90 minut
Celnice

12/13 Československý rozvod

Obsah dílu

Příčiny, souvislosti a následky rozpadu Československa

Části dílu

07:31
Referendum
  Ve slovenské obci Buzitka se výsledky parlamentních voleb 3× shodovaly s celoslovenským průměrem. Je to tedy vesnice, která zastupuje celoslovenský voličský průměr. Volí průměrný Slovák aspoň někdy v životě výhradně ve vlastním zájmu, anebo se radši přizpůsobí? Nad tím, jestli bylo tehdejší rozhodnutí o rozdělení Česka a Slovenska – o nás bez nás – dobré nebo zlé, se už dnes nikdo příliš nezamýšlí. Referendum v Buzitce ale ukázalo, jak by Slováci volili dnes.
  42:40
  Můj proces s TGM
   Jedna z nejvýznamnějších osobností v dějinách české kinematografie Jan Němec si i v rámci série Celnice myslí svoje. Na hranici reality a fikce, pamětnického i dětského pohledu, básnické i hravé poetiky jsme svědky žaloby na prezidenta Masaryka za to, že založil Československo. A Čechům se zde zase spílá za to, jaký si vytvořili prostřednictvím TGM prezidentský kult, jehož důkazem byla nedávná přímá volba, která navzdory své tristní podobě rozdělila národ.
   68:24
   Talkshow
    Proč a jak došlo k rozpadu ČSFR? O tom budou diskutovat senátorka Eliška Wagnerová, herec a bývalý politik Milan Kňažko a politický komentátor Marián Leško.
    Přehrát celé video
    Stopáž91 minut
    Další díl
    13/13 Od federace k federaci?

    Napište nám