Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury

Návrh na jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury podepíše premiér ještě teď večer. Prezident už zveřejnil i datum a čas jmenování – příští úterý ve čtvrt na dvě odpoledne.

ČSSD před jednáním předsednictva

I přesto, že sociální demokraté mají kandidáta na ministra, kterého je ochotný prezident Miloš Zeman jmenovat, bude předsednictvo strany diskutovat o celém několikaměsíčním sporu i dalších krocích.

Reakce na budoucího ministra kultury

Jak na jméno nového ministra reagují ředitelé institucí a další osobnosti z kultury?

Priority v resortu kultury

Živý vstup člena sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Petra Gazdíka.

Verdikt nad vrahem z Chemnitzu

Devět a půl roku vězení – verdikt v nejsledovanějším německém soudním procesu za poslední roky. Za mříže tribunál poslal syrského žadatele o azyl. Ten měl skoro přesně před rokem, společně s azylantem z Iráku, ubodat v Chemnitzu Němce kubánského původu.

Mike Pompeo jednal se svým dánským protějškem

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo telefonicky jednal s dánským ministrem zahraničí. Telefonát proběhl jen den poté, co prezident Trump zrušil plánovanou návštěvu Dánska kvůli tomu, že tamní premiérka odmítla jeho nápad, že by odkoupil Grónsko.

Nové vrtulníky pro českou armádu

Spojené státy dodají české armádě 12 vrtulníků – a to 8 víceúčelových strojů Venom a 4 bitevní helikoptéry Viper. Na letecké základně to dnes oznámili premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar.

Oběti blesků v Tatrách

Živý vstup zpravodaje Petra Obrovského.

Zadlužení obyvatel ČR

Češi se čím dál víc zadlužují. Celkový dluh obyvatel se za první pololetí tohoto roku zvýšil na 2 biliony a 380 miliard korun. Meziročně tak jde o navýšení o 6,7 procenta.

Setkání Borise Johnsona a Emmanuela Macrona

Irská pojistka v dohodě mezi Británií a Evropskou unií je podle francouzského prezidenta nepostradatelná. Emmanuel Macron přijal britského premiéra v Elysejském paláci, ale velkou naději na přepracování brexitové dohody mu nedal.

Ceny pohonných hmot

Benzin a nafta opět zlevnily. Litr naturalu 95 stojí v průměru asi 32,70 a nafty 31,90 korun. Za benzin zaplatí řidiči nejvíc v Praze a Olomouckém kraji.

Otrava čápů jedem na přemnožené hraboše

Živý vstup redaktora Pavla Habrama.

Slovenští herci na české scéně

Slovenští herci přijíždějí hrát do Česka - na jeviště i filmový plac. I když hranice mezi státy nevnímají, čeští herci se prý na Slovensku objevují méně. Oba státy propojuje třeba Emília Vášáryová.

Navyšování rozpočtů ministerstev

Další ministři dnes vyjednali navýšení rozpočtů svých resortů pro příští rok. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová požadovala navýšení o půl miliardy.

Nové záběry vraku Titanicu

Titanic se rozpadá rychleji, než se čekalo - ukázala to první expedice k jeho vraku po 15 letech. Ten se podle expertů do roku 2030 úplně rozpadne. Nejslavnější loď všech dob po víc než sto letech na mořském dně koroduje kvůli mořské soli.

Kontroverze kolem sochy maršála Koněva

Sochu sovětského maršála Koněva v pražské Bubenči v noci na dnešek opět někdo posprejoval a polil barvou. Je to už třetí vandalský útok na pomník za poslední dva roky.

22. 8. 1968: nemocnice pod palbou

Zničený operační sál i vodovodní potrubí – pod palbou zbraní se 22. srpna 1968 ocitla i tehdejší Dětská fakultní nemocnice v Praze. Pacienti se ukrývali několik dní na chodbě.

Zahájení agrosalonu Země živitelka

Tady na výstavišti v Českých Budějovicích začal největší agrosalon svého druhu u nás – Země živitelka. Do areálu, odkud právě vysíláme, přijelo skoro 600 vystavovatelů z dvaceti zemí.

Zahájení agrosalonu Země živitelka

Loni navštívilo Zemi živitelku bezmála 116 tisíc lidí. Letos organizátoři očekávají obdobnou účast. Někoho přivádí odborný zájem, jiného výstava přitahuje jako společenská událost.

Stav zemědělství

Pojďme se teď podívat, jak se vlastně daří českému zemědělství. Letošní úroda je podle posledních odhadů srovnatelná s desetiletým průměrem.

Kompenzace za kůrovcovou kalamitu

Tématem, o kterém se tady dnes mluvilo, byla ale taky pokračující kůrovcová kalamita v českých lesích. Majitelé těch obecních a soukromých vyzvali stát, aby je víc podpořil – na obnovu zničených porostů v příštím roce žádají sedm miliard.

Tramvaj srazila chlapce

V Brně včera srazila tramvaj 13letého chlapce. Sledoval mobilní telefon a silnici přecházel bez rozhlédnutí. Pod vozem zůstal zaklíněný, záchranáři ho proto museli nejdřív vyprostit.

Počasí do konce prázdnin

Živý vstup meteorologa Michala Žáka.

Požáry pustoší pralesy v Amazonii

Podle brazilského prezidenta Jaira Bolsonara nemá země dostatek prostředků k uhašení požárů, které pustoší Amazonii. Satelitní snímky odhalily, že letos se v pralese vyskytlo téměř 73 tisíc ohnisek.

Přihlášky vynálezů

Češi málo pracují se systémem ochrany duševního vlastnictví – kvůli chybějícím patentům tak podniky přicházejí o peníze. Podle firem je na vině především délka, cena a složitost registračního procesu.

Navigace pro řidiče na Západním břehu Jordánu

Palestinští řidiči na Západním břehu Jordánu mají novou mobilní aplikaci. Na rozdíl od globálně známých aplikací, jako jsou Waze nebo Google Maps, má tahle být šitá na míru složité dopravní situaci v tomto regionu.

Výplata nemocenské po zrušení karenční doby

Počet nových případů výplaty nemocenské se v červenci po zrušení karenční doby meziročně zvýšil o zhruba 11 procent. V porovnání s letošním červnem pak o procenta 4.

WHO: mikroplasty v pitné vodě zdraví neškodí

Mikroplasty v pitné vodě zatím nejsou pro lidi nebezpečné – vyplývá to z výzkumu Světové zdravotnické organizace. Lidské tělo je totiž nevstřebává. To se ale může v budoucnu změnit.

Příběhy emigrantů z Československa

Z Československa během dvacátého století odešlo několik emigračních vln – především v osmičkových letech: 1938, 48 a 68. Mnozí exulanti zamířili do Spojených států. Jejich osudy jako první do hloubky mapuje projekt Stopy paměti.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD