54 minut

3. března 2023

Část: Mimořádná schůze sněmovny o důchodech

Obsah dílu

Headlines — Mimořádná schůze sněmovny o důchodech — Hádky o valorizaci penzí — Čtvrtý den jednání poslanců o penzích — Jednání premiéra s odbory o důchodech — Vývoj české ekonomiky — Boje o Kupjansk a Bachmut — Opravy poničené energetické sítě — Odložená regulace aut se spalovacími motory — Konec zákazu volného pohybu drůbeže — Porucha trakčního vedení — Nové výstavy v Národním muzeu — Návrh na zavedení regulačních poplatků na ambulancích — Nový člen týmu nově zvoleného prezidenta — Onemocnění streptokokem A — Vracení přeplatků za teplo — Nedostatek míst v domovech pro seniory — Plné kapacity pečovatelských zařízení — Nedostatek míst v pečovatelských zařízeních — Pomoc terénních pracovníků — Vláda zvažuje zvyšováí daní — Opravy D1 v úseku Všechromy–Mirošovice — Setkání Miloše Zemana s maďarskou prezidentkou — Případ vraha z vlivné rodiny Murdaughů — Trest pro Bjaljackeho — Nehody kvůli ledu z velkých aut — Podmíněný trest pro Josefa Skálu — Upouštění Novomlýnské nádrže — Kalifornie pod sněhem — Chlumec n.C.uspěl s dovoláním — Mobilní velvyslanectví pro Ukrajince — Crew Dragon u ISS — Motivace francouzských dětí k zájmu o historii

Části dílu

00:16
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:49
  Mimořádná schůze sněmovny o důchodech
   Čtvrtým dnem pokračuje mimořádná schůze sněmovny o nižší červnové valorizaci důchodů. Opozice obstrukcemi blokuje vládní návrh, který místo tisíce sedmi set sedmdesáti korun penzistům v průměru přidá 760 korun.
   01:54
   Hádky o valorizaci penzí
    Vládu tlačí čas. Pokud novela nevyjde ve sbírce zákonů do 22. března, důchody vzrostou původním skoro dvoutisícovým tempem. Sněmovní maraton nejspíš hlasováním skončí tento víkend.
    05:10
    Čtvrtý den jednání poslanců o penzích
     Živý vstup redaktorky Karolíny Jelínkové.
     06:39
     Jednání premiéra s odbory o důchodech
      Pro dlouhodobou udržitelnost je podle premiéra financování důchodů největší výzvou. Řekl na konferenci, kterou spoluorganizovala Asociace samostatných odborů. Omezení nadcházející valorizace podle Petra Fialy v horizontu deseti let ušetří stovky miliard.
      07:56
      Vývoj české ekonomiky
       Ekonomické potíže potvrdila i dnešní data statistiků. Růst hospodářství podle nich vloni zpomalil na 2,4 procenta. Číslo je druhé nejnižší za posledních osm let.
       11:18
       Boje o Kupjansk a Bachmut
        Ukrajinské úřady doporučily rodinám a lidem se zhoršenou mobilitou opustit město Kupjansk. Důležitý zásobovací uzel, ve kterém před válkou žilo 25 tisíc lidí, je v posledních dnech pod neustálým bombardováním ruské armády.
        12:54
        Opravy poničené energetické sítě
         Živý vstup zpravdodaje Andrease Papadopulose.
         18:04
         Odložená regulace aut se spalovacími motory
          Evropská unie odkládá konečné schválení návrhu, který by znemožnil nákup automobilů se spalovacími motory po roce 2035. Shodli se na tom velvyslanci členských zemí. Proti schválení nových emisních standardů se staví hned několik zemí v čele s Německem.
          18:53
          Konec zákazu volného pohybu drůbeže
           Veterináři zrušili mimořádná opatření vyhlášená kvůli ptačí chřipce. Situace ohledně nákazy se zlepšila, takže chovatelé opět můžou pustit drůbež do venkovních výběhů.
           21:16
           Porucha trakčního vedení
            Rozsáhlá porucha trakčního vedení odpoledne zdržela odjezdy vlaků z pražského hlavního nádraží. Spoje na Beroun a Benešov nabíraly až hodinové zpoždění. Incident ovlivnil i cestující v jiných směrech – nedočkali se přistavení vlaků ze stanice Praha-Jih.
            21:35
            Nové výstavy v Národním muzeu
             Národní muzeum má za sebou úspěšný rok. Loni přivítalo více než milion návštěvníků ((1 008 283 )). A na letošek už připravuje pět nových velkých výstav. Ta první bude o módě a stylu československých a českých prvních dam.
             24:07
             Návrh na zavedení regulačních poplatků na ambulancích
              Zneužívání zdravotnických služeb na nemocničních urgentních příjmech. Ministerstvo zdravotnictví hledá řešení, jak ho omezit. Národní ekonomická rada vlády podle ministra Válka navrhuje třeba regulační poplatky pro lidi s neakutními obtížemi.
              26:17
              Nový člen týmu nově zvoleného prezidenta
               Zvolený prezident Petr Pavel oznámil další jméno do hradního týmu – bezpečnostní ředitelkou jeho kanceláře bude Mlada Princová, někdejší náměstkyně civilní rozvědky.
               26:41
               Onemocnění streptokokem A
                V Česku přibylo případů angín a spály. O častějších nákazách streptokokem typu A informoval Státní zdravotní ústav. Víc než dřív mají taky závažnější příznaky. Invazivní onemocnění lékaři v lednu evidovali u tři a dvaceti pacientů.
                27:05
                Vracení přeplatků za teplo
                 Břeclavské teplárny, které zdražily loni na podzim teplo kvůli výpovědi smlouvy ze strany dodavatele plynu, budou lidem vracet na přeplatcích víc než 15 milionu korun. Důvodem je mírná zima, klesající cena plynu i úsporná opatření.
                 29:18
                 Nedostatek míst v domovech pro seniory
                  Lidí v důchodovém věku přibývá a míst v domovech pro seniory není dost. Kvůli stárnutí populace kapacity dál klesají.
                  30:08
                  Plné kapacity pečovatelských zařízení
                   Žádostí o umístění do domovů je podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb sice až 70 tisíc – ale řada lidí jich podává hned několik – do různých zařízení.
                   32:20
                   Nedostatek míst v pečovatelských zařízeních
                    Podle informací ČT jsou obsazeny domovy pro seniory ve všech krajích. Nejvíc žadatelů o místo – přes 17set je ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Volná místa nejsou ani v Praze, Jihočeském, Libereckém a Pardubickém kraji – přesná data o počtu čekajících tam ale nemají. Naopak saturovaná je poptávka na Ústecku.
                    33:19
                    Pomoc terénních pracovníků
                     Zejména v menších městech a obcích chybí taky terénní péče. Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb je pečovatelů málo a dosavadní nastavení financování sociální služeb neumožňuje rozvoj.
                     35:50
                     Vláda zvažuje zvyšováí daní
                      Koalice zvažuje zvyšování i jiných daní než té z hazardu. V rozhovoru pro pořad Týden v politice to připustil první místopředseda lidovců Jan Bartošek. Stát podle něj ale musí pokračovat i v úsporných opatřeních.
                      36:32
                      Opravy D1 v úseku Všechromy–Mirošovice
                       Živý vstup redaktorky Karolíny Nové.
                       37:47
                       Setkání Miloše Zemana s maďarskou prezidentkou
                        Dosluhující prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě maďarskou hlavu státu Katalin Novákovou. Setkání proběhlo s vojenskými poctami a Nováková českého prezidenta vyznamenala Maďarským záslužným křížem.
                        38:45
                        Případ vraha z vlivné rodiny Murdaughů
                         V americkém státě Jižní Karolína skončil dramatický soudní proces, který připoutal pozornost doma i ve světě. Právník z mocné rodiny prokurátorů Alex Murdaugh byl odsouzený na doživotí za vraždu manželky a syna.
                         40:57
                         Trest pro Bjaljackeho
                          Soud v Minsku odsoudil na deset let do vězení ochránce lidských práv a držitele Nobelovy ceny za mír Alese Bjaljackého. Tresty dostali i další tři obžalovaní. Bjaljacký vede nevládní organizaci Vjasna, která informuje o porušování lidských práv v Bělorusku.
                          41:20
                          Nehody kvůli ledu z velkých aut
                           Škody za miliony korun každoročně způsobují nehody, při kterých z osobních aut, dodávek, nebo nákladních vozidel odletí kus ledu a poškodí jiné auto. Podle silniční vyhlášky za stav vozidla odpovídá řidič.
                           43:21
                           Podmíněný trest pro Josefa Skálu
                            Podmíněný trest pro bývalého místopředsedu KSČM Josefa Skálu. Podle nepravomocného rozsudku v internetovém vysílání popíral masové vraždění polských zajatců v Katyni v roce 1940. Válečný zločin spáchala sovětská tajná policie NKVD.
                            44:32
                            Upouštění Novomlýnské nádrže
                             13 milionů krychlových metrů z Novomlýnské nádrže na Břeslavsku zalilo nedalekou oboru Soutok. Povodí Moravy vodu upustilo, aby pomohla tamním lužním lesům.
                             45:16
                             Kalifornie pod sněhem
                              Kalifornie bojuje s nebývalými přívaly sněhu. Některá města v horách jsou zcela odříznuta od zásobování, nebo dostupná jen velmi složitě. Uzavřený je Yosemitský národní park i velká část silnic spojujících nad Los Angeles západ a východ státu.
                              47:26
                              Chlumec n.C.uspěl s dovoláním
                               Nejvyšší soud zrušil povinnost radnice uklízet na soukromé zahradě listí spadlé z městských javorů. Vyhověl dovolání radnice.Případ se vrací k okresnímu soudu.
                               47:58
                               Mobilní velvyslanectví pro Ukrajince
                                Začaly fungovat pojízdné kanceláře pro uprchlíky. Do Česka je poslala ukrajinská vláda. Zájem o vyřízení dokladů je velký. Ve frontách čekají nejen běženci, ale i Ukrajinci, kteří v tuzemsku žijí dlouhodobě.
                                49:45
                                Crew Dragon u ISS
                                 Obměna posádky na Mezinárodní vesmírné stanici. Po pět-a-dvacetihodinovém letu k ní dorazila loď Crew Dragon se čtveřicí astronautů. Ti nahradí členy předchozí mise, která se má na Zemi vrátit do konce měsíce.
                                 50:10
                                 Motivace francouzských dětí k zájmu o historii
                                  V Paříži otevřeli muzeum Město historie, kde se děti i dospělí seznamují s dějinami země. Cestou v čase je přitom provázejí profesionální herečky a herci. Podle průzkumů zájem dětí a mládeže o historii upadá, instituce proto hledají způsob, jak ji zatraktivnit.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž49 minut
                                  Další díl
                                  4. března 2023

                                  Přehled dílů

                                  8321 dostupných
                                  Stopáž54 minut

                                  19. července

                                  Headlines — Globální výpadek IT služeb — Problémy na letištích, v bankách i maloobchodech po celém světě — Výpadky IT systémů v ČR — Vadná aktualizace — Situace na pražském letišti — Oficiální kandidatura Donalda Trumpa — Od spolustraníků sklidil Trump bouřlivé ovace — Další fáze prezidentské kampaně — Stav prezidenta Bidena — Státní dluh — Nehoda mikrobusu — Nevystavené fotografie Josefa Sudka — Dostupnost léků — Zdanění tichého vína — Trest pro novináře deníku Wall Street Journal — Exploze bezpilotního letounu — Týden do začátku olympijských her v Paříži — LOH Paříž — Nehody motorkářů — Nehody s účastí motocyklu — Úrazy na elektrických koloběžkách — Odboráři ostravské huti Liberty — Hygienická pravidla na trzích — Nebe nad Brnem jako astronomický snímek dne — Kvalita vody na koupalištích — Výzkum dřevěných ukrajinských kostelů — Stavba ostravského koncertního sálu — Odškodnění nezákonně sterilizovaných žen — Požár vzrostlého pole u Terezína na Hodonínsku — Colours of Ostrava všemi smysly — Stížnosti na obyvatele domu — Začaly Horňácké slavnosti — Z přírody mizí motýli

                                  19. 7. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  19. července

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  19. 7. 2024 na ČT24
                                  Stopáž55 minut

                                  18. července

                                  Volba předsedkyně Evropské komise — Europoslanci zvolili Ursulu von der Leyenovou — Plány na další funkční období — Dostavba jaderné elektrárny Dukovany — Zapojení českých firem — Přípravy stavby jaderných bloků — Jednání o platech ve zdravotnictví — Finanční rezervy nemocnic — Nefunkční humanitární molo v Gaze — Animovaný film V hlavě 2 — Summit Evropského politického společenství — Obranná dohoda — Zadržení pašeráků drog do věznic — Ceny benzinu — Riziko vysokých teplot — Dlouhodobý výhled počasí — Trendy v dovolených — Platné zákazy pro turisty — Vývoz vzácných rostlin a živočichů — Transplantace pěti orgánů najednou — Sjezd čínské komunistické strany — Sjezd amerických republikánů — Dohoda Ministerstva obrany s Tatrou — Letiště v Mošnově — Regulace krátkodobých ubytování — Požár české ambasády v Paříži — Prodej kompletní kostry dinosaurra — Proukrajinští aktivisté podezřelí z vandalismu — Uschlé stromy na Šumavě — Zobrazení povrchové struktury chromozomu — Výroba osobních aut — Znečištěná hladina přehradní nádrže Seč — České šampionky z Wimbledonu u prezidenta

                                  18. 7. 2024 na ČT1
                                  Stopáž55 minut

                                  18. července

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  18. 7. 2024 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  17. července

                                  Dostavba jaderných bloků v Česku — Tendr na dostavbu jaderných bloků — Jaderné elektrárny v Česku — Reakce opozice na průběh a výsledek tendru — Model financování dostavby Dukovan — Okolnosti tendru na dostavbu Dukovan — Firmy o výsledku tendru — Nikki Haleyová na sjezdu republikánů — Pokles cen u zemědělců — Sporný německý rozpočet — Starostka Paříže plavala v Seině — Výstava děl Jana Zrzavého v Humpolci — První zasedání nového britského parlamentu — Fronty na doklady na poslední chvíli — Předčasný konec tábora kvůli nákaze — Hasiči a vrtulníky do Bulharska — Letní omezení provozu nemocnic — Omezený provoz nemocnic — Záchranáři jako pacienti — Sklizeň a cena okurek — Požár na českém velvyslanectví v Paříži — Rezoluce o trvalé podpoře Ukrajině — Munice pro vrtulníky — Češi jako první na vrcholu Muchu Chhisch — Vyšetřování úmrtí Vientnamců v Bangkoku — Film o pokořitelce La Manche — 10 let od sestřelení letu MH17 — Oprava menších silnic — Ochrana ohroženého tetřeva hlušce — Zpvačka zkazila hymnu — Záplavy v Torontu — První den Colours of Ostrava — Prezidentův dík za rozvoj regionů

                                  17. 7. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  17. července

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  17. 7. 2024 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  16. července

                                  Společné jednání vlád Česka a Ukrajiny — Podpora napadené země — Memoranda o spolupráci ČR s Ukrajinou — Vývoz z Česka na Ukrajinu — Nominační sjezd Republikánů v Milwaukee — Trumpův výběr viceprezidenta — Kdo je J. D. Vance — Zájem o fotovoltaiku — Stávková pohotovost pracovníků letiště — Konec tištěných Lidových novin — Ustavující schůze Evropského parlamentu — Vrtulníky do Bulharska — Debata o růstu platů ve veřejné sféře — Závěry jednání tripartity — Střelba na Sokolovsku — Výdej léků na předpis v zahraničí — Výročí přistání na Měsíci — Čím se letí k Měsíci — Přistávací moduly — Detaily mise Apollo 11 — Vzpomínky astronauta Charlieho Duka — Mýty kolem přistání na Měsíci — Návrat na Měsíc — Demise francouzské vlády — Zpoždění na železnici — Soudní rehabilitace zastřeleného rybáře — Odsouzený senátor — Nedostupnost domácí péče — Letní slavnosti staré hudby — Konec lhůty pro kandidátní listiny do krajských voleb — Nebezpečné jezy — Rudí skřítci na nebi — Kroužkování ptáků — Nový seriál ČT — Kolekce oblečení pro české olympioniky — Aktualita ze Štrasburku

                                  16. 7. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  16. července

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  16. 7. 2024 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  15. července

                                  Útok na Donalda Trumpa — Vyšetřování útoku — Na místě útoku sobotního atentátu — Šance na znovuzvolení Donalda Trumpa — Nominační sjezd — Sjezd republikánské strany — Vyšetřování atentátu na Donalda Trumpa — Chyby tajné služby — Státní podpora na penzijní spoření — Možnosti penzijního spoření — Vzdání se mandátu — ÚS vyhověl stížnosti disidenta Wonky — Trestní novela na Slovensku — Videohry jako umělecká forma — Návrh na zavedení tzv. klouzavého mandátu — NKÚ o zrušení EET — Počasí zpomalilo žně — Případ vraždy ve Slopném — Škody po bouřkách — Jak nahlásit škodu — Štěnovice po deštích — Škody po bouřkách v lesích — Dražba aut i jízdních kol — Náhradní mzda pro pracovníky Liberty — Čínská ekonomika — Kaja Kallasová podala demisi — Padla překážka při dostavbě D11 — Trest za vraždu na nádraží v Hradci Králové — Československá stopa v Projektu Manhattan — Evakuační šestikolky pro Ukrajinu — Oprava mostů v Týně nad Vltavou — Olympijský oheň v Paříži — Olympijský festival v Mostě — Dotace na likvidaci černých skládek

                                  15. 7. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  15. července

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  15. 7. 2024 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám