Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pravidelný magazín o počasí – smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků.

Mozaika

V úvodní Mozaice se podíváme do Turecka, kde se ještě na jihu turisté koupají v moři, zatímco na severu země mrzne a sněží. Nabídneme i zajímavý snímek z družice, na kterém bude zachycena aktivní sopka v Kongu. A podíváme se také na probíhající záplavy v jihoamerické Kolumbii.

přehrát video

Téma

Rozptylové podmínky v Česku zůstávají nepříznivé a pod inverzní oblačností se hromadí škodliviny v ovzduší. V rubrice Téma se tentokrát zaměříme na to, jak se znečištění ovzduší v České republice vlastně měří a vyhodnocuje. Do Českého hydrometeorologického ústavu se vydal zjišťovat potřebné informace náš reportér Antonín Šimůnek.

přehrát video

Rozhovor

Do studia tentokrát přijde docent Ivan Štoll z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVÚT. Povídat si budeme o kulovém blesku a z rozhovoru se mimo jiné dozvíte, co to vlastně kulový blesk je, jak vzniká, jaké jsou o něm záznamy v daleké historii nebo co může v budoucnu přinést jeho další výzkum.

přehrát video

Týden ve světě

V reportáži se podíváme opět do Thajska na nezvykle silné a rozsáhlé povodně, které tuto zemi sužují už od září. Hrozilo i zaplavení hlavního města. Jak nakonec celá situace dopadla, kdy se život v zemi vrátí k normálu, a co znamenaly letošní povodně pro místní obyvatele, vám zprostředkuje Michal Žák.

přehrát video

Na cestách

Čtvrtý největší ostrov na světě – to je Madagaskar. Je známý především víc než padesáti druhy lemurů. Madagaskar se může pyšnit úchvatnými národními parky a rezervacemi, ve kterých můžete obdivovat třeba obrovské baobaby. Tento romantický ostrov díky své odlehlosti a relativní izolovanosti stále uniká masové turistice, což je pro někoho možná důvod k jeho návštěvě. My vám přiblížíme jeho klima, abyste věděli, s čím při případné cestě musíte počítat.

přehrát video

Nebe nad Evropou

S teplotní inverzí má většina z nás spojenou nízkou oblačnost, mlhy, nepříznivé rozptylové podmínky a vyšší koncentrace škodlivin v ovzduší. I když se v předpovědi počasí při této situaci objevuje i zmínka, že z nízké oblačnosti může slabě sněžit, slabá bílá pokrývka na řadě míst Česka byla v tomto týdnu pro mnohé překvapující. Termín průmyslové sněžení není zmiňován často, a tak zavoláme tiskovému mluvčímu ČHMÚ Petru Dvořákovi.

přehrát video

Váš námět

V této rubrice se vrátíme k fotografiím Aleše Černohouse, které zachycují rozvlněný kondenzační pruh a my pátrali po příčinách těchto neuvěřitelných snímků. Chybět nebudou ani nejlépe hodnocené fotografie tohoto týdne.

přehrát video

Stopáž: 22 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
25 % 412 hl. jaro 33 % 530 hl. léto 21 % 346 hl. podzim 21 % 342 hl. zima

Celkem 1630 hlasů

Další zdroje