54 minut

28. březen 2022

Obsah dílu

Headlines — 33. den bojů na Ukrajině — Uzavřené humanitární cesty — Boje na Ukrajině — Mapa bojů na Ukrajině — Jak mění technologie válku — Fotografie z obléhaných míst — Zajatí a zranění Rusové — G7 o plynu v rublech — Koordinace zemí EU při přijímání uprchlíků — Heineken končí v Rusku — Ukrajinci z USA o válce ve vlasti — Hackři se nabourali do serverů ruské státní televize — Odstavení Rusů od majetku — Ubytování v provizoriu — Ukrajinští běženci v Česku — Ukrajinské děti v českých školách — Studenti z Ruska a Běloruska proti válce — Uprchlíci v protiimigračně naladěném Maďarsku — Hrozí nedostatek železné rudy? — Palivo pro jaderné elektrárny — Pohonné hmoty znovu zdražují — Spor o ulice s ruským odkazem — Ukrajinský farář slouží pro krajany — Večer pro oděské divadlo — Vyšší výdaje můžou zvýšit deficit — Dny před smrtí Borise Němcova — Okolnosti skartace vrbětické zprávy — Sucho komplikuje obnovu lesů — Program milostivý k dlužníkům — Plán reorganizace ČSA — Výročí operace Out Distance — Vítězové a poražení Oscarů

Části dílu

00:01
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:42
  33. den bojů na Ukrajině
   Ukrajinská vojska hlásí úspěch. Získala zpátky plnou kontrolu nad městem Irpiň. Na jiných místech se ale bojuje dál. Země je podle Volodymyra Zelenského připravena jednat o své neutralitě, bezjaderném postavení i budoucnosti Donbasu.
   01:43
   Uzavřené humanitární cesty
    Země dnes neotevřela humanitární koridory z měst obléhaných ruskou armádou. Podle Kyjeva by to bylo příliš riskantní, obává se ostřelování. Starosta Mariupolu tvrdí, že přístavní město je na pokraji katastrofy a volá po kompletní evakuaci 160 tisíc lidí.
    02:36
    Boje na Ukrajině
     Živý vstup zpravodaje Michala Kubala.
     08:13
     Mapa bojů na Ukrajině
      Silnému ostřelování čelí okolí Charkova. Těžké boje pokračují také u Izjumu. Rusové tam útočí na okolní vesnice. Kyjev tvrdí, že v oblasti sestřelil ruskou stíhačku. Dál se válčí u separatistických regionů. A samozřejmě na jihu v Mariupolu.
      09:52
      Jak mění technologie válku
       Důležitou zbraní se ve válce na Ukrajině stávají i mobilní telefony. Mohou včas varovat civilisty, ale také prozradit nepříteli pohyby vojsk nebo reálné následky útoků.
       12:16
       Fotografie z obléhaných míst
        Ani dnes nechybí válka očima fotografů. Jednou z moderních technologií je vybavený i tento ukrajinský voják. Stojí před zničeným ruským tankem nedaleko Kyjeva. Ten se Ukrajincům daří úspěšně bránit.
        13:06
        Zajatí a zranění Rusové
         Moskva už přiznala, že za měsíc války, kterou nazývá speciální operací, zemřelo přes třináct set jejích vojáků a zranění utržily téměř 4 tisíce dalších. Severoatlantická aliance odhaduje počet padlých Rusů na sedm až patnáct tisíc.
         16:15
         G7 o plynu v rublech
          Země skupiny G7 odmítly platit za ruský plyn v rublech, jak po nich požaduje Moskva. Lídři nejvyspělejších ekonomik světa tvrdí, že by šlo o porušení smluv. Ruský prezident Vladimir Putin změnu plateb pro Gazprom oznámil minulý týden.
          16:35
          Koordinace zemí EU při přijímání uprchlíků
           Živý vstup zpravodaje Lukáše Dolanského.
           18:15
           Heineken končí v Rusku
            Nizozemský pivovarnický gigant Heineken úplně ukončí své podnikání v Rusku. Firmu chce převést na nového vlastníka. Původně přitom společnost měla úmyslu pouze zastavit nové investice a vývoz do Ruska.
            18:36
            Ukrajinci z USA o válce ve vlasti
             Předpověď Joea Bidena, podle které válka na Ukrajině neskončí brzy a potáhne se možná i roky, nepotěšila Ukrajince žijící ve Spojených státech. Americký prezident o tomto vývoji mluvil během návštěvy Evropy v minulých dnech.
             20:22
             Hackři se nabourali do serverů ruské státní televize
              Další kybernetický úder hackerů ze skupiny Anonymous proti Rusku – na Twitteru oznámili, že mají stovky gigabajtů dat ze serverů ruské státní televizní a rozhlasové společnosti VGTRK.
              20:51
              Odstavení Rusů od majetku
               Zmrazování majetků ruských oligarchů v Česku. Téma by mohla vláda otevřít už na schůzi tento týden. Aby stát efektivně opatření zacílil na všechny ze sankčních seznamů, připravují politici změny zákonů. Podle premiéra jsou potřeba co nejrychleji.
               23:56
               Ubytování v provizoriu
                Stovky uprchlíků z Ukrajiny stále přebývají v takzvaném nouzovém přístřeší - třeba v tělocvičnách nebo kulturních domech. Pražský magistrát chce ještě do Velikonoc přemístit stovky lidí do bytů, hotelů nebo penzionů.
                26:09
                Ukrajinští běženci v Česku
                 V Česku je podle odhadů asi 300 tisíc ukrajinských běženců. Dočasná víza udělilo ministerstvo vnitra skoro 237 tisícům z nich, jen za včerejšek jich vydalo 3167. Na cizinecké policii se registrovalo 128 tisíc Ukrajinců.
                 26:41
                 Ukrajinské děti v českých školách
                  Ministerstvo školství začalo sbírat údaje o počtu ukrajinských žáků. Do škol poslalo dotazník s otázkami kolik dětí uprchlíků aktuálně přijaly, pro kolik by jich ještě měly místo a jak by případně od září mohly navýšit svoji kapacitu.
                  29:15
                  Studenti z Ruska a Běloruska proti válce
                   Víc než desítka studentů Masarykovy univerzity z Ruska a Běloruska odsoudila válku na Ukrajině. Ve společném videu se ohradili proti vládám svých států a vyjádřili solidaritu s lidmi v okupované zemi.
                   29:37
                   Uprchlíci v protiimigračně naladěném Maďarsku
                    Uprchlíky z Ukrajiny přijímá také Maďarsko. Tamní hranici už podle OSN překročilo 350 tisíc lidí. Velká část z nich pokračuje do dalších zemí. Vláda upravila předpisy, aby měli nárok na zdravotní péči, sociální dávky nebo práci.
                    32:04
                    Hrozí nedostatek železné rudy?
                     České firmy se chystají na možné výpadky dodávek železné rudy. Z Ukrajiny jí přichází méně, než by bylo potřeba. Ocelárny zkoumají, jak surovinu co nejrychleji dopravit z Austrálie nebo Brazílie.
                     34:25
                     Palivo pro jaderné elektrárny
                      Letadlo ruské společnosti Volga-Dněpr Airlines s nákladem paliva pro české jaderné elektrárny přistálo v noci ze čtvrtka na pátek na letišti v Brně-Tuřanech. Podle informací Reportérů ČT to bylo během války na Ukrajině už podruhé. Letadla z Ruska teď v Evropě přistávat nesmějí.
                      35:23
                      Pohonné hmoty znovu zdražují
                       Pohonné hmoty v Česku opět zdražují. Cena benzinu za minulý týden vzrostla o padesát haléřů, nafta dokonce o víc než korunu - litr teď v průměru stojí čtyřicet sedm korun a šest haléřů.
                       35:40
                       Spor o ulice s ruským odkazem
                        Ukrajinských hrdinů se nově jmenuje část Korunovační ulice v Praze, kde sídlí ruská ambasáda. Rada hlavního města potvrdila rozhodnutí zastupitelstva z minulého čtvrtka.
                        37:52
                        Ukrajinský farář slouží pro krajany
                         Ukrajinský duchovní Marian Kurylo pomáhá v Pardubicích uprchlíkům ze své domoviny. Společně s manželkou organizují sbírky a přinášejí i duchovní podporu. Na jeho mše teď míří desítky utečenců.
                         39:34
                         Večer pro oděské divadlo
                          Bílý akát je ukrajinská opereta a také název pořadu, který plzeňské divadlo Josefa Kajetána Tyla přichystalo na podporu kolegů z Oděsy. Kromě ukrajinské hymny zahraje orchestr Dvořákovy Slovanské tance, část opery Nabucco Giuseppa Verdiho nebo písně z filmu Kdyby tisíc klarinetů.
                          40:26
                          Vyšší výdaje můžou zvýšit deficit
                           Premiér Petr Fiala v rozhovoru pro ČT poprvé připustil, že vláda nemusí tento rok dodržet schválený schodek státního rozpočtu - tedy 280 miliard korun. Důvodem jsou uprchlická krize, stoupající výdaje na obranu i růst některých sociálních dávek kvůli drahým energiím.
                           43:03
                           Dny před smrtí Borise Němcova
                            Zastřeleného ruského opozičního politika Borise Němcova podle investigativních novinářů skoro rok před smrtí sledoval agent ruské tajné služby FSB. Vyplývá to z informací serverů Bellingcat, BBC a The Insider.
                            43:30
                            Okolnosti skartace vrbětické zprávy
                             Zprávu o zapojení ruských agentů do výbuchů vrbětických muničních skladů nařídil podle Radiožurnálu skartovat kancléř Mynář. Národní bezpečnostní úřad uvedl, že dokument prezidentovi spolupracovníci zničili omylem.
                             45:32
                             Sucho komplikuje obnovu lesů
                              Například na Dačicku mají zalesnit zhruba 300 hektarů holin po kůrovcové kalamitě. Kvůli suchu ale část prací už teď museli odložit na podzim.
                              46:27
                              Program milostivý k dlužníkům
                               Až tři sta tisíc lidí má šanci zbavit se dluhů. Příští týden začíná tříměsíční akce s názvem Milostivé léto. Tato mimořádná možnost je součástí novely zákona o exekucích. Netýká se ale každého.
                               48:38
                               Plán reorganizace ČSA
                                Věřitelé Českých aerolinií schválili plán reorganizace. Podle něj by se investorem v ČSA měla stát firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings. Zadluženým ČSA by měla společnost poskytnout úvěr 125 milionů korun na vyplacení věřitelů a zároveň 15 milionů na provoz.
                                49:24
                                Výročí operace Out Distance
                                 Přesně před osmdesáti lety seskočil na české území výsadek s názvem Out Distance. Sabotážní operaci připravilo Ministerstvo národní obrany exilové československé vlády v Londýně.
                                 51:23
                                 Vítězové a poražení Oscarů
                                  Předávání letošních filmových Oscarů mělo nečekaný průběh. Zatímco Válka na Ukrajině zůstala okrajovým tématem, pozornost na sebe strhl vítěz ceny za hlavní roli Will Smith, který během večera fyzicky napadl moderátora.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž54 minut
                                  Další díl
                                  29. březen 2022

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž54 minut

                                  21. září

                                  Headlines — Jednání Národní rozpočtové rady — Plnění státního rozpočtu — Letošní schodek — Roztržka mezi Varšavou a Kyjevem — Rupert Murdoch odchází z vedení společností — Ceny pohonných hmot — Soud v kauze otravy řeky Bečvy — Transformace České pošty — Vzdušné útoky na ukrajinská města — Ruské útoky proti Ukrajině — Technika na odminování pro Ukrajinu — Vyšetřování pobodání školačky v Brně — Stěhování Věstonické Venuše — Střety v Náhorním Karabachu — Jednání v OSN — Nelegální alkohol — Pronásledování řidičky v Praze — Předpověď počasí — Nová zjištění k vraždě Otýlie Vranské — Policie ukázala na pravděpodobné pachatele — Poslední den Otýlie Vranské — Nevyřešené vraždy — Návštěva Karla III. ve Francii — Jednání zastupitelstva Českého Krumlova — Kasino v Poličce na Svitavsku — Vztahy Saudské Arábie s Izraelem — Hospodaření Českých drah — Tendr na stavbu nové linky metra — Málo vody v Teplé Vltavě — Financování zdravotnictví — Nová vozovna tramvají v Olomouci — Návrh na změnu názvu Indie — Konference PBI Prague — Výbuch domu v Otinovsi na Prostějovsku — Koncert Moravské filharmonie

                                  21. 9. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  21. září

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  21. 9. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  20. září

                                  Zasedání valného shromáždění OSN — Rozepře na Valném shromáždění OSN — 78. zasedání Valného shromáždění OSN — Program prezidenta Pavla v New Yorku — Úpravy vládního balíčku — Zájem o stavební spoření — Výjezdní zasedání vlády v Kadani — Kauza prodeje městských bytů v Praze — Dohoda na příměří v Karabachu — Německo posílí kontroly na hranicích — Návrh zvýšení rodičovského příspěvku — Noc literatury — Král Karel III. na zahraniční cestě ve Francii — Soudní spor o sesuv na D8 — Prevence rakoviny děložního čípku — Výskyt rakoviny děložního hrdla v ČR — Padělané známky — Padělaná známka České pošty — Počet padělaných bankovek se zvýšil — Jindřišskou věž může koupit Praha — Armáda začlení nové radary MADR — Obžaloby v kauze veřejných zakázek CzechTourism — Rusko zasáhlo ropnou rafinerii v Kremenčuku — Ukrajinská protiofenziva — Při izraelské razii v uprchlickém táboře zemřelo pět Palestinců — Nový systém parkování v Havlíčkově Brodě — Dopravní nehoda na Orlickoústecku — Nebezpečné skládky v Brně — Sněmovna otevřela Parlamentárium — Divočáci na Šumavě jsou radioaktivní — Útočník v Brně napadl školačku — Začal televizní festival Zlatá Praha

                                  20. 9. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  20. září

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  20. 9. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  19. září

                                  Dotace na podporu sportu — Vládní výdaje na sport — Plánované škrty ve státních dotacích — Útoky v Náhorním Karabachu — Německo zakázalo neonacistické hnutí Hammerskins — Zásah na generálním štábu — ČEZ prodlouží termín pro Dukovany — Vojenská pomoc Ukrajině — Začalo Valné shromáždění OSN — Musk chce zpoplatnit přístup na platformu X — Likvidace dolu Frenštát — Příspěvek na péči se nezvýší — Premiéra snímku Tloskov Fiction — Výzva Pirátů k odvolání Blažka — Zisky bank — Napětí na Slovensku pokračuje — Žák gymnázia při vyučování skočil z okna — Práce vojenských pyrotechniků — Výstavba protihlukové stěny u dálnice D1 — Hlukové limity — Stížnosti na hluk — Nový lék pro děti — Rozkrádání ve vojenském zpravodajství na Slovensku — Přípravy na volby ve Velké Británii — Moskevský soud se nebude zabývat odvoláním novináře Gerškoviče — Podvody při koupi ojetin — Nová zelená úsporám se znovu otevírá — Nedostatek pracovníků v domovech pro seniory — Roztržka mezi Kanadou a Indií — Mezinárodní festival seriálů v Brně — 40 let výcviku řídících let. provozu — Vodohospodáři vypustili Malý Vajgar kvůli opravě — Karlův most v Dobříši

                                  19. 9. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  19. září

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  19. 9. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  18. září

                                  Ceny v zemědělské výrobě — Ceny potravin — Dovoz obilí z Ukrajiny — Ceny průmyslových výrobců — Klimatičtí aktivisté blokovali dopravu v Berlíně — Dotace pro úsporné bydlení — Toyota v Kolíně obnovila výrobu — Ukrajinské útoky na ruské pozice — Obnova osvobozených ukrajinských vesnic vázne — Zabavování aut s ruskými značkami — Stát koupil plynové zásobníky — Bod obnovy vstupuje do kin — Navržené změny konsolidačního balíčku — V Brně začala stavba multifunkční arény — Soud schválil dohody v kauze nemocničních zakázek — Žatec na seznamu UNESCO — České dědictví UNESCO — Milostivé léto pomáhá dlužníkům — Dluhy českých domácností — Evidence exekucí — Věznice v Říčanech nebude — Piráti o ministrovi Blažkovi — Polsko buduje novou armádu — Tchaj-wan zaznamenal ve svém okolí stovku čínských vojenských letadel — Výstraha před bouřkami — Sportovní protézy — České oběti v Plötzensee — Posílení bezpečnostních opatření na nádraží v Bruselu — Výměna vězňů s Íránem — Turisté se vrací do Česka — Obchvat Dasného a Češnovic na Českobudějovicku — Genová terapie

                                  18. 9. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  18. září

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  18. 9. 2023 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  17. září

                                  Platy státních zaměstnanců — Zmrazení platů státních zaměstnaců — Počet státních zaměstnanců — Válka na Ukrajině — Nelegální migrace ukrajinských mužů — Novela zákoníku práce bude platit — Návrat návštěvníků do lázní — Členství Švédska v NATO — Žatec a UNESCO — Zpomalení inflace — Německá ekomika zpomaluje — Slovensko před volbami — 30 let od vydání alba In Utero — Milosti jen od prezidenta — Jednání poslaneckých výborů — Systém penzijního spoření — 30 let od rozsudku pro Pavla Minaříka — Dobré podmínky pro houbaře — Popraskaný povrch dálnic — Energie pro spotřebitele zlevňují — Poplatky za obnovitelné zdroje — Počet domácností v Česku a hlavní zdroje vytápění — Situace na Lampeduse — Společné bydlení studentů a seniorů — Most nad Orlickou přehradou — Podzimní samosběr brambor — Dny NATO v Ostravě — Vlajky EU ve Velké Británii — Provazochodci v Kladně — Opravy krnovské textilky Karnola

                                  17. 9. 2023 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  17. září

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  17. 9. 2023 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám