční zákaz vjezdu do ulic v centru Prahy — Omezení pyrotechniky — Prodej pyrotechniky v okolních státech — Bobří soutěska je uzavřená kvůli popadaným stromům — Starmer poprvé čelil interpelacím — Kriminalita v online prostředí — Letní slavnosti staré hudby — Výročí 55 let od přistání na Měsíci

                                  24. 7. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  24. července

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  24. 7. 2024 na ČT24
                                  Stopáž53 minut

                                  23. července

                                  Propouštění v huti Liberty — Liberty bude propouštět — Politické reakce na propouštění v huti Liberty — Výrobní zaměření Liberty Ostrava — Propouštění v huti Liberty — Podpora Kamaly Harrisové — Po atentátu na Trumpa rezignovala šéfka Tajné služby USA — Rozpočet pro školství — Vývoj rozpočtu MŠMT v roce 2024 — Odbory zvažují stávkovou pohotovost — Češi ve vedení výborů EP — Maďarsko přes Ukrajinu stále nedostává ropu od Lukoilu — Srpnové jednání ministrů zahraničí bude v Bruselu — Průměrná délka civilního řízení — Rekonstrukce Nové scény Národního divadla — Zpronevěry advokátních úschov — Krádeže sdílených kol — Koruna je nejslabší od dubna — Zpožděný let ze Španělska — Lety nad Evropou se zpožďují — Přípravy na olympiádu vrcholí — Program olympijského festivalu Most — Olympijské festivaly — Breaking na olympijských hrách — Klimatická žaloba na Německo — Slovensko modernizuje vzdušné síly — Požár domu v Jičíně — Omezení provozu na Pražském okruhu — Krácení důchodů komunistických funkcionářů — Ochrana Ždánického lesa — Požár pneumatik v Lovosicích — Kauza kolem novinářky Kurmaševové — Palestinské frakce podepsaly dohodu v Pekingu — Novela zákona o specifických zdravotních službách — Oprava zámku v Horním Maršově

                                  23. 7. 2024 na ČT1
                                  Stopáž53 minut

                                  23. července

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  23. 7. 2024 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  22. července

                                  Joe Biden se vzdal kandidatury — Biden odstoupil z voleb — Reakce na Bidenovo odstoupení — Boj o Bílý dům — Biden odstoupil z voleb — Podpora Kamaly Harrisové — Atentát na Donalda Trumpa — Průběh letošní sklizně — Slovensko modernizuje armádu — Smetanovské árie v podání Pavla Černocha — Situace na východní frontě — Útoky na kritickou infrastrukturu na Ukrajině — Sněmovna schválila zákon o podpoře bydlení — Hasiči na Jablonecku zachránili vzácného papouška — Úhyn ryb na Dobříšsku — Dva roky od ničivého požáru v Českém Švýcarsku — Vojenské cvičení pro studenty — Dobrovolné vojenské cvičení pro středoškoláky — Armádě chybějí lidé — Návrat armády na letiště v Bochoři — Ceny odtahů v Praze — Kandidátky pro krajské volby — Omezení dodávek plynu z Německa — Izraelsko-palestinský konflikt — Kauza dozorců z Rýnovic — Obvinění za znásilnění Češek v Německu — Jednání o novém kabinetu ve Francii — Ruský soud uznal Kurmaševovou vinnou — Hromadné žaloby — Oprava mostu přes Rudný potok — Ukrajinské knihkupectví v Praze — Záchranné centrum pro šelmy v Táboře — Hemofilik chce pokořit Mont Blanc

                                  22. 7. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  22. července

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  22. 7. 2024 na ČT24
                                  Stopáž49 minut

                                  21. července

                                  Poslední jednání vlády před prázdninami — Spor o reformu penzí — Harmonogram schůzí parlamentu a vlády — Donald Trump v Michiganu — Zlaté rezervy ČNB — Poplatek za předčasné splacení hypotéky — Dozvuky globálního výpadků systémů — Lékárny taky v provozu — Útok na Jemen — Branná povinnost pro charedim — Kdo bude český eurokomisař — Výstava děl Zdeňka Němečka — Požár haldy pneumatik a okolních budov — Tropické teploty v Česku — Přípravy ukrajinských olympioniků — Počet mýtných přestupků — Nákazy klíšťovou encefalitidou — Potravinová chudoba v Česku — Nejčastěji kupované potraviny s končící expirací — Jak uspořit a předcházet plýtvání — Bangladéšské kvóty pro zaměstnání — Nízká kapacita vlaků ve Středočeském kraji — Úklid po skončení festivalu Colours of Ostrava — Zákazníci závislí na dodávkách elektřiny — Přemnožení sumečka černého u Telče — Válečné hroby Čechů — Nocování v kasematech — Slabá úroda borůvek

                                  21. 7. 2024 na ČT1
                                  Stopáž49 minut

                                  21. července

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  21. 7. 2024 na ČT24
                                  Stopáž49 minut

                                  20. července

                                  Změny stavebního zákona — Spor o poplatek za novou studnu — Přihlášení do Portálu stavebníka — Administrativa kolem zahájení stavby — Dopady celosvětového výpadku systémů — Škody kvůli IT výpadku — Obnova systémů po globálním výpadku — Izraelská operace v Pásmu Gazy — Zpřísněné kontroly vlaků — Výstraha před bouřkami a horkem — Jak zvládnout horko v autě — Obavy z útoku na Duhovém Pridu v Bratislavě — Andrea Bocelli 30 let na scéně — Odklad jednání o české zelené dohodě — Systém eReceptů — Transport ostatků horolozce Milana Sedláčka — Pád mostu v Číně — Nižší zájem o dovolenou na jihu Čech — Vývoj cen energií — Změny dodavatele elektřiny — Výběr dodavatele energií — Sbírka pro Viléma na genovou terapii — Kampaň kandidátů na amerického prezidenta — Zelenina od studentů zahradnické školy — Násilnosti v Bangladéši — Závěr Colours of Ostrava — Gripeny na airshow ve Fairfordu — 80 let od atentátu na Htlera — Prohlídky skladu použitého jaderného paliva — České vrtulníky v Bulharsku — Proměny zeleně ve veřejném prostoru

                                  20. 7. 2024 na ČT1
                                  Stopáž49 minut

                                  20. července

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  20. 7. 2024 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám