Makatea
31. 7. 2016
Ostrov Makatea leží ve Francouzské Polynésii, tam už jsme s Objektivem také párkrát byli. Makatea se od ostatních ostrovů ale hodně liší – je to hlavně dáno tím, že vznikl vulkanickou činností. Najdete tu neokoukané přírodní krásy a nejrůznější zajímavosti, které vám teď ve své reportáži blíže představí Jiří Tesař.
Makatea
Markézy
17. 8. 2014
Souostroví Francouzské Polynésie jsou v něčem jednotná – odlehlá, ztracená ve vodách Jizního Pacifiku tisíce kilometrů od kontinentů. I mezi nimi ale najdete souostroví, které je považované za nejodlehlejší a nejopuštěnější. Markézy. Z Tahiti musíte letět tři a půl hodiny, abyste ho pod sebou viděli. Jednoduše zapadákov Francouzské Polynésie. Na stránky novin se ještě dnes dostávají díky dávné tradici kanibalismu. Že tam ale převažují spíš mírumilovnější stravovací návyky, uvidíte jedině s námi.
Markézy
Milan Rastislav Štefánik na Tahiti
13. 4. 2014
Víte, kolik Čechů se každý rok vypraví na Tahiti? Podle statistik z mezinárodního letiště na největším ostrově Francouzské Polynésie je jich zhruba 450. Prvním z českých zemí byl ovšem botanik Tadeáš Xaver Haenke v roce 1793. My si ale dnes připomene jiného průkopníka, který na Tahiti přicestoval jako mladý nadějný astronom. Ano, řeč je o Milanu Rastislavu Štefánikovi.
Milan Rastislav Štefánik na Tahiti
Papeete
6. 4. 2014
Ano, stačí jen letmý pohled na mapu a je na první pohled jasné, že tím, čím je pro nás Středoevropany vlak, musí být pro obyvatele Francouzské Polynésie loď. Hlavní město Papeete tak přirozeně nemá hlavní nádraží, ale za to má největší přístav v této části Pacifiku. Zamířit do papeetského doku je zejména pro nás suchozemce zajímavá výzva. A dnes ji můžeme v Objektivu společně zdvihnout.
Papeete
Nuku Hiva
16. 3. 2014
Po čase se s Objektivem vydáme do Francouzské Polynésie. Všechna souostroví, která ji tvoří, mají jednu výraznou společnou vlastnost: jsou velmi odlehlá, ztracená ve vodách Jižního Pacifiku tisíce kilometrů od kontinentů. Jedno z nich je ale jednoznačně nejodlehlejší a nejopuštěnější – jsou to Markézy. A právě tam teď s Objektivem míříme.
Nuku Hiva
Markézy
22. 12. 2013
O tom, že souostroví Markézy je zapadákovem Francouzské Polynésie, jsme se v Objektivu už zmínili. Poznali jsme markézský ostrov Nuku Hiva jako pozoruhodné místo s divokou přírodou i s pronárody, které se chlubí kanibalskými tradicemi. Někomu to může možná připadat jako argument, proč se nepouštět do žádných zbytečných dobrodružství a zůstat pěkně doma za pecí; naši krajani ale mohou mít přeci jen jeden velmi pádný důvod odhodit všechny obavy za hlavu a na ostrov. Tady je.
Markézy
Štefánikův ostrov
1. 12. 2013
Reportáže ze Slovenska se v Objektivu objevují celkem pravidelně, a proto vás určitě nepřekvapí, že i dnes vám jednu takovou nabídneme. Co vás ale určitě překvapí, bude skutečnost, že se vypravíme na druhou stranu zeměkoule. Bude totiž řeč o takzvaném Novém Slovensku, které mělo vzniknout na jednom malém atolu v Pacifiku. Někteří badatelé tvrdili, že je to fikce a nikdy nic takového nemělo, ani nemohlo vzniknout. Dlouho se také nevědělo, kterého ostrova se ta legenda vlastně týká. Dnes ale už víme, jak to bylo a kam se musíme vypravit, abychom mohli Nové Slovensko navštívit.
Štefánikův ostrov
Gauguin
20. 10. 2013
Objektiv se vydal po stopách slavného malíře Paula Gauguina. Celkem 10 let svého bouřlivého života strávil tento umělec v tehdejší Francouzské Oceánii. Poslední 3 roky žil na souostroví Markézy, které jsou doslova ztracené v Pacifiku. Gauguinovy obrazy jsou dnes ve většině světových galerií, ceny jeho děl se počítají v desítkách milionů dolarů. Ale trvalo to řadu let, než byl jeho umělecký přínos doceněn. Stejně neklidný a plný zvratů byl i jeho život.
Gauguin
Tahiti
4. 8. 2013
Říká vám něco jméno Jan Havlasa? Byl to český diplomat, cestovatel a spisovatel. Jeho literární dílo ale neobstálo ve zkoušce času a tak po některém z jeho románů, nebo cestopisů dnes sáhne už jen málokdo. Ale jeho cestovatelské výkony rozhodně stojí za připomenutí. Zvláště když tomu bylo nedávno sto let, co podnikl jedno velké dobrodružství. Ve své knize, kterou nazval Dech tropů, sepsal svoje zážitky z výpravy na Tahiti, kterou podnikl v roce 1910 se svou paní Elsi jako svatební cestu. Objektiv se vydal v jeho stopách.
Tahiti
Příběhy
14. 4. 2013
Když se řekne Tahiti, tak asi první, co vás napadne, je nádherná příroda. To zcela určitě, ale kromě toho to bylo a je dějiště mnoha zajímavých příběhů a místo nečekaných setkání. A ta se občas dočkají i literární podoby. Při večerní četbě tak můžete najít inspiraci k návštěvě neokoukaných míst tohoto ostrova. Objektiv vám dnes jedno takové překvapivé tahitské setkání ukáže.