54 minut

3. března 2023

Část: Jednání premiéra s odbory o důchodech

Obsah dílu

Headlines — Mimořádná schůze sněmovny o důchodech — Hádky o valorizaci penzí — Čtvrtý den jednání poslanců o penzích — Jednání premiéra s odbory o důchodech — Vývoj české ekonomiky — Boje o Kupjansk a Bachmut — Opravy poničené energetické sítě — Odložená regulace aut se spalovacími motory — Konec zákazu volného pohybu drůbeže — Porucha trakčního vedení — Nové výstavy v Národním muzeu — Návrh na zavedení regulačních poplatků na ambulancích — Nový člen týmu nově zvoleného prezidenta — Onemocnění streptokokem A — Vracení přeplatků za teplo — Nedostatek míst v domovech pro seniory — Plné kapacity pečovatelských zařízení — Nedostatek míst v pečovatelských zařízeních — Pomoc terénních pracovníků — Vláda zvažuje zvyšováí daní — Opravy D1 v úseku Všechromy–Mirošovice — Setkání Miloše Zemana s maďarskou prezidentkou — Případ vraha z vlivné rodiny Murdaughů — Trest pro Bjaljackeho — Nehody kvůli ledu z velkých aut — Podmíněný trest pro Josefa Skálu — Upouštění Novomlýnské nádrže — Kalifornie pod sněhem — Chlumec n.C.uspěl s dovoláním — Mobilní velvyslanectví pro Ukrajince — Crew Dragon u ISS — Motivace francouzských dětí k zájmu o historii

Části dílu

00:16
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:49
  Mimořádná schůze sněmovny o důchodech
   Čtvrtým dnem pokračuje mimořádná schůze sněmovny o nižší červnové valorizaci důchodů. Opozice obstrukcemi blokuje vládní návrh, který místo tisíce sedmi set sedmdesáti korun penzistům v průměru přidá 760 korun.
   01:54
   Hádky o valorizaci penzí
    Vládu tlačí čas. Pokud novela nevyjde ve sbírce zákonů do 22. března, důchody vzrostou původním skoro dvoutisícovým tempem. Sněmovní maraton nejspíš hlasováním skončí tento víkend.
    05:10
    Čtvrtý den jednání poslanců o penzích
     Živý vstup redaktorky Karolíny Jelínkové.
     06:39
     Jednání premiéra s odbory o důchodech
      Pro dlouhodobou udržitelnost je podle premiéra financování důchodů největší výzvou. Řekl na konferenci, kterou spoluorganizovala Asociace samostatných odborů. Omezení nadcházející valorizace podle Petra Fialy v horizontu deseti let ušetří stovky miliard.
      07:56
      Vývoj české ekonomiky
       Ekonomické potíže potvrdila i dnešní data statistiků. Růst hospodářství podle nich vloni zpomalil na 2,4 procenta. Číslo je druhé nejnižší za posledních osm let.
       11:18
       Boje o Kupjansk a Bachmut
        Ukrajinské úřady doporučily rodinám a lidem se zhoršenou mobilitou opustit město Kupjansk. Důležitý zásobovací uzel, ve kterém před válkou žilo 25 tisíc lidí, je v posledních dnech pod neustálým bombardováním ruské armády.
        12:54
        Opravy poničené energetické sítě
         Živý vstup zpravdodaje Andrease Papadopulose.
         18:04
         Odložená regulace aut se spalovacími motory
          Evropská unie odkládá konečné schválení návrhu, který by znemožnil nákup automobilů se spalovacími motory po roce 2035. Shodli se na tom velvyslanci členských zemí. Proti schválení nových emisních standardů se staví hned několik zemí v čele s Německem.
          18:53
          Konec zákazu volného pohybu drůbeže
           Veterináři zrušili mimořádná opatření vyhlášená kvůli ptačí chřipce. Situace ohledně nákazy se zlepšila, takže chovatelé opět můžou pustit drůbež do venkovních výběhů.
           21:16
           Porucha trakčního vedení
            Rozsáhlá porucha trakčního vedení odpoledne zdržela odjezdy vlaků z pražského hlavního nádraží. Spoje na Beroun a Benešov nabíraly až hodinové zpoždění. Incident ovlivnil i cestující v jiných směrech – nedočkali se přistavení vlaků ze stanice Praha-Jih.
            21:35
            Nové výstavy v Národním muzeu
             Národní muzeum má za sebou úspěšný rok. Loni přivítalo více než milion návštěvníků ((1 008 283 )). A na letošek už připravuje pět nových velkých výstav. Ta první bude o módě a stylu československých a českých prvních dam.
             24:07
             Návrh na zavedení regulačních poplatků na ambulancích
              Zneužívání zdravotnických služeb na nemocničních urgentních příjmech. Ministerstvo zdravotnictví hledá řešení, jak ho omezit. Národní ekonomická rada vlády podle ministra Válka navrhuje třeba regulační poplatky pro lidi s neakutními obtížemi.
              26:17
              Nový člen týmu nově zvoleného prezidenta
               Zvolený prezident Petr Pavel oznámil další jméno do hradního týmu – bezpečnostní ředitelkou jeho kanceláře bude Mlada Princová, někdejší náměstkyně civilní rozvědky.
               26:41
               Onemocnění streptokokem A
                V Česku přibylo případů angín a spály. O častějších nákazách streptokokem typu A informoval Státní zdravotní ústav. Víc než dřív mají taky závažnější příznaky. Invazivní onemocnění lékaři v lednu evidovali u tři a dvaceti pacientů.
                27:05
                Vracení přeplatků za teplo
                 Břeclavské teplárny, které zdražily loni na podzim teplo kvůli výpovědi smlouvy ze strany dodavatele plynu, budou lidem vracet na přeplatcích víc než 15 milionu korun. Důvodem je mírná zima, klesající cena plynu i úsporná opatření.
                 29:18
                 Nedostatek míst v domovech pro seniory
                  Lidí v důchodovém věku přibývá a míst v domovech pro seniory není dost. Kvůli stárnutí populace kapacity dál klesají.
                  30:08
                  Plné kapacity pečovatelských zařízení
                   Žádostí o umístění do domovů je podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb sice až 70 tisíc – ale řada lidí jich podává hned několik – do různých zařízení.
                   32:20
                   Nedostatek míst v pečovatelských zařízeních
                    Podle informací ČT jsou obsazeny domovy pro seniory ve všech krajích. Nejvíc žadatelů o místo – přes 17set je ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Volná místa nejsou ani v Praze, Jihočeském, Libereckém a Pardubickém kraji – přesná data o počtu čekajících tam ale nemají. Naopak saturovaná je poptávka na Ústecku.
                    33:19
                    Pomoc terénních pracovníků
                     Zejména v menších městech a obcích chybí taky terénní péče. Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb je pečovatelů málo a dosavadní nastavení financování sociální služeb neumožňuje rozvoj.
                     35:50
                     Vláda zvažuje zvyšováí daní
                      Koalice zvažuje zvyšování i jiných daní než té z hazardu. V rozhovoru pro pořad Týden v politice to připustil první místopředseda lidovců Jan Bartošek. Stát podle něj ale musí pokračovat i v úsporných opatřeních.
                      36:32
                      Opravy D1 v úseku Všechromy–Mirošovice
                       Živý vstup redaktorky Karolíny Nové.
                       37:47
                       Setkání Miloše Zemana s maďarskou prezidentkou
                        Dosluhující prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě maďarskou hlavu státu Katalin Novákovou. Setkání proběhlo s vojenskými poctami a Nováková českého prezidenta vyznamenala Maďarským záslužným křížem.
                        38:45
                        Případ vraha z vlivné rodiny Murdaughů
                         V americkém státě Jižní Karolína skončil dramatický soudní proces, který připoutal pozornost doma i ve světě. Právník z mocné rodiny prokurátorů Alex Murdaugh byl odsouzený na doživotí za vraždu manželky a syna.
                         40:57
                         Trest pro Bjaljackeho
                          Soud v Minsku odsoudil na deset let do vězení ochránce lidských práv a držitele Nobelovy ceny za mír Alese Bjaljackého. Tresty dostali i další tři obžalovaní. Bjaljacký vede nevládní organizaci Vjasna, která informuje o porušování lidských práv v Bělorusku.
                          41:20
                          Nehody kvůli ledu z velkých aut
                           Škody za miliony korun každoročně způsobují nehody, při kterých z osobních aut, dodávek, nebo nákladních vozidel odletí kus ledu a poškodí jiné auto. Podle silniční vyhlášky za stav vozidla odpovídá řidič.
                           43:21
                           Podmíněný trest pro Josefa Skálu
                            Podmíněný trest pro bývalého místopředsedu KSČM Josefa Skálu. Podle nepravomocného rozsudku v internetovém vysílání popíral masové vraždění polských zajatců v Katyni v roce 1940. Válečný zločin spáchala sovětská tajná policie NKVD.
                            44:32
                            Upouštění Novomlýnské nádrže
                             13 milionů krychlových metrů z Novomlýnské nádrže na Břeslavsku zalilo nedalekou oboru Soutok. Povodí Moravy vodu upustilo, aby pomohla tamním lužním lesům.
                             45:16
                             Kalifornie pod sněhem
                              Kalifornie bojuje s nebývalými přívaly sněhu. Některá města v horách jsou zcela odříznuta od zásobování, nebo dostupná jen velmi složitě. Uzavřený je Yosemitský národní park i velká část silnic spojujících nad Los Angeles západ a východ státu.
                              47:26
                              Chlumec n.C.uspěl s dovoláním
                               Nejvyšší soud zrušil povinnost radnice uklízet na soukromé zahradě listí spadlé z městských javorů. Vyhověl dovolání radnice.Případ se vrací k okresnímu soudu.
                               47:58
                               Mobilní velvyslanectví pro Ukrajince
                                Začaly fungovat pojízdné kanceláře pro uprchlíky. Do Česka je poslala ukrajinská vláda. Zájem o vyřízení dokladů je velký. Ve frontách čekají nejen běženci, ale i Ukrajinci, kteří v tuzemsku žijí dlouhodobě.
                                49:45
                                Crew Dragon u ISS
                                 Obměna posádky na Mezinárodní vesmírné stanici. Po pět-a-dvacetihodinovém letu k ní dorazila loď Crew Dragon se čtveřicí astronautů. Ti nahradí členy předchozí mise, která se má na Zemi vrátit do konce měsíce.
                                 50:10
                                 Motivace francouzských dětí k zájmu o historii
                                  V Paříži otevřeli muzeum Město historie, kde se děti i dospělí seznamují s dějinami země. Cestou v čase je přitom provázejí profesionální herečky a herci. Podle průzkumů zájem dětí a mládeže o historii upadá, instituce proto hledají způsob, jak ji zatraktivnit.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž49 minut
                                  Další díl
                                  4. března 2023

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž54 minut

                                  21. června

                                  21. 6. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  21. června

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  21. 6. 2024 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  20. června

                                  Vyšetřování střelby na FF UK — Informace o vyšetření útoku — Časová osa tregédie — Nejasnosti kolem případu — Bezpečnostní výbor o střelbě na FF UK — Vysoké školy po útoku — Nadační fond Univerzity Karlovy — Válka na Ukrajině — Nedostatek vody na Ukrajině — Rekonstrukce v Brně — Změny v RTVS — Zrekonstruovaný obchodní dům Máj — Problém s dodávkami léků — Devítileté dítě z Česka zemřelo při explozi auta u chorvatského města Obrovac — Průměrné ceny pohonných hmot — Škody po silných bouřkách — Začíná astronomické léto — Česká cesta do vesmíru — Cíl cesty — Vědecké experimenty — Cíle projektu — Aleš Svoboda — Jediný Čech ve vesmíru — Debaty o školních obědech — Prezident v Ústeckém kraji — Sankce proti Rusku — Ilegální migrace v Německu — Hoření heřmanické haldy — Miliardová investice firmy Onsemi — Zemřel Donald Sutherland — Dietrichsteinská hrobka — Znásilnění židovské dívky — Cesta ruského prezidenta po Asii — Sázky na volby — Chlém, který chrání před astmatem — Ocenění pro mladé uprchlíky — Metronome festival

                                  20. 6. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  20. června

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  20. 6. 2024 na ČT24
                                  Stopáž55 minut

                                  19. června

                                  Plán na obří investici — Výroba čipů v Česku — Změny v místě obří investice — Investiční projekty v ČR — Zájem o investice v Česku — Strategické partnerství Ruska a Severní Korey — Oběti pouti do Mekky — Miliardy na odklon tepláren od uhlí — Sociální výbor sněmovny o penzích — Útok nožem na pražské čerpací stanici — Imunita nové europoslankyně Nagyové — Migrace z Běloruska do Polska — Hútijové potopili loď — Osobnosti letošních filmových Varů — Noví ústavní soudci — Pamětní kámen před FF UK — Dovolání Dominika Feriho — Bezpečnost u vody — Úhrady pojišťoven lékařům — Výdaje na zdravotnictví — Léčba rakoviny prostaty — Spor v koalici o platy ve veřejn sféře — Podmíněný trest pro Romana Berbra — Důvěra obyvatel vůči ústavním institucím — Prezident v Ústeckém kraji — Posprejovaný Stonehendge — Předvolební chaos ve Francii — Bouřky v Česku — Bouřky na fotbalovém Euru — Soudy uzavřely kauzu Pitomio Tomia Okamury — Sokolové v poslaneckých lavicích — Připomínka aloise Eliáše — Slovenský kabinet a lex atentát — Složení Rady ČT — Vědecký festival Vědafest — Záchrana žirafího mláděte — Oslavy 90 let FOK na Vyšehradě

                                  19. 6. 2024 na ČT1
                                  Stopáž55 minut

                                  19. června

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  19. 6. 2024 na ČT24
                                  Stopáž55 minut

                                  18. června

                                  Platy státních zaměstnanců — Růst platů ve veřejné sféře — Počty státních zaměstnanců — Jednání lídrů EU o obsazení unijních funkcí — Útok na Azov — Zemědělci vítají teplé počasí — Půjčka pro zaměstnance hutí Liberty — První zápas českých fotbalistů na Euru — Výcvik ukrajinských vojáků — Výplata dividendy ČEZ — NATO o čínské podpoře ruské agrese na Ukrajině — Představení o životě Miloše Formana — Ministr Lipavský na Slovensku — Ochrana slovenských politiků — Pátrání po pohřešovaných seniorech — Míra inflace v květnu 2024 — Nehoda raftu s Čechy — Opakované povodně v Novém Dražejově — Tisíce fanoušků z Česka v Lipsku — ME ve fotbale skupina F — Zápasy na webu z různých pohledů — Tržby restaurací během šampionátu — Útraty za šampionát — Vyšetřování výbuchu v Libavé — Nová pravidla pro advokátní úschovu — Vojáci KLDR překročili demarkační linii — Vladimír Putin v KLDR — Vzpomínka na parašutisty — Ploty na Sněžce — Nový ředitel ÚVN v Praze — Kreativita českých žáků — Masivní požáry v USA a Kanadě — Česká výroba radiofarmak — Ohniví červi v moři u Černé Hory — Podpora nemocného kamaráda — Pouliční umění v Českých Budějovicích

                                  18. 6. 2024 na ČT1
                                  Stopáž55 minut

                                  18. června

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  18. 6. 2024 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  17. června

                                  Rekordní požadavky ministrů — Státní rozpočet — Schodek státního rozpočtu — Neformální schůzka po volbách do EP — Kandidáti hnutí STAN — Izraelský premiér rozpustil šestičlenný válečný kabinet — Tragický výbuch v areálu Libavá — Odložení případu střelby na FF UK — Ceny potravin v Česku — Pozemní bezpilotní systémy na Ukrajině — Nehoda autobusu na Islandu — Inscenace Wernisch v Národním divadle — Počty firem v Česku — Náhradní mzda pro pracovníky Liberty Ostrava — Otravy muchomůrkou tygrovanou — Voda v přírodních koupalištích — Věznicím chybí personál — Věznice v ČR — Uvolnění kapacit věznic — Systém ETCS na železnici — Senátní návrhy na vyznamenání — Paříž před olympiádou — Migranti u řeckého pobřeží — Ochrana nejcennější zemědělské půdy — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Letní konzulární jednatelství — Předvolební kampaň v Británii — Vydání Nikhila Gupty — Objev nejdelší pravěké mohyly — Umělá inteligence — Nový úsek dálnice — Obnova hotelu Ještěd

                                  17. 6. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  17. června

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  17. 6. 2024 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám