50 minut

6. září 2020

Obsah dílu

Zmrazení platů státních zaměstnanců — Platy ve veřejném sektoru od ledna — Zmrazení platů státních zaměstnanců — Průměrný výdělek — Neutichající protesty v Bělorusku — Rozpolcená společnost v USA — Bude mimořádná schůze sněmovny? — Kompenzace pro hoteliéry — Útok v Tunisku — Hackeři pod vlajkou KLDR — Preference před podzimními volbami — Koncert Police Symphony Orchestra — Oprava unikátní podobizny císaře — Spor o cestu na Tchaj-wan — Rozsudek ve sporu českých miliardářů — Pocta českému géniovi — Vážná nehoda horských záchranářů — Finty falešných advokátů — Posily pro trasování kontaktů — Šíření infekce v ohniscích — Covid-19 v ČR — Pravidla pro případ nákazy ve školách — Tlak Berlína na Moskvu kvůli Navalnému — Výročí pogromu v Istanbulu — Útočník pobodal v Birminghamu několik lidí — Škody kvůli pozastavení těžby v lomu Vršany — Akreditace nemocnic pro atestace lékařů — Rekonstrukce nádraží v Pardubicích — Zaplavené domy na Olomoucku — Zatýkání v Hongkongu — Den otevřených dveří v sídle Hany a Edvarda Benešových — Zkoumání ničitele českých lesů — Dražba filmových klapek

Části dílu

00:38
Zmrazení platů státních zaměstnanců
  Nižší daně a zároveň s tím i zmrazení hrubých platů státních zaměstnanců plánuje pro příští rok ministryně financí Alena Schillerová.
  01:49
  Platy ve veřejném sektoru od ledna
   Ministryně financí s 15procentní daní počítá. Zároveň předpokládá, že kvůli snížení odvodů se příští rok až na výjimky nebudou zvyšovat platy ve veřejném sektoru.
   02:25
   Zmrazení platů státních zaměstnanců
    Kromě úředníků navrhuje ministryně pro příští rok zmrazit hrubé platy i policistům nebo hasičům. Návrh se ale netýká učitelů.
    05:37
    Průměrný výdělek
     Ze srovnání výdělků vyplývá, že státní zaměstnanci mají vyšší průměrný plat, než je celostátní průměrná mzda. Podle posledních dat Českého statistického úřadu činila průměrná mzda v celé ekonomice 34 tisíc korun měsíčně.
     06:21
     Neutichající protesty v Bělorusku
      Desítky tisíc Bělorusů znovu vyšly do ulic Minsku na protest proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Demonstrovalo se i v dalších městech.
      06:49
      Rozpolcená společnost v USA
       Do amerických prezidentských voleb zbývají necelé dva měsíce a země je nebývale rozdělená. Tábory prezidentských kandidátů se střetávají v ulicích mnoha měst Spojených států. Sváry vyvolávají i policejní zásahy proti Afroameričanům.
       09:20
       Bude mimořádná schůze sněmovny?
        Kvůli rekordním nárůstům počtu nakažených koronavirem navrhují opoziční Piráti prosadit mimořádný bod na jednání sněmovny. Zařadit ho chtějí na řádné schůzi, která začíná 15. září.
        10:40
        Kompenzace pro hoteliéry
         Od příštího týdne budou moci majitelé ubytovacích zařízení žádat o peníze z programu Covid ubytování. Podle ministryně Dostálové si rozdělí téměř 3 a půl miliardy korun.
         13:38
         Útok v Tunisku
          Islamisté pobodali dva policisty v tuniském letovisku Súsá. Jeden z nich zraněním podlehl. Tři teroristy následně policie dopadla a v přestřelce zabila. Incident se stal blízko pláže, na které v roce 2015 tuniský mladík postřílel 38 lidí.
          14:02
          Hackeři pod vlajkou KLDR
           Severní Korea má 6 tisíc hackerů, většina pracuje ze zahraničí. Vyplývá to z čerstvé zprávy americké armády, která mapuje severokorejské vojenské taktiky. Hackery Pchjongjang využívá k získávání peněz a vytváření chaosu v sítích nepřítele.
           16:25
           Preference před podzimními volbami
            Příští týden Česká televize odstartuje sérii předvolebních debat se zástupci stran a hnutí z jednotlivých regionů. Pozvání dostane vždy devět uskupení – a to na základě odhadu jejich volebního potenciálu.
            18:15
            Koncert Police Symphony Orchestra
             Šest desítek amatérských hudebníků z Police Symphony Orchestra koncertuje na náměstí v Polici nad Metují. Orchestr má za sebou sérii koncertů na podporu onkologických pacientů.
             18:47
             Oprava unikátní podobizny císaře
              Nezvykle velkou grafiku s portrétem císaře Karla VI., který byl otcem Marie Terezie, právě restaurují v Národním archivu. Jako jediná se dochovala na území bývalé habsburské monarchie.
              21:41
              Spor o cestu na Tchaj-wan
               Prezident Miloš Zeman nebude zvát předsedu Senátu Miloše Vystrčila na setkání nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice. Zeman to oznámil v televizi Prima, když kritizoval cestu druhého nejvyššího ústavního činitele na Tchaj-Wan.
               24:12
               Rozsudek ve sporu českých miliardářů
                První soudní verdikt ve sporu českých miliardářů. Tribunál v New Yorku zamítl žalobu společnosti Kingstown a Marka Čmejly na společnost CPI Property Group druhého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka.
                24:42
                Pocta českému géniovi
                 Jára Cimrman má ve Svatém Kříži na Havlíčkobrodsku sousoší. Dnes ho tam odhalili taky herci Žižkovského divadla Járy Cimrmana – včetně Zdeňka Svěráka.
                 26:18
                 Vážná nehoda horských záchranářů
                  Vážná nehoda ve slovenském pohoří Malá Fatra – včera odpoledne se tam převrátilo auto s horskými záchranáři, kteří směřovali k zásahu. Vozidlo se nekontrolovaně sunulo po svahu desítky metrů.
                  26:40
                  Finty falešných advokátů
                   Česká advokátní komora varuje před telefonáty falešných advokátů, kteří cílí na živnostníky a lékaře. Vymáhají od nich desetitisícové částky za nikdy neobjednané a neuskutečněné služby. Někdy využívají i jména zemřelých právníků.
                   29:12
                   Posily pro trasování kontaktů
                    Možné změny v pravidlech pro trasování. Odborníci řeší, jak je upravit, aby stihli dohledat podstatné kontakty nakažených lidí. V pátek ředitelka pražské hygienické stanice řekla, že nedotrasují 30 procent případů.
                    30:56
                    Šíření infekce v ohniscích
                     V Praze, která je jediným regionem v takzvané oranžové zóně, přibylo za posledních 24 hodin X nových nakažených. Největší počet lidí s pozitivními testy, přepočtený na sto tisíc obyvatel, zůstává na Hodonínsku.
                     33:37
                     Covid-19 v ČR
                      Roste počet případů, ale také počet provedených testů. Zásadní je tak jejich poměr. Ten se v posledních týdnech pohybuje mezi dvěmi a půl a sedmi procenty. Jednotlivé denní výkyvy nejsou podstatné.
                      35:07
                      Pravidla pro případ nákazy ve školách
                       Otázku zdraví řeší aktuálně i třeba ředitelé škol a to nejen u pedagogů, ale také u studentů. Podle hlavní hygieničky muselo první týden výuky v novém školním roce už zhruba 40 škol upravit svůj provoz.
                       38:10
                       Tlak Berlína na Moskvu kvůli Navalnému
                        Berlín stupňuje tlak na Moskvu kvůli otrávení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Pokud Rusko nevysvětlí, jak mohl Navalný příjít do kontaktu se sovětským jedem Novičok, zváží Německo se svými partnery reakci.
                        38:32
                        Výročí pogromu v Istanbulu
                         Dnes uplynulo pětašedesát let od pogromu v Istanbulu. Terčem násilností zorganizovaných tajnou službou a tehdejším vedením Turecka byly menšiny ve městě – především ta řecká.
                         40:51
                         Útočník pobodal v Birminghamu několik lidí
                          Policie v Birminghamu vyšetřuje pobodání několika lidí nožem. Neznámý útočník v noci jednoho člověka zabil a dalším sedm zranil. Úřady vyloučily spojitost s terorismem, i tak ale nabádají obyvatele k opatrnosti.
                          41:14
                          Škody kvůli pozastavení těžby v lomu Vršany
                           Těžba po včerejší akci aktivistů v lomu Vršany na Mostecku pořád stojí. Podle vlastníka – skupiny Sev.en Energy - se ji podaří obnovit nejdřív zítra.
                           41:54
                           Akreditace nemocnic pro atestace lékařů
                            Získat atestaci je pro mladé lékaře stále komplikované. Řadě nemocnic, ve kterých pracují a získávají zkušenosti, chybí potřebná akreditace. Ministerstvo zdravotnictví teď proto slibuje vyhlášku, která má podmínky pro zdravotnická zařízení zjednodušit.
                            43:55
                            Rekonstrukce nádraží v Pardubicích
                             Živý vstup redaktorky Veroniky Skřivanové.
                             45:23
                             Zaplavené domy na Olomoucku
                              Silné bouřky a vydatný déšť na Olomoucku - hasiči museli řešit desítky událostí. Kvůli silnému větru popadaly stromy, v některých případech i na auta.
                              45:43
                              Zatýkání v Hongkongu
                               Na 300 lidí zadržela policie v Hongkongu během demonstrací proti novému kontroverznímu bezpečnostnímu zákonu a odkladu parlamentních voleb. Konat se měly dnes. A prodemokratická opozice doufala ve svůj historický úspěch.
                               46:02
                               Den otevřených dveří v sídle Hany a Edvarda Benešových
                                Úřad vlády letos poprvé otevřel veřejnosti vilu Hany a Edvarda Benešových. Na jaře o tuhle příležitost turisté přišli kvůli opatřením proti koronaviru. Sídlo můžou v Sezimově Ústí navštívit zdarma.
                                46:54
                                Zkoumání ničitele českých lesů
                                 Až 30 milionů metrů krychlových smrkového lesa loni napadl kůrovec. Tento brouk, kterého u nás žije přes 100 druhů, má ale ještě radši stromy listnaté – nejvíc teď kůrovci škodí jilmům.
                                 48:34
                                 Dražba filmových klapek
                                  Vydražit filmové klapky, za získané peníze zaplatit natáčení studentských snímků. Tato tradice trvá na dětském filmovém festivalu ve Zlíně už 23 let.
                                  Přehrát celé video
                                  Stopáž54 minut
                                  Další díl
                                  7. září 2020

                                  Přehled dílů

                                  Stopáž54 minut

                                  2. říjen

                                  Headlines — Nový zákoník práce — Přehled změn — Přesčasy pro lékaře — Fico bude jednat o vládě — Předvolání ruského velvyslance na Slovensku — Hospodaření státu — Ministři zahraničí EU v Kyjevě — Tragédie v mexickém kostele — Nadzemní val u dolu Turów — Nobelova cena za mRNA vakcíny — Výstava Milana Knížáka — Problémová zakázka na metro — Jaderná elektrárna Dukovany — Strom roku — Nouzové přistání horkovzdušeného balonu — Dodávky nových vrtulníků — Sleva na pečující manželku nebo manžel — Problémy se zubní pohotovostí — Lidé bez zubaře — Stomatologická péče — Evakuace gymnázia v Kroměříži — Přejmenování Koněnovy ulice v Praze — Spor o nájemné na letišti v Líních — Vysokorychlostní vlak v Indonésii — Konference SingularityU v Praze — Prodej zámku Štiřín — Cyklus koncertů Hybatelé rezonance — Civilní spor o Trumpovo podnikání — Změna územního plánu v Pardubicích — Istanbulská úmluva — Renovace elektrárny na orlické přehradě — Mural připomíná historii Šternberka

                                  2. 10. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  2. říjen

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  2. 10. 2023 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  1. říjen

                                  Headlines — Výsledky slovenských parlamentních voleb — Výsledky slovenských voleb — Robert Fico vítězem voleb — Volby na Slovensku — České reakce na slovenské volby — Volby v přímém přenosu — Valorizace důchodů — Sněmovna o rozpočtových úsporách — Ceny enenergií — Stavebnictví v útlumu — Paralýza federálních úřadů — Ceny Thálie znají své laureáty — Demonstrace v Polsku — Kurz české koruny — Požár ve španělském nočním klubu — Úbytek poštovních schránek — Dražší české pivo — Ceny piva — Zákazníci v kavárnách a bistrech — Pavel Simon kandidátem na soudce ÚS — Recyklace budovy z roku 1971 — Odklánění ruského majetku — Nový název ulice Koněvova — Nobelovy ceny 2023 — Výstava Prezidentské okamžiky — První říjen - den seniorů — Obnovená tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

                                  1. 10. 2023 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  1. říjen

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  1. 10. 2023 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  30. září

                                  Headlines — Volby na Slovensku — Předčasné volby — Slováci odevzádvají své hlasy — Souboj Fico vs. Šimečka — Ve volebních štábech favoritů — Co vedlo k předčasným volbám — Rozdělování penež pro kraje — Peníze pro kraje — Válka na Ukrajině — Zavřená dálnice D10 — Mimořádné otevření Kalovratského paláce — Bleskové záplavy v New Yorku — Počet úmrtí při nehodách — Požár rodinného domu v Perlovicích na Prachaticku — Podzimní sklizeň brambor — 12 let ČT s Petrem Dvořákem — Divácky úspěšná ČT — Česká televize a iVysílání — ČT během pandemie covidu — Charita ČT — Omezení zahraničních cest — Dočasná platební neschopnost — Rusům zdražily dovolené — Prodloužený víkend na horách — Vila Rudolfa Jedličky — 30. ročník Cen Thálie

                                  30. 9. 2023 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  30. září

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  30. 9. 2023 na ČT24
                                  Stopáž54 minut

                                  29. září

                                  Headlines — Česká ekonomika v recesi — Domácnosti šetří, firmy méně vyvážejí — Předpověď ekonomického vývoje — Parlamentní volby na Slovensku — Předvolební průzkumy — Témata předvolební kampaně — Přívětivější okamžiky politické kampaně — Vlak z Prahy na volby — Otevření posledního úseku S3 — Putin jednal se členem Wagnerovců — Stěhování z fronty do bezpečnějších regionů — Soud o přebalu Reflexu s Tomiem Okamurou — Výročí podpisu Mnichovské dohody — Okolnosti a následky Mnichovské dohody — Stát koupil přepravce plynu Net4Gas — Spor o přesčasy lékařů — Švédsko proti gangům — Zranění po pádu atrakce v Příbrami — Rekordně teplý podzim — Start sezóny respiračních chorob — Ordinace plné nemocných děti — Respirační onemocnění v ČR — Celková výše dluhů — Novela vodního zákona — Vyšetřování požáru na území Českého Švýcarska — Čínská eskalace napětí vůči Západu — Vypouštění přehrady — Tragické úrazy na horských stezkách — Povodně v New Yorku — Gočárovy mlýny — Krize čínské realitní společnosti Evergrande — Péče o umírající doma — Policie obvinila žháře — Přehlídka české architektury

                                  29. 9. 2023 na ČT1
                                  Stopáž54 minut

                                  29. září

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  29. 9. 2023 na ČT24
                                  Stopáž50 minut

                                  28. září

                                  Headlines — Vláda schválila rozpočet — Vládní úspory — Návrh státního rozpočtu na r. 2024 — Útok střelce v Rotterdamu — Jens Stoltenberg v Kyjevě — Sváteční den se zavřenými obchody — Na nákupy k sousedům — Noční střelba v Bratislavě — Migrační reforma — Kontroly na hranicích — Den české státnosti — Stříbrné medaile od Senátu — Televizní debata před volbami — Spory o dovoz ukrajinského obilí — Průměrné ceny pohonných hmot — Problémy se spánkem — Dovolené o prodloužených víkendech — Zářijové dovolené v zahraničí — Počasí na konci září — Přípravy na předávání státních vyznamenání — Pořár v Českém Švýcarsku — Náhorní Karabach — Smrtelná nehoda Petra Kellnera — Armádní soutěž Svatováclavský pohár — Tání švýcarských ledovců — Zemřel sir Michael Gambon — Pomoc s obnovou i úklidem hor — Čekání na Václava

                                  28. 9. 2023 na ČT1
                                  Stopáž50 minut

                                  28. září

                                  Znakový jazyk a skryté titulky

                                  28. 9. 2023 na ČT24

                                  Události na sociálních sítích

                                  Napište nám