Abeceda ČT

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

To nejlepší z rodinného alba ČT. Série zajímavých reportáží o televizních programech

Abeceda ČT je cyklus zajímavých reportáží o oblíbených pořadech, který se věnuje 60. výročí zahájení televizního vysílání v Česku.

Pod písmenem „M“ se skrývá ohlédnutí za pořadem Možná přijde i kouzelník, ve kterém zavzpomínají scénárista František Polák, herci Jiří Lábus, Zdeněk Srstka a také zpěvák Jiří Korn.

Magion připomene moderátor Jan Rosák a zvukař Jiří Gasiorovič, který na sebe prozradí svůj největší profesní průšvih.

Malý pitaval z velkého města za svou popularitu vděčí umění herců, a to především Ladislava Freje a Jiřího Krampola. Svou analýzu z policejního hlediska k některým dílům seriálu divákům také sdělí Miloslav Dočekal, emeritní policejní rada.

Malý pitaval z velkého města

Patnáctidílný detektivní seriál, natočený podle scénáře Jaroslava Dietla, bývá občas vykreslován v protikladu ke Třiceti případům majora Zemana, a to jako jako jeho ne tolik politický protějšek. Všechny díly byly natočeny podle skutečných příběhů, což mu přidávalo na uvěřitelnosti. Herec Jiří Krampol vzpomíná, že v 80. letech, kdy seriál vznikal, nebyly kriminální seriály a filmy frekventované: „Čili na odlehčenou od nějaké vraždy tam třeba dali krádež v zelenině.“

Magion

Dětský Magion se na obrazovce poprvé objevil v roce 1984 a udržel se na ní 12 roků. V 80. letech byl mezi dětmi velký zájem o vědu a techniku, čehož autoři pořadu využili hned v samotném názvu, který je odvozeninou od názvů družic. Magion přinesl i několik na svou dobu přelomovoých prvků: grafika znělky byla vytvořena na osmibitovém počítači a nechyběla ani interakce v podobě telefonického hlasování o seriál na přání. Fenoménem se stalo magické oko, o němž se dodnes vedou debaty.

Možná přijde i kouzelník

Možná přijde i kouzelník se vysílal pouze dvakrát do roka, zato na obrazovce vydržel deset let, během kterých se natočilo 17 dílů. Pořad propojoval scénky, z nichž mnohé od té doby zlidověly, s hudebními čísly. Natáčelo se v divadle před zhruba šestisetčlenným publikem. Většinu dílů režíroval Zdeněk Podskalský a provázeli jimi Oldřich Kaiser a Jiří Korn. Dále zde pravidelně vystupovali namátkou Jiří Lábus nebo Jaroslava Hanušová.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • Jaromír Merhaut 13. 9. 2016 00:18

  Zlín

  Taky bych se kouknul na zlínský díl Dva z jednoho města, protože jsem sice účinkoval, ale n…

 • Martina 25. 10. 2015 10:45

  Název filmu?

  Dobrý den, nevíte jak se jmenuje film, kde je role malé zvědavé holčičky, která se na vše ptá a …

 • Jánošík 2. 10. 2015 22:16

  Umíte to přesně dle objednávky...

  V událostech však chybí pravda nebo alespoň nic než fakta. Hrajete to spolu s americk…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu