Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika ze světa; Mozaika z Asie; Meteorologický model Aladin; Led a vítr; Bílé město duchů; Sníh v květnu; Tornádo v Maďarsku; Koberce z tulipánů; Rekordní teploty v Moskvě

Mozaika ze světa

Pro mozaiku se tradičně nabízí celá řada událostí ze světa. Tak například i v Maroku roste poptávka po elektřině. Řešení nabízí projekt obrovské solární elektrárny. Oblaka páry, plynů a popela chrlí „Kouřící hora“, tedy mexický Popotacépetl, až do výšky tří kilometrů. Úřady chystají evakuaci, místní obyvatelé ale zůstávají v klidu. A ještě jedna erupce – tentokrát na Slunci. Částice míří k Merkuru a Zemi nijak neohrožují. A ještě cyklon Mahasen. V jednom z evakuačních táborů v Bangladéši se během jeho řádění narodil chlapec, kterému dali jméno podle bouře. Věří, že je to ochrání před další katastrofou.

přehrát video

Mozaika z Asie

Jsou tu i témata z Asie. V centrálním Japonsku v prefektuře Toyama našli další způsob, jak přilákat turisty do hor. U 37 km dlouhé vysokohorské silnice postavili ze sněhu bludiště. V nížinách centrálního a západního Japonska už teploty přesahují 30 °C, a tak se obchodníci pustili do prodeje tradičních suvenýrů – na odbyt jdou skleněné zvonkohry. A Japonsko ještě jednou – budou tu mít světový unikát, totiž elektrárny, které využijí přílivovou a větrnou energii najednou. Ve Vnitřním Mongolsku se konečně oteplilo, a tak rozkvetly azalky.

přehrát video

Téma

Antonín Šimůnek připravil reportáž přímo z výpočetního střediska modelu Aladin. Předpovědní data vytváří na 54 hodin dopředu. Vychází z veškerých dostupných informací o stavu počasí (z měření z pozemních stanic, z meteorologických balonů nebo z družic) a zpracovává je pomocí složitých početních operací. Výsledky jsou dostupné nejen meteorologům, ale díky nové aplikaci je můžou využívat také uživatelé chytrých telefonů. V reportáži se dozvíte, jak meteorologické modelování funguje. A taky to, které jevy dokáže předpovědět spolehlivě a které obtížněji.

přehrát video

Týden ve světě

Led a vítr. Když se spojí, dokáží udělat pěknou neplechu. Jak to dopadlo pobřeží jezera Dauphin na jihu Kanady a také březích Mille Lacs na severu Minnesoty ve Spojených státech, ukázala reportáž Jana Šrámka.

Pavel Karas se vypravil do bílého města duchů. Tedy jen obrazně. Epecuen – téměř zapomenuté argentinské město, které leží přibližně 6 hodin cesty jižně od Buenos Aires před 25 lety, zaplavila voda. Teď se probouzí k životu. Nikdo se sice nerozhodl město opravit a znovu oživit, ale trosky navštěvují davy turistů. Pohled na scenérie, které slaná voda vytvořila, je fascinující.

přehrát video

Klima pod lupou

V květnu už jarní počasí považujeme za samozřejmé. Přesto občas dorazí pořádně studený vzduch a s ním i sněhové vločky, a to nejen na horách. Jak často sníh v květnu přichází a kdy nejpozději může v Česku sněžit? To jsou otázky pro Michala Žáka.

přehrát video

Nebe nad Evropou

Tornádo v Maďarsku, květnový sníh ve Velké Británii, ve Španělsku i v Portugalsku – to jsou témata pro rubriku Nebe nad Evropou. V Polsku pokládají unikátní koberce z tulipánů a jen na počasí záleží, jak dlouho takhle rozkvetlá nádhera vydrží. A ještě Rusko. V Moskvě tu naměřili rekordně vysoké teploty. Novou meteorologickou stanici mají nově hned za zdmi Kremlu – u svého nového heliportu ji nechal vybudovat prezident Putin.

přehrát video

Váš námět

Tři nejlépe hodnocené fotografie – to je tradiční rubrika Turbulence. Tentokrát vítězily bouřlivé fotky. Třetí nejvyšší počet hlasů pro kovadlinu od Sumi – Dh, druhé místo Robina Dusparu a jeho pohled na bouřku u Českého Brodu. Nejvíc hlasů pak získal Jakub Motyček a jeho shelf cloud. Gratulujeme!

přehrát video

Stopáž: 15 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
25 % 385 hl. jaro 32 % 499 hl. léto 21 % 318 hl. podzim 22 % 332 hl. zima

Celkem 1534 hlasy

Další zdroje