Objektiv

1. prosinec 2013

28 minut

1. prosinec 2013

Obsah dílu

Německo: Rujána — Slovensko: Štefánikův ostrov — Litva: Synagogy

Části dílu

00:58
Rujána
  Rujána je největší německý ostrov. A právě tam se podíváme v první reportáži. Navštívíme tam dvě zcela odlišná místa. Prora a Jasmund. Prora dnes vypadá jako město duchů. Původně, na konci třicátých let tu chtěli nacisté vybudovat rekreační komplex, plán jim ale nevyšel. Naproti tomu Jasmund a tamní národní park patří k nejnavštěvovanějším místům na Rujáně.
  10:31
  Štefánikův ostrov
   Reportáže ze Slovenska se v Objektivu objevují celkem pravidelně, a proto vás určitě nepřekvapí, že i dnes vám jednu takovou nabídneme. Co vás ale určitě překvapí, bude skutečnost, že se vypravíme na druhou stranu zeměkoule. Bude totiž řeč o tak zvaném Novém Slovensku, které mělo vzniknout na jednom malém atolu v Pacifiku. Někteří badatelé tvrdili, že je to fikce a nikdy nic takového nemělo, ani nemohlo vzniknout. Dlouho se také nevědělo, kterého ostrova se ta legenda vlastně týká. Dnes ale už víme, jak to bylo a kam se musíme vypravit, abychom mohli Nové Slovensko navštívit.
   17:39
   Synagogy
    Dřevěné synagogy patřily dřív k běžnému koloritu východní Evropy. Druhá světová válka ale převrátila všechno naruby, židy postihl tragický osud a postupně zmizely i mnohé jejich památky. Jedinou zemí, kde unikátní dřevěné stavby ještě zůstaly, je Litva. Na tamním venkově po nich pátrala Šárka Kuchtová.
    26:47
    Soutěž
     Přehrát celé video
     Stopáž28 minut
     Další díl
     8. prosinec 2013

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám