Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zima v USA, Rusku i v Kanadě; UFO, nebo objekt v atmosféře?; Jezero Labynkyr; Připravte si dalekohled; Klimatolog Michal; Janouch; Ozonosféra

Mozaika

Série sněhových bouří zasáhla severovýchod Spojených států a východ Kanady. New York ohrožoval silný severovýchodní vítr s nárazy kolem 80 km/h a příděl více než 60 centimetrů nového sněhu. Víc než čtvrt metru sněhu za 24 hodin – takovou nadílku umí typická ruská zima v Moskvě. Dopravní zácpy jsou tu i v normálním počasí běžné, tentokrát se ale provoz skoro zastavil. Stačí málo – silný vítr a mráz – a západní pobřeží Dánska se během jedné jediné noci změní k nepoznání. Vítr o rychlosti 110 km/h má obrovskou sílu a žene těžké bloky ledu z moře na pevninu. Ničí všechno, co jim stojí v cestě. Kry najdete i 300 m od moře.

přehrát video

Téma

Zdaleka ne všechno, co vidíte na obloze, má souvislost s počasím. My jsme se tentokrát zajímali, co všechno se může v atmosféře jevit jako nerozpoznatelné. Které z objektů jsou tajuplným UFO, a které z nich se dají jednoduše vysvětlit, zjišťovala Edita Valentová.

přehrát video

Týden ve světě

Labynkyr – to je jedno z nejchladnějších jezer na světě. Až dosud jeho vodu zkoumali vědci jen pomocí dálkově řízených robotů. Teď se potápěči konečně dostali i na jeho dno. A hned se zapsali do Guinessovy knihy rekordů.

Malá planetka o velikosti patnáctipatrového paneláku proletí příští týden relativně blízko Zemi. Bude blíž, než třeba družice, jejichž animované snímky znáte z předpovědí počasí. Jestli se v pátek večer vyjasní, můžete si připravit dalekohled. A nemusí být velký. Nejjasnější bude zhruba za pět minut půl deváté na východní obloze.

přehrát video

Klima pod lupou

V dnešním klimatu pod lupou jsme satelitním telefonem zavolali klimatologa Michala Janoucha na antarktický ostrov Seymour. Do médií pronikají o ozonové vrstvě různé, často protichůdné informace. Jednou slyšíme, že ozonu už je víc, jindy se zase údajně ozonová díra prohlubuje. Podle atmosférických modelů se ale ozonosféra zřejmě zotaví až v období 2070–2080.

přehrát video

Váš námět

A dostáváme se k fotkám, které jste v uplynulém týdnu na naší FB zdi vyhodnotili jako nejlepší. 135 hlasů dostal tentokrát snímek Jiřího Straška, a to i přesto, že někteří z vás byli rozčarovaní faktem, že ho počítačově upravoval. Autor ho nazval: Lednová obleva na Šumavě jako tsunami… Druhou pozici obsadil Wiki Suaréz s kapičkami po dešti. Fotil je v úterý ve Strážovicích na jižní Moravě. A obrázků dnes bude o jeden víc než obvykle. Na třetím místě jsou totiž tentokrát dva snímky se stejným počtem hlasů: Matěj Grék zachytil minulou neděli na Ostravsku jev zvaný irizace. A Pavel Taclík fotil v Krkonoších přes Benecko k Harrachovým kamenům. Pod horami už podle něj svítilo slunce, ale kopce si své oblaky ještě držely.

přehrát video

Stopáž: 15 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
26 % 567 hl. jaro 30 % 681 hl. léto 22 % 482 hl. podzim 22 % 479 hl. zima

Celkem 2209 hlasů

Další zdroje