Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Deštivá jižní Evropa; Řádění hurikánu Sandy; Nejdeštivější místa Česka; Částice znečišťující vzduch

Mozaika

Po vydatných deštích stoupla hladina vody v Benátkách a zaplavila část historického města. Prudký déšť a bouřlivý vítr zasáhl v polovině týdne Madeiru a Azorské ostrovy a bouřlivé počasí se v tomto týdnu prohnalo i centrální Francií.

přehrát video

Téma

Stále menšími a menšími částicemi se zabývají meteorologové při sledování znečištění ovzduší. Výzkumy ukazují, že čím jsou částečky polétavého prachu drobnější, tím větší zdravotní riziko představují – můžou stát třeba za rozvojem Alzheimerovy choroby nebo zvyšovat riziko infarktu. Právě měřením částic v řádu nanometrů se teď zabývají odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu a akademie věd. Natáčel Antonín Šimůnek.

přehrát video

Týden ve světě

Sandy – 18. tropická bouře letošní hurikánové sezóny v Atlantiku. Začátkem tohoto týdne plnila přední stránky novin a byla obsahem hlavních zpráv – důvodem byl její postup nad hustě obydlené pobřežní oblasti severovýchodních Spojených států amerických. Už je minulostí, pojďme si teď ale připomenout její zajímavý život.

přehrát video

Klima pod lupou

Klimatologickou lupou se tentokrát podíváme na Novou louku v Jizerských horách. Už roku 1897 tam totiž naměřili evropský rekord v denním úhrnu srážek. A dodnes nebyl překonán. Přesvědčila se o tom přímo na místě Edita Valentová.

přehrát video

Váš námět

A na závěr se podíváme na tři nejkrásnější fotografie tohoto týdne. Marcela Maff vyfotila Divokou Orlici v podzimních barvách. Roman Szpuk zachytil pěkné sněhové vločky na pavučině. A od Romana Szpuka přišla i fotografie, které jste dali nejvíc hlasů. Zasněžená meteorologická stanice Churáňov při úplňku.

přehrát video

Stopáž: 15 minut – Rok výroby: 2012 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
26 % 446 hl. jaro 32 % 555 hl. léto 21 % 366 hl. podzim 21 % 371 hl. zima

Celkem 1738 hlasů

Další zdroje