Magazín zahraničních zajímavostí

Obsah dílu

Přehrát vše
Rakousko

Solnohradsko

Latinské Advenio, chcete-li Advenire – přicházení, příchod a doba čekaní na Vánoce. Adventní doba se jak známo obvykle počítá zhruba 4 neděle před slavností Narození Páně, tedy před 25. prosincem. V Rakousku, v zemi, kde se hlásí k římskokatolickému vyznání daleko víc lidí než u nás, ovšem advent startuje ve skutečnosti někdy i 6 týdnů před samotnými svátky a teď nemáme rozhodně na mysli nákupy a reklamní kampaně. Rakušané se prostě baví. My se teď vypravíme do Solnohradska, které je známé nejen tradičně barvitými adventními trhy, ale i velkolepými čertovskými průvody.

videoSolnohradsko
...
video video

Solnohradsko

Mapa

Francouzská Polynésie

Markézy

O tom, že souostroví Markézy je zapadákovem Francouzské Polynésie, jsme se v Objektivu už zmínili. Poznali jsme markézský ostrov Nuku Hiva jako pozoruhodné místo s divokou přírodou i s pronárody, které se chlubí kanibalskými tradicemi. Někomu to může možná připadat jako argument, proč se nepouštět do žádných zbytečných dobrodružství a zůstat pěkně doma za pecí; naši krajani ale mohou mít přeci jen jeden velmi pádný důvod odhodit všechny obavy za hlavu a na ostrov. Tady je.

videoMarkézy
...
video video

Markézy

Mapa

Gambie

Kola pro Afriku

Co je pěkného na kole? Ptáme se a odpovídáme – všechno. Zejména v momentě, kdy se dá šlapáním do pedálů poznávat a pomáhat. A proč ne třeba v Gambii. Český projekt Kola pro Afriku má tamním dětem vylepšit cestu za vzděláním. Nám lidem zhýčkaným veřejnou dopravou se může zdát neuvěřitelné, že by naše děti musely ve 40°C pochodovat do a ze školy třeba 16 kilometrů denně. V takové situaci je i obyčejné kolo něco jako malý zázrak.

videoKola pro Afriku
...
video video

Kola pro Afriku

Mapa

Stopáž28 minut
Rok výroby 2013
 ST