Abeceda ČT

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

To nejlepší z rodinného alba ČT. Série zajímavých reportáží o televizních programech

Abeceda ČT je cyklus zajímavých reportáží o oblíbených pořadech, který se věnuje 60. výročí zahájení televizního vysílání v Česku. Od roku 1953 Československá a po té Česká televize natočila a přinesla na obrazovky desetitisíce formátů. Některé z těchto projektů zůstávají v živé paměti i po letech, jiné se vracejí s železnou pravidelností znovu a znovu. Díky své kvalitě i emocionální síle. Další se staly základem a vzorem pro zcela nové programy. Abeceda ČT míří na tyto projekty a k televizní šedesátce přináší celkem šedesát reportáží o pořadech, na které se nezapomíná nebo by se zapomenout nemělo. Dvacet vydání – v každém tři reportáže, každá o programu, o kterém stojí za to mluvit, s lidmi, kteří mají co říct.

Abeceda ČT tentorkát s iniciálou „B“ představuje nejstarší televizní pořad v Česku Branky – Body – Sekundy, hloubkovou sondu do hudebních dějin Bigbít a kultovní sérii Bakaláři.

Branky, body, vteřiny

Branky, body, vteřiny jsou nejstarším cyklickým pořadem Československé a České televize. 11. března 1956 se objevily poprvé. Název Branky navrhl Vítek Holubec, Body Rado Siváček, slovenský kolega, který byl v Praze, a Vteřiny doplnil Miroslav Hladký. Jistou dobu měl pořad název Branky body sekundy. Do 90. let byly Branky, body, vteřiny vždy střiženy z reálných záběrů sportů. Od 90. let už jsou buď filmově točené, anebo realizované ve 3D grafickém prostředí. Autorem hudby ke znělce je Štěpán Koníček.

Bigbít

Cyklus Bigbít vznikal v letech 1995 až 2000. Zásadním materiálem byly 8milimetrové filmy, němé, které velmi dobře ukazovaly atmosféru doby. Původně se mělo točit 12 dílů, ale nakonec se díky velkému množství původního materiálu rozrostl až na 42 dílů.

Bakaláři

První tři Bakaláře vědy manželské uváděl Miroslav Horníček. Nakonec po neshodě mezi dramaturgyní Libuší Pospíšilovou a režisérem Dudkem, byl určen jako průvodce pořadu Vladimír Menšík. Pořady Bakalářů se díky námětům diváků staly sondou do současného manželského a rodinného života. Po čase zavolala dramaturgyně Pospíšilová pana režiséra Dudka a navrhla udělat retrospektivu pořadu a nazvat to Milí Bakaláři. Že by to mohla uvádět Martina Menšíková coby dcera a herečka a mohl by vzniknout krásný dialog mezi Martinou Menšíkovou a jejím tatínkem.

Diskuse diváků
 • Jaromír Merhaut 13. 9. 2016 00:18

  Zlín

  Taky bych se kouknul na zlínský díl Dva z jednoho města, protože jsem sice účinkoval, ale n…

 • Martina 25. 10. 2015 10:45

  Název filmu?

  Dobrý den, nevíte jak se jmenuje film, kde je role malé zvědavé holčičky, která se na vše ptá a …

 • Jánošík 2. 10. 2015 22:16

  Umíte to přesně dle objednávky...

  V událostech však chybí pravda nebo alespoň nic než fakta. Hrajete to spolu s americk…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu