Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Vyšší důchody pro starší penzisty

Do sněmovny se vrací zákon, který od nového roku zvyšuje důchody o průměrných 900 korun. Senát sice s tímto růstem souhlasil. Připojil ale k němu i vlastní návrh. Aby ještě víc dostali ti, kdo už jsou v penzi 25 a víc let.

Vyšší důchody pro starší penzisty?

Zda bude nakonec platit původní, nebo Senátem upravená verze, tedy rozhodne sněmovna. Nejspíš se k návrhu dostane na začátku září.

Zvyšování důchodů

Průměrná výše starobní penze se letos v březnu přiblížila k 13 tisícům a čtyřem stům korunám. Po slíbené valorizaci má přesáhnout 14 tisíc 300 korun.

Peníze na růst důchodů

Hostem Událostí je ministryně financí Alena Schillerová.

Brexit podle nového premiéra

Britský premiér Boris Johnson je připravený zahájit jednání o nové brexitové dohodě. Odmítá ovšem, aby její součástí byla už dohodnutá irská pojistka. Podle Dublinu ale takovým přístupem jednání zablokuje.

Kolony na hlavních zahraničních tazích

Řidiči mířící o víkendu ke Středozemnímu a Jaderskému moři by měli počítat s dlouhými kolonami na dálnicích. Do přímořských letovisek se vydají statisíce turistů. Nekritičtější situace se čeká na jihu Německa a v Rakousku.

Omezení na českých dálnicích

Živé vstupy redaktorek Evy Šelepové a Marcely Durasové.

Bavorsko ohrožené kůrovcem z Česka

Šumava a Bavorský les. Ministr životního prostředí Richard Brabec a jeho nový kolega z Bavorska Thorsten Glaubner. Společně řeší jeden problém – sucho a s ním souvisí i kůrovcová kalamita.

Zadržení cizinci, kteří byli v ČR nelegálně

Stoupl počet zadržených cizinců. Policie loni odhalila skoro 5 tisíc lidí, kteří na území Česka pobývali nelegálně – to je o 254 víc než v loni.

Skončil šéf ŘSD

Odchod po třech měsících. Pavol Kováčik skončil coby šéf Ředitelství silnic a dálnic. Z funkce ho uvolnil ministr dopravy a vysvětlil to zdravotními důvody.

Napětí kvůli raketám a armádnímu cvičení

Spojené státy jsou pozitivní ohledně vyhlídek na jednání s KLDR o denuklearizaci – a to navzdory testu dvou severokorejských raket. Řekl to ministr zahraničí Mike Pompeo. Podle něj se Pchjongjang jen snaží získat páku před jednáním.

Spory o demolici domů na východě Izraele

Palestina pohrozila vypovězením všech dohod s Izraelem. Důvodem je demolice jejích domů na východním předměstí Jeruzaléma. Podle Izraele tam budovy vznikly nelegálně a představovaly bezpečnostní riziko.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti

Živý vstup redaktorky Dominiky Řebíkové.

Odvolání likvidátora Harvardského investičního holdingu

Městský soud v Praze nepravomocně odvolal z funkce dlouholetého likvidátora Harvardského investičního holdingu Zdeňka Častorála. Podle usnesení způsobil firmě škodu a neplnil své povinnosti. On to odmítá.

Poslední rozloučení s veteránem Aloisem Dubcem

Pohřeb se všemi vojenskými poctami. Tak vypadalo poslední rozloučení s válečným veteránem Aloisem Dubcem v pražských Strašnicích. Na pohřbu nechyběli zástupci armády, prezidentské kanceláře ani jeho přátelé.

Dotace na pevné připojení k internetu

Víc než miliarda korun letos půjde z evropských dotací na rozvoj českého vysokorychlostního internetu. A to do takzvaných bílých oblastí. Tedy míst, kde chybí pevné připojení. Z malých obcí je to většina.

Špatný znak na setkání s Donaldem Trumpem

Upravený prezidentský znak, který se objevil na setkání šéfa Bílého domu s konzervativní mládeží, měl být omyl.

Úhyn ptáků kvůli vedru

Vlny veder v Česku mají i další dopad. Veterináři už letos evidují kvůli vysokým teplotám úhyn 25 tisíc ptáků kvůli přehřátí.

Horko snižuje výkon elektráren

Vysoké teploty posledních dní ovlivňují i výrobu elektřiny. Jaderná elektrárna Temelín musela částečně přizpůsobit provoz, aby se horko neodrazilo na výkonu. Naopak méně elektřiny teď vyrábějí solární elektrárny.

Nehody vinou cyklistů

Víc než trojnásobně přibylo letos smrtelných nehod zaviněných cyklisty. Do poloviny roku jich policisté zaznamenali 14, loni čtyři. Ve většině případů šlo o seniory, u čtvrtiny hrál roli alkohol.

Přecenění sil ve zvlněném terénu

Zvlášť oblíbená jsou elektrokola na horách, kde pomáhají cyklistům v náročném terénu. Podle BESIPu by ale i na nich měl každý zvážit své síly a schopnosti.

Odhad prodeje elektrokol v ČR

Oficiální údaje o tom, kolik se v Česku prodá elektrokol, nejsou. Obchody se ale shodují, že se počty zvyšují. Jeden z prodejců eviduje každoročně zhruba třetinový nárůst.

Fatální následky jízdy bez helmy

Podle odborníků může být na vině i nepoužívání přileb. Tu loni neměly víc než tři čtvrtiny cyklistů, kteří nehody nepřežili.

Kyberkriminalita a extremismus

Nárůst počtu kybernetických hrozeb a orientace na pravicový extremismus. Takové trendy v práci Bezpečnostní informační služby očekává její ředitel Michal Koudelka. Řekl to u příležitosti výročí čtvrtstoletí zákona o BIS.

Účet za protesty tzv. žlutých vest

Záběry poničeného Vítězného oblouku a snímky hořící Paříže se staly mementem demonstrací takzvaných žlutých vest. Ty vloni na podzim odmítly reformní kroky prezidenta Macrona a vyrazily do ulic.

Jitona v potížích

Jedna z nejvýznamnějších českých nábytkářských firem Jitona se potýká s problémy a bude propouštět. Výpověď dostane zhruba sto zaměstnanců klatovského závodu. Důvodem je ukončení dlouhodobé spolupráce s hlavním odběratelem, firmou IKEA.

Zemřel Václav Kotek

Zemřel Václav Kotek – herec a manažer Divadla Járy Cimrmana. Bylo mu 67 let. Zahrál si například v inscenacích Němý Bobeš, Hospoda na mýtince nebo Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Skomírající domov vzácných rostlin a živočichů

Z přírodní rezervace Strádovka na Chrudimsku mizí kvůli suchu vzácné druhy rostlin a živočichů. Dřív byla typická svými rašelinnými loukami – jenže ty jsou dnes téměř bez vody.

Finále soutěže Operalia

Posledních deset operních pěvců teď bojuje v Národním divadle o vítězství v soutěži Operalia.

Blízký přelet asteroidu

Zemi jen velmi těsně minul velký asteroid – asi 100m těleso proletělo 73 tis. kilometrů daleko. To je jen pětina vzdálenosti Měsíce od Země. Takto blízko ročně proletí kolem deseti asteroidů, jen výjimečně jsou ale takhle velké.

Mezinárodní setkání skautů s rekordní českou výpravou

V Západní Virginii probíhá dosud největší Jamboree. Na setkání skautů a skautek ze 12 zemí dorazilo na 40 tisíc účastníků. Česká výprava připravila program Nezlomní – účastníci se formou hry seznamují s osudy skautů za totalitních režimů.

Požáry na Sibiři viditelné z vesmíru

Požáry na Sibiři jsou tak rozsáhlé, že jsou jasně vidět i z vesmíru. Hoří už zhruba 2 miliony hektarů, což je asi čtvrtina území Česka. Na snímku jsou vidět postižená místa – ze kterých vycházejí sloupce dýmu.

100. narozeniny astronoma Luboše Perka

Jeho jméno nese největší teleskop Česku, s astronomií spojil celý život a dosáhl mezinárodního renomé - sté narozeniny slaví Luboš Perek. Působil v Akademii věd, v OSN i v Mezinárodní astronomické unii.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD