55 minut

28. března 2022

Část: Odstavení Rusů od majetku

Obsah dílu

Headlines — 33. den bojů na Ukrajině — Uzavřené humanitární cesty — Boje na Ukrajině — Mapa bojů na Ukrajině — Jak mění technologie válku — Fotografie z obléhaných míst — Zajatí a zranění Rusové — G7 o plynu v rublech — Koordinace zemí EU při přijímání uprchlíků — Heineken končí v Rusku — Ukrajinci z USA o válce ve vlasti — Hackři se nabourali do serverů ruské státní televize — Odstavení Rusů od majetku — Ubytování v provizoriu — Ukrajinští běženci v Česku — Ukrajinské děti v českých školách — Studenti z Ruska a Běloruska proti válce — Uprchlíci v protiimigračně naladěném Maďarsku — Hrozí nedostatek železné rudy? — Palivo pro jaderné elektrárny — Pohonné hmoty znovu zdražují — Spor o ulice s ruským odkazem — Ukrajinský farář slouží pro krajany — Večer pro oděské divadlo — Vyšší výdaje můžou zvýšit deficit — Dny před smrtí Borise Němcova — Okolnosti skartace vrbětické zprávy — Sucho komplikuje obnovu lesů — Program milostivý k dlužníkům — Plán reorganizace ČSA — Výročí operace Out Distance — Vítězové a poražení Oscarů

Části dílu

00:01
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:42
  33. den bojů na Ukrajině
   Ukrajinská vojska hlásí úspěch. Získala zpátky plnou kontrolu nad městem Irpiň. Na jiných místech se ale bojuje dál. Země je podle Volodymyra Zelenského připravena jednat o své neutralitě, bezjaderném postavení i budoucnosti Donbasu.
   01:43
   Uzavřené humanitární cesty
    Země dnes neotevřela humanitární koridory z měst obléhaných ruskou armádou. Podle Kyjeva by to bylo příliš riskantní, obává se ostřelování. Starosta Mariupolu tvrdí, že přístavní město je na pokraji katastrofy a volá po kompletní evakuaci 160 tisíc lidí.
    02:36
    Boje na Ukrajině
     Živý vstup zpravodaje Michala Kubala.
     08:13
     Mapa bojů na Ukrajině
      Silnému ostřelování čelí okolí Charkova. Těžké boje pokračují také u Izjumu. Rusové tam útočí na okolní vesnice. Kyjev tvrdí, že v oblasti sestřelil ruskou stíhačku. Dál se válčí u separatistických regionů. A samozřejmě na jihu v Mariupolu.
      09:52
      Jak mění technologie válku
       Důležitou zbraní se ve válce na Ukrajině stávají i mobilní telefony. Mohou včas varovat civilisty, ale také prozradit nepříteli pohyby vojsk nebo reálné následky útoků.
       12:16
       Fotografie z obléhaných míst
        Ani dnes nechybí válka očima fotografů. Jednou z moderních technologií je vybavený i tento ukrajinský voják. Stojí před zničeným ruským tankem nedaleko Kyjeva. Ten se Ukrajincům daří úspěšně bránit.
        13:06
        Zajatí a zranění Rusové
         Moskva už přiznala, že za měsíc války, kterou nazývá speciální operací, zemřelo přes třináct set jejích vojáků a zranění utržily téměř 4 tisíce dalších. Severoatlantická aliance odhaduje počet padlých Rusů na sedm až patnáct tisíc.
         16:15
         G7 o plynu v rublech
          Země skupiny G7 odmítly platit za ruský plyn v rublech, jak po nich požaduje Moskva. Lídři nejvyspělejších ekonomik světa tvrdí, že by šlo o porušení smluv. Ruský prezident Vladimir Putin změnu plateb pro Gazprom oznámil minulý týden.
          16:35
          Koordinace zemí EU při přijímání uprchlíků
           Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.
           18:15
           Heineken končí v Rusku
            Nizozemský pivovarnický gigant Heineken úplně ukončí své podnikání v Rusku. Firmu chce převést na nového vlastníka. Původně přitom společnost měla úmyslu pouze zastavit nové investice a vývoz do Ruska.
            18:36
            Ukrajinci z USA o válce ve vlasti
             Předpověď Joea Bidena, podle které válka na Ukrajině neskončí brzy a potáhne se možná i roky, nepotěšila Ukrajince žijící ve Spojených státech. Americký prezident o tomto vývoji mluvil během návštěvy Evropy v minulých dnech.
             20:22
             Hackři se nabourali do serverů ruské státní televize
              Další kybernetický úder hackerů ze skupiny Anonymous proti Rusku – na Twitteru oznámili, že mají stovky gigabajtů dat ze serverů ruské státní televizní a rozhlasové společnosti VGTRK.
              20:51
              Odstavení Rusů od majetku
               Zmrazování majetků ruských oligarchů v Česku. Téma by mohla vláda otevřít už na schůzi tento týden. Aby stát efektivně opatření zacílil na všechny ze sankčních seznamů, připravují politici změny zákonů. Podle premiéra jsou potřeba co nejrychleji.
               23:56
               Ubytování v provizoriu
                Stovky uprchlíků z Ukrajiny stále přebývají v takzvaném nouzovém přístřeší - třeba v tělocvičnách nebo kulturních domech. Pražský magistrát chce ještě do Velikonoc přemístit stovky lidí do bytů, hotelů nebo penzionů.
                26:09
                Ukrajinští běženci v Česku
                 V Česku je podle odhadů asi 300 tisíc ukrajinských běženců. Dočasná víza udělilo ministerstvo vnitra skoro 237 tisícům z nich, jen za včerejšek jich vydalo 3167. Na cizinecké policii se registrovalo 128 tisíc Ukrajinců.
                 26:41
                 Ukrajinské děti v českých školách
                  Ministerstvo školství začalo sbírat údaje o počtu ukrajinských žáků. Do škol poslalo dotazník s otázkami kolik dětí uprchlíků aktuálně přijaly, pro kolik by jich ještě měly místo a jak by případně od září mohly navýšit svoji kapacitu.
                  29:15
                  Studenti z Ruska a Běloruska proti válce
                   Víc než desítka studentů Masarykovy univerzity z Ruska a Běloruska odsoudila válku na Ukrajině. Ve společném videu se ohradili proti vládám svých států a vyjádřili solidaritu s lidmi v okupované zemi.
                   29:37
                   Uprchlíci v protiimigračně naladěném Maďarsku
                    Uprchlíky z Ukrajiny přijímá také Maďarsko. Tamní hranici už podle OSN překročilo 350 tisíc lidí. Velká část z nich pokračuje do dalších zemí. Vláda upravila předpisy, aby měli nárok na zdravotní péči, sociální dávky nebo práci.
                    32:04
                    Hrozí nedostatek železné rudy?
                     České firmy se chystají na možné výpadky dodávek železné rudy. Z Ukrajiny jí přichází méně, než by bylo potřeba. Ocelárny zkoumají, jak surovinu co nejrychleji dopravit z Austrálie nebo Brazílie.
                     34:25
                     Palivo pro jaderné elektrárny
                      Letadlo ruské společnosti Volga-Dněpr Airlines s nákladem paliva pro české jaderné elektrárny přistálo v noci ze čtvrtka na pátek na letišti v Brně-Tuřanech. Podle informací Reportérů ČT to bylo během války na Ukrajině už podruhé. Letadla z Ruska teď v Evropě přistávat nesmějí.
                      35:23
                      Pohonné hmoty znovu zdražují
                       Pohonné hmoty v Česku opět zdražují. Cena benzinu za minulý týden vzrostla o padesát haléřů, nafta dokonce o víc než korunu - litr teď v průměru stojí čtyřicet sedm korun a šest haléřů.
                       35:40
                       Spor o ulice s ruským odkazem
                        Ukrajinských hrdinů se nově jmenuje část Korunovační ulice v Praze, kde sídlí ruská ambasáda. Rada hlavního města potvrdila rozhodnutí zastupitelstva z minulého čtvrtka.
                        37:52
                        Ukrajinský farář slouží pro krajany
                         Ukrajinský duchovní Marian Kurylo pomáhá v Pardubicích uprchlíkům ze své domoviny. Společně s manželkou organizují sbírky a přinášejí i duchovní podporu. Na jeho mše teď míří desítky utečenců.
                         39:34
                         Večer pro oděské divadlo
                          Bílý akát je ukrajinská opereta a také název pořadu, který plzeňské divadlo Josefa Kajetána Tyla přichystalo na podporu kolegů z Oděsy. Kromě ukrajinské hymny zahraje orchestr Dvořákovy Slovanské tance, část opery Nabucco Giuseppa Verdiho nebo písně z filmu Kdyby tisíc klarinetů.
                          40:26
                          Vyšší výdaje můžou zvýšit deficit
                           Premiér Petr Fiala v rozhovoru pro ČT poprvé připustil, že vláda nemusí tento rok dodržet schválený schodek státního rozpočtu - tedy 280 miliard korun. Důvodem jsou uprchlická krize, stoupající výdaje na obranu i růst některých sociálních dávek kvůli drahým energiím.
                           43:03
                           Dny před smrtí Borise Němcova
                            Zastřeleného ruského opozičního politika Borise Němcova podle investigativních novinářů skoro rok před smrtí sledoval agent ruské tajné služby FSB. Vyplývá to z informací serverů Bellingcat, BBC a The Insider.
                            43:30
                            Okolnosti skartace vrbětické zprávy
                             Zprávu o zapojení ruských agentů do výbuchů vrbětických muničních skladů nařídil podle Radiožurnálu skartovat kancléř Mynář. Národní bezpečnostní úřad uvedl, že dokument prezidentovi spolupracovníci zničili omylem.
                             45:32
                             Sucho komplikuje obnovu lesů
                              Například na Dačicku mají zalesnit zhruba 300 hektarů holin po kůrovcové kalamitě. Kvůli suchu ale část prací už teď museli odložit na podzim.
                              46:27
                              Program milostivý k dlužníkům
                               Až tři sta tisíc lidí má šanci zbavit se dluhů. Příští týden začíná tříměsíční akce s názvem Milostivé léto. Tato mimořádná možnost je součástí novely zákona o exekucích. Netýká se ale každého.
                               48:38
                               Plán reorganizace ČSA
                                Věřitelé Českých aerolinií schválili plán reorganizace. Podle něj by se investorem v ČSA měla stát firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings. Zadluženým ČSA by měla společnost poskytnout úvěr 125 milionů korun na vyplacení věřitelů a zároveň 15 milionů na provoz.
                                49:24
                                Výročí operace Out Distance
                                 Přesně před osmdesáti lety seskočil na české území výsadek s názvem Out Distance. Sabotážní operaci připravilo Ministerstvo národní obrany exilové československé vlády v Londýně.
                                 51:23
                                 Vítězové a poražení Oscarů
                                  Předávání letošních filmových Oscarů mělo nečekaný průběh. Zatímco Válka na Ukrajině zůstala okrajovým tématem, pozornost na sebe strhl vítěz ceny za hlavní roli Will Smith, který během večera fyzicky napadl moderátora.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž55 minut
                                  Další díl
                                  29. března 2022

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž55 minut

                                  15. dubna

                                  Headlines — Premiéra Fialu čeká jednání v Bílém domě — Ekonomická spolupráce USA a ČR — Schůzka Bidena s Fialou — Dar pro prezidenta Bidena — Odbory chystají protesty proti vládě — Rozdíly v příjmech mezi ženami a muži — Rezignace libereckého náměstka — Inscenace Štíři z února — Následky íránského útoku na Izrael — Dopady útoku — Tenisový svaz má vrátit dotace — Přípravy nového ročníku Stardance — Šíření Černého kašle — Výhrady Evropské komise ke krokům slovenské vlády — Péče o lidi s poruchou autistického spektra — Plán na stavbu kasina v Chráštanech — Občané chtějí referendum o kasinu — Hazard v Česku — Soud s americkým exprezidentem Trumpem — Stížnosti na dristribuci léků — Výuka autoškoly ve virtuální realitě — Oprava historické kašny v Táboře — Vloupání do domů — Lužní lesy pod ochranou CHKO — Rvačka v gruzínském parlamentu — Pět let od požáru katedrály Notre Dame — Koncert Collegia 1704

                                  15. 4. 2024 na ČT1
                                  Stopáž55 minut

                                  15. dubna

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  15. 4. 2024 na ČT24
                                  Stopáž49 minut

                                  14. dubna

                                  Krize na Blízkém východě — Íránský útok na Izrael — Eskalace napětí — Reakce z Blízkého východu a USA — Situace Čechů v Izraeli — Íránský útok odsoudili i čeští politici — Reakce premiéra Fialy — Petr Fiala na cestě do USA — Program cesty — Očekávání od návštěvy premiéra v USA — Fialova návštěva v Bílém domě — Vrácené peníze za léky — Ochranný limit na doplatky za léky — ANO a SPD — Volební model — Dva muže zranil na Slovensku medvěd — Nadprůměrně teplý víkend — Počasí a úspory na vytápění — Agresivita a fyzické napadání na ulicích — Agresivní chování — Výtržnictví — Agresivita v nemocnicích — Základní sleva na poplatníka — Útoky na Ukrajině — Mezinárodní legie na Ukrajině — Jarní potravinová sbírka — Candáti v Lipně bojují o přežití — Etický kodex ve sportu — Muzeum ve Studenci na Třebíčsku — Digitalizované sbírky Národní knihovny

                                  14. 4. 2024 na ČT1
                                  Stopáž49 minut

                                  14. dubna

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  14. 4. 2024 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  13. dubna

                                  Vedení ODS — Kongres ODS — Vizitka ODS — Strategie ODS — Reakce na zvolení Petra Fialy — Celostátní konference SPD — Ohlasy na znovuzvolení Tomia Okamury — Vizitka SPD — Důvěra v politickou reprezentaci — Ruské posílení pozic na Ukrajině — Následky útoků na ukrajinské elektrárny — Omezení na D10 kvůli bourání mostu — Zájem o prémiová paliva — Biden o napětí mezi Íránek a Izraelem — Útok v australském obchodním centru — Kompenzace za slevy na jízdném — Mimořádná aktivita klíšťat — Zabezpečení kol proti krádežím — Potravinová sbírka — Ročníky potravinové sbírky — Nákupy dárců a co ve zásobách chybí — Sňatky párů stejného pohlaví — Opravy u dálnice D46 — Očekávání Rusů — Soud s Donaldem Trumpem — Inaugurace olomouckého arcibiskupa — Tragický pád lanovky v Turecku — Vyschlé studny na Táborsku — Česká stopa v genové terapii — Odemykání Vltavy v Českém Krumlově — Příběh Casanovy na jevišti divadla Rokoko

                                  13. 4. 2024 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  13. dubna

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  13. 4. 2024 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  12. dubna

                                  Sněmovna schválila růst příspěvků na péči — Výše příspěvků — Počet lidí pobírajících příspěvek na péči — Izrael se připravuje na odvetu Íránu — Další ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu — Kauza Čapí hnízdo se vrací k soudu — Pátrání po ozbrojených útočnících — Oživení hypotečního trhu — Stavební spoření — Debaty o potratech v Polsku — Působení proruské manipulační sítě — Česká vážná hudba na Britských ostrovech — Jednání ministra Jurečky s odbory — Počet zadržených tranzitních migrantů — Sázení brambor a cibule — Nehody na železnici — Nebezpečná jízda v protisměru — Nové mládě gorily v pražské zoo — Gorily patří spolu i se šimpanzi mezi nejbližší příbuzné člověku — Ohrožená zvířata a rostliny — Obvinění Petra Syrovátky — Začaly přijímací zkoušky — Povodně v Rusku — Tchajwanská civilní obrana — Odpad míří do lesa — ČKD Blansko Holding v insolvenci — V Česku chybí dárci krve — Nehoda autobusu — Průzkum věznice v Uherském Hradišti — Dětští uprchlíci z Ukrajiny bez doprovodu — Otevření památníku v Letech — Výtvarník Pavel Čech v Topičově salonu — Výročí Karla Kryla

                                  12. 4. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  12. dubna

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  12. 4. 2024 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  11. dubna

                                  Pronájem gripenů — Pronájem švédských gripenů — Gripeny ve světě — Summit Trojmoří — Výzva k odvolání Peipera — Obchodní centra střídají nákupní parky — Propojení sociální a zdravotní péče — Vazba pro dva obviněné — Průměrné ceny pohonných hmot — Česko a ropa z Ruska — Revize trhů s elektřinou a plynem — Trest smrti pro vietnamskou realitní magnátku — Nejlépe opravené památky loňského roku — Hádky poslanců během mimořádné schůze — Hrozba další miliardové arbitráže — Zemřel O. J. Simpson — Podvodné výzvy k přeplatkům na dani — Hospodaření České pošty — Pobočková síť — Pošta hledá zaměstnance — Zájem o mobilní poštu — Shody na úpravě korespondenční volby — Jednání vlád Slovenska a Ukrajiny — Fresky v Pompejích — Trest za shození turisty z hradeb — Modernější zázemí pro pražskou říční policii — Fond pro oběti komunistického režimu — Problémy s pitnou vodou v Malém Hradisku — Pád laviny v rakouském Ötztalu — Rizikový úsek u Karlových Varů — Speciální hasební deky — Miloš Vystrčil v Zambii — 80. výročí vylodění spojenců v Normandii — Speciální zdicí robot — Výstava Knihy do rukou lidu — Filmový festival Jeden svět

                                  11. 4. 2024 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  11. dubna

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  11. 4. 2024 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám